معاون حقوقی رئیس جمهور اعلام کرد که ایران تخلف امریکا در جلوگیری از رسیدن کمک‌های نقدی به سیل زدگان را پیگیری می کند

لعیا جنیدی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، گفت:جمهوری اسلامی ایران با طرح دادخواستی در دادگاه دادگستری بین المللی، تخلف امریکا در جلوگیری از رسیدن کمک‌های نقدی به آسیب دیدگان از سیل را پیگیری می‌کند.

معاون حقوقی رئیس جمهور با اشاره به اظهارات رئیس هلال احمر که اعلام کرد این نهاد نتوانسته است هیچ کمک نقدی را برای کمک به سیل زدگان از طریق بانکی دریافت کند افزود: این نشان دهنده تخلف بزرگ امریکا بویژه در حوزه‌های حقوق بشر و حقوق بشردوستانه است.
وی با اشاره به اینکه بر اساس دستور موقت دادگاه دادگستری بین المللی امریکا نمی‌تواند در مسائل مربوط به غذا، دارو و تجهیزات پزشکی، اقلام کشاورزی و قطعات و خدمات هوایی و کلیه عملیات بانکی مربوط به آن‌ها مانع تراشی کند تصریح کرد: این اقدام امریکا علاوه بر اینکه نقض قواعد حقوق بین الملل است بصورت آشکارا هم دستور موقت دادگاه دادگستری بین المللی را نقض کرده که برای هر کدام از این‌ها جداگانه اقدامات لازم بعمل آمده است. ​
جنیدی با اعلام اینکه خسارات مربوط به این اقدام امریکا در دادخواست کلی در دادگاه دادگستری بین المللی مطرح است گفت:: بخش‌های قابل توجهی از این اقدام امریکا هم مبنای دعوای مسئولیت مدنی است که آن را می‌توان با ساماندهی آسیب دیدگان در گروه‌های مشخص بصورت مستقل مطرح کرد.
معاون حقوقی رئیس جمهور تصریح کرد:​، اما فراتر از آن مانع تراشی امریکا در این زمینه نقض دستور موقت دادگاه دادگستری بین المللی است که قبلا صادر شده است.
وی افزود:​ کارشکنی امریکا در جلوگیری از دستیابی سیل زدگان به کمک‌های نقدی از طریق معاونت حقوقی رئیس جمهور و بخش اجرایی ویژه‌ای بصورت جداگانه در مجامع حقوقی بین المللی در حال پیگیری است.

نظرات

نظرات | 0 نظر

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.