اسفند زیبای 97، جایش را به فروردینی داد که متفاوت‌تر از بسیاری از سال‌های دیگر بود. همه می‌گفتند بهار خوزستان به خاطر باران‌های زمستانی اش چشم نوازتر شده است. دیری نپایید که سیلاب غم از شمال غربی تا جنوب خوزستان را در نوردید، اما در سریع‌ترین زمان سیلاب مهربانی آماده باش شد تا به کمک مردم سیل زده بیاید.

Image result for ‫کمک نهاد های مردم نهاد در سیل‬‎

آماده باش گروه‌های مردمی

با اعلام آماده باش تمام نهادهای دولتی، گروه‌های مردمی از هیأت‌های مذهبی گرفته تا سازمان‌های مردم نهاد دیگر سعی کردند جلودار خدمت‌رسانی به مردم سیل زده یا کمک‌کننده برای جلوگیری از پیشروی سیلاب باشند. تعداد سازمان‌های مردمی در خوزستان که بالغ بر 600 انجمن، مؤسسه و گروه می‌شود باعث شد تا اداره کل امور اجتماعی استانداری خوزستان از خانه سازمان‌های مردم نهاد بخواهد تا در جایگاه مسئولیت ستاد هماهنگی بحران سازمان‌های غیر دولتی انجام وظیفه کند. به همین دلیل مسئولان این خانه فراخوانی منتشر کردند تا از سازمان‌های مردم نهاد و افراد فعال مشغول در این سازمان‌ها، داوطلبان به دفتر مربوطه مراجعه کنند و کارت همیاری دریافت کنند تا در مناطق سیل زده خوزستان با هماهنگی‌های انجام شده خدمات مختلف خود را ارائه دهند.

از زمان وقوع سیلاب در بخش عمده‌ای از شهرها و روستاهای شمال غربی تا جنوبی خوزستان، خانه سازمان‌های مردم نهاد هم با پشتکار تمام وارد فعالیت شد و شناسایی و خدمات‌رسانی را به مناطق سیل زده آغاز کرد.

در همان روزهای آغازین سیلاب بود که به «سیروس داوودی» نماینده سازمان‌های مردم نهاد استانداری خوزستان در هیأت نظارت بر تشکل‌ها که مسئولیت خانه سازمان‌های مردم نهاد را هم برعهده دارد مسئولیت ستاد هماهنگی بحران سازمان‌های غیر دولتی واگذار شد تا وی از ظرفیت تشکل‌ها و افراد فعال بهره بگیرد.

نماینده سازمان‌های مردم نهاد استانداری خوزستان گفت: پیشگیری از تبدیل حادثه به بحران و همچنین حمایت‌های اجتماعی و کمک به بازتوانی روحی و روانی آسیب دیدگان وظیفه ملی و اخلاقی همه ماست. با توجه به اهمیت این موضوع که کشور ما یکی از کشورهای در معرض بلایای طبیعی از قبیل سیل، زلزله و خشکسالی قرار دارد و خوزستان هم از این امر مستثنی نیست؛ طی چند سال اخیر درگیر بحران‌هایی همچون سیل، گرد و غبار، آتش‌سوزی و خشکسالی بوده ایم، لذا کسب آمادگی و تمهید مقدمات پیشگیری از تبدیل حادثه به بحران و همچنین حمایت‌های اجتماعی و کمک به بازتوانی روحی و روانی آسیب دیدگان وظیفه ملی و اخلاقی همه ماست.

Image result for ‫کمک نهاد های مردم نهاد در سیل‬‎

 جایگاه تشکل‌های مردمی

وی افزود: با توجه به جایگاه تشکل‌های مردمی به‌عنوان یکی از سرمایه‌های انسانی کشور و نیز تأثیر و نقش آنها در کمک‌رسانی و امداد به آسیب دیدگان در زمان وقوع بلایای طبیعی، باید بر افزایش توانمند‌سازی و آموزش آنان و همچنین بهره‌مندی بیشتر استان از ظرفیت آنها تأکید کرد. به همین دلیل بر اساس فراخوانی که دادیم بیش از 400 تشکل و با حدود 700 نفر که در گروه‌های مردم نهاد فعالیت می‌کردند در بخش‌های تخصصی خود وارد شدند.

داوودی تأکید کرد: در شروع سال جدید اولین جلسه کارگروه تخصصی سازمان‌های مردم نهاد مدیریت بحران استانداری خوزستان تشکیل شد و مصوبه‌ای داشتیم که دستور به تشکیل شبکه هماهنگی سازمان‌های مردم نهاد مدیریت بحران استان داده شد و اقدامات لازم در جهت استفاده مؤثر از ظرفیت سمن‌ها اتخاذ شد و با محوریت انجمن مدیریت بحران خوزستان که تنها تشکل تخصصی در حوزه مدیریت بحران در استان است، شبکه هماهنگی سازمان‌های مردم نهاد مدیریت بحران استان راه‌اندازی شده و جلسات متعددی با حضور مدیران تشکل‌های مختلف برگزار و مقرر شد که ۱۲ کارگروه زیر مجموعه شبکه راه‌اندازی شود و از توان بیشتر سازمان‌های مردم نهاد استان به فراخور توانایی و تخصصی که دارند به عضویت کارگروه‌ها درآیند.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.