کشور بعد از جنگ برای بازسازی به پول و امکانات نیاز داشت. خزانه ما تقریباً خالی بود. بدهی هم داشتیم و بازسازی سنگین بود

مشاور مرحوم آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی در پاسخ به برخی انتقادها به رئیس‌ دولت‌ سازندگی که او را مسبب حضور سپاه در عرصه اقتصادی می‌دانند، می‌گوید: کشور بعد از جنگ برای بازسازی به پول و امکانات نیاز داشت. خزانه ما تقریباً خالی بود. بدهی هم داشتیم و بازسازی سنگین بود.

دیروز جواد منصوری، نخستین فرمانده سپاه در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه بسیاری از سپاهی‌ها مخالف حضور در اقتصاد بودند، عامل حضور سپاه در عرصه اقتصادی را مرحوم اکبر هاشمی رفسنجانی دانست و گفت: آن‌ها می‌گفتند اگر ما به سمت اقتصاد برویم ممکن است توان نظامی‌مان افت کند، اما مرحوم هاشمی‌رفسنجانی بر این مسأله اصرار داشت و در نهایت اتفاق افتاد.

اما غلامعلی رجایی،‌ مشاور مرحوم آیت‌الله هاشمی معتقد است اقدام رئیس دولت سازندگی در به‌کارگیری نیروهای نظامی در بازسازی کشور اقدامی مهم و روبه‌جلو بوده است. او به ایرناپلاس می‌گوید: وقتی آقای هاشمی این ایده را مطرح کرد که سپاه به دلیل جنگ و تقویت بنیه نظامی‌اش از بودجه بالایی برخوردار بود و امکانات خوبی داشت که آن را در جنگ به‌کار گرفته بود. اما دیگر جنگ تمام شده و باید از این امکانات استفاده می‌شد.

او می‌افزاید: کشور بعد از جنگ برای بازسازی به پول و امکانات نیاز داشت. خزانه ما تقریباً خالی و برای پول باید از بقیه کشورها استقراض می‌کردیم. بدهی هم داشتیم و بازسازی سنگین بود. بنابراین آیت‌الله هاشمی تصمیم گرفت از امکانات کشور که نزد سپاه است استفاده و این نیروی انقلابی و جهادی را وارد کار بازسازی کند. سپاه در آن زمان علاوه بر امکانات، حجم سازمانی‌اش هم رشد کرده بود و نیروهای مهندس آن با پذیرفتن قطعنامه عملاً بیکار بودند. این دستگاه‌ها و نیروهای انسانی باید چه می‌کردند؟ باید می‌ماندند تا فرسوده می‌شدند؟ علاوه بر این، نگهداری از تجهیزات هم بودجه می‌خواست. بنابراین آیت‌الله هاشمی این‌ها را به سمت بازسازی کشور حرکت دادند.

رجایی تأکید دارد که اقدام آیت‌الله هاشمی در به‌کارگیری امکانات و نیروی انسانی سپاه در بازسازی کشور از اقدامات مهمی است که هنوز ابعاد آن برای مردم بازگو نشده است و نباید آن را تقبیح کرد.

مشاور مرحوم آیت‌‌الله هاشمی‌رفسنجانی معتقد است: اصل قضیه ورود سپاه به بازسازی کشور بعد از جنگ، اقدام مبارک و نتیجه‌بخشی بوده است. اگر این کار نمی‌شد ما باید به سمت استقراض و استفاده از امکانات خارجی می‌رفتیم.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.