گفت‌وگو با اولین وزنه بردار بانو در مسابقات بزرگسالان قهرمانی آسیا؛

پوپک بسامی: استرسم سنگین‌تر از وزنه‌هایم بود

ورزشی /
شناسه خبر: 464726

نخستین وزنه بردار بانوی ایران که در مسابقات وزنه برداری بزرگسالان قهرمانی آسیا روی تخته رفت، گفت: برای همه خبرگزاری‌ها جالب بود که من با این حجاب و لباس‌های اسلامی در سالن گرم تمرین می‌کنم. یکی از خبرنگاران خارجی به من گفت که حالا دیگر بخشی از تاریخ ورزش ایران شده ام.

بیست و نهمین دوره مسابقات وزنه‌برداری مردان و بانوان قهرمانی آسیا در نینگبو چین نخستین تجربه برای وزنه‌برداران بانوی ایرانی است. بیش از ۳۰ سال پس از پذیرش جهانی حضور زنان در وزنه‌برداری، ایران برای اولین بار با 7 وزنه‌بردار در رده بزرگسالان به نام‌های پوپک بسامی، مریم زارع، ابریشم ارجمند خواه و الناز باجلانی، سیده الهام حسینی، مرضیه قنبری و پریسا جهان فکریان در چین حضور دارد و بانوان ایرانی فرصت این را دارند تا با خودنمایی در این مسابقات شایستگی‌های خود را ثابت کنند. این مسابقات در حالی برای ایران از دیروز آغاز شد که پوپک بسامی در وزن 55 کیلوگرم به عنوان نخستین وزنه‌بردار زن ایرانی در رده بزرگسالان روی تخته رفت. بسامی در یک ضرب ابتدا وزنه ۵۵ کیلوگرم را نتوانست مهار کند و در حرکت دوم موفق شد این وزنه را با موفقیت بالای سر ببرد. او در حرکت سوم ۵۸ کیلوگرم را مهار کرد و با این رکورد حرکت نخست خود را به پایان رساند. نماینده ایران در دوضرب وزنه‌های ۷۵، ۸۰ و ۸۵ کیلوگرم را بالای سر برد و در نهایت در مجموع ۱۴۳ کیلوگرم در میان پنج نفر گروه B  چهارم شد.
پوپک بسامی، نخستین وزنه‌بردار کشورمان که در مسابقات قهرمانی آسیا روی تخته رفت، به خبرنگار «ایران» گفت: «به عنوان اولین نفر از تیم بانوان ایران روی تخته رفتم و این اولین حضورم به عنوان نماینده ایران همراه با اضطراب و استرس بود اما با کمک مربیانم توانستم استرسم را کنترل کنم. بیشتر از وزنه‌ها باید استرسم را کنترل می‌کردم. استرسم سنگین‌تر از وزنه‌هایم بود و وزنه‌هایی که بالای سر بردم، برای من چندان سنگین نبود.» او ادامه داد: «از 6 حرکت 5 حرکت درست داشتم و در حرکات یک‌ضرب به دلیل ماندنم در جدول مسابقات احتیاط زیادی داشتم، می‌توانستم در حرکات یک‌ضرب عملکرد بهتری داشته باشم اما از همین نتیجه هم راضی هستم. در دوضرب هم همان وزنه‌هایی را که تمرین کرده بودم بالای سر بردم.»
وزنه‌بردار دسته 55 کیلوگرم کشورمان در ادامه احساس خود را این گونه بیان کرد: «احساسم قابل توصیف نیست و خیلی خوشحالم. درست است که مدت کمی در حال تمرین هستیم و در این 6 ماه خیلی فشرده و شبانه روزی من و هم‌تیمی‌هایم برای این لحظه تمرین کردیم. برای این لحظه خیلی تلاش کردم. زمانی که اسم مرا به عنوان نماینده تیم ملی در سالن صدا زدند، خیلی احساساتی شدم، خیلی حالم خوب شد و کاملاً احساس غرور کردم.»
بسامی افزود: «برای همه خبرگزاری‌ها جالب بود که من با این حجاب و لباس‌های اسلامی در سالن گرم تمرین می‌کنم. از لحظه به لحظه گرم کردن من فیلم و عکس گرفتند، با من مصاحبه کردند و احساس مرا پرسیدند. یکی از خبرنگاران خارجی به من گفت که حالا دیگر بخشی از تاریخ ورزش ایران شده ام. همه چیز عالی بود و همه اتفاقات همان چیزی بود که از قبل به آنها فکر کرده بودم و خیلی خوشحالم که این اتفاقات به حقیقت پیوست. ما برای بهتر شدن نیاز به تمرینات بیشتری داریم.»
 
مریم امرالله: با کمک و حمایت آقایان حتماً در آینده نزدیک نتیجه می‌گیریم
مربی تیم ملی وزنه‌برداری بانوان در خصوص شرایط تیم ملی وزنه‌برداری به خبرنگار «ایران» گفت: «رکورد بچه‌های ما به دلیل اولین حضورمان در مسابقات بین المللی با وزنه‌برداران کشورهای دیگر فاصله دارد اما از نظر من وزنه‌برداری بانوان ایران قطعاً در آینده نزدیک پیشرفت خیلی خوبی خواهد داشت چرا که ما در بخش آقایان در این رشته ورزشی خیلی موفق هستیم.»
مریم امرالله با اشاره به این موضوع که حضورمان در این مسابقات تجربه ای نو و جذاب است، بیان داشت: «ما باید با حضور متداوم در مسابقات اینچنینی در کنار رقبای قدرتمندمان باشیم تا برای رقابت با تیم‌های نامدار انگیزه بیشتری پیدا کنیم. بسیار خوشحالم که توانستیم با کمک‌ها و حمایت‌های رئیس فدراسیون به این مسابقات بیاییم.»
مربی تیم ملی وزنه‌برداری افزود: «تجربه سهم بزرگی در رشد این دختران خواهد داشت. امیدوارم که مردم و دوستداران وزنه‌برداری با صبر و تحمل بانوان را در این عرصه حمایت کنند تا وزنه‌برداران در آینده نه چندان دور به نتایج خوبی دست یابند. با کمک و حمایت آقایان حتماً در آینده نتیجه می‌گیریم.»
امرالله درخصوص حضور پوپک بسامی به عنوان نخستین وزنه‌بردار بانو در بخش بزرگسالان در مسابقات بیان داشت: «پوپک خیلی خوب و باقدرت ظاهر شد و ما بیشتر از این از بانوان‌مان توقع نداریم. ناگفته نماند که رکورد بسامی بیشتر از اینها بود اما به دلیل استرس بالا نتوانست رکوردهایش را بزند. این نخستین حضور وزنه‌برداران ما در مسابقات بین المللی است و قطعاً وزنه‌برداران ما در شروع استرس زیادی خواهند داشت که این استرس، کارشان را سخت تر می‌کند.»
او افزود: «امروز (سه‌شنبه) مریم زارع در دسته 59 کیلوگرم به مصاف رقبای خود خواهد رفت. این نخستین حضور بچه‌ها در مسابقات است و تلاش ما بیشتر این است که استرس بچه‌ها را به پایین‌ترین حد ممکن برسانیم تا بچه‌ها با شرایط بهتری روی تخته حاضر شوند.»/ روزنامه ایران
 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.