وزیران خارجه اتحادیه عرب در نشستی اضطراری مخالفت خود را با هر طرحی که حقوق فلسطینیان را نادیده بگیرد اعلام کردند

جنب و جوش دیرهنگام اتحادیه عرب برای مواجهه با معامله قرن

بین الملل /
شناسه خبر: 464723

در شرایطی که شمارش معکوس برای پرده برداری از طرح اسرائیلی امریکا موسوم به «معامله قرن» آغاز شده و رسانه‌ها هفته جاری را زمان اعلام و اجرایی کردن این طرح می‌دانند، اتحادیه عرب در اقدامی دیرهنگام، در پاسخ به درخواست رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین روز یکشنبه در قاهره پایتخت مصر نشست اضطراری و فوق‌العاده برگزار و در پایان نیز بیانیه‌ای در حمایت از حقوق فلسطینیان صادر کرد.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 به گزارش میدل ایست مانیتور، وزیران خارجه اتحادیه عرب روز یکشنبه به درخواست محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در قاهره به صورت اضطراری و فوق‌العاده گردهم آمدند تا اعلام کنند، با هر طرح صلحی که به حقوق فلسطینیان احترام نگذارد، مخالف هستند. منظور آنها از «هر طرح صلحی»، طرح امریکا موسوم به معامله قرن است که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری امریکا در نخستین سال ریاست جمهوری‌اش آن را مطرح کرد اما حالا که تنها چند روز به اجرایی شدن آن باقیمانده اتحادیه عرب موضع‌گیری و علیه آن بیانیه صادر می‌کند. این موضع‌گیری اتحادیه عرب در حالی است که ژرار آرو، سفیر فرانسه در واشنگتن در تازه‌ترین مصاحبه‌ای که با مجله آتلانتیک داشت، درباره اعراب و معامله قرن گفت: این را فراموش نکنید که اعراب پشت امریکایی‌ها هستند.
در بیانیه پایانی نشست فوق‌العاده اتحادیه عرب در قاهره آمده است: تا زمانی که حقوق قانونی فلسطینی‌ها به آنها اعطا نشود، این نوع طرح‌ها هرگز توانایی تأمین صلح همه جانبه و بلند مدت در خاورمیانه را نخواهد داشت. حقوق قانونی فلسطینی‌ها شامل تأسیس مجدد کشور مستقل فلسطین در خطوط مرزی تعریف شده در 4 ژوئن 1967 به پایتختی قدس شرقی، پرداخت غرامت به آوارگان فلسطینی و آزادی زندانیان فلسطینی است. در این بیانیه همچنین گروه‌های فلسطینی به آشتی ملی دعوت شده‌اند و از آنها خواسته شده است در اسرع وقت انتخابات برگزار کنند. در این نشست وزیران خارجه عرب همچنین متعهد به راه‌اندازی سامانه مالی برای کمک به تشکیلات خودگردان فلسطین شدند که براساس آن هر ماه ۱۰۰ میلیون دلار به این تشکیلات کمک خواهند کرد.
فلسطین در خطر است
محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین نیز که از اتحادیه عرب خواسته بود، تا بیش از این دیر نشده و کار از کار نگذشته، چنین نشست فوق‌العاده‌ای را برگزار کنند، در جمع وزیران امور خارجه اتحادیه عرب به توصیف شرایط کنونی فلسطین پرداخت و گفت: در حال حاضر شرایط فلسطین در نهایت دشواری و خطر است و امکان ادامه‌ دادن به این وضعیت برای ما وجود ندارد، ما در آستانه چالش‌های دشواری هستیم و به حمایت سیاسی و مالی کشورهای عربی نیاز داریم. پس از به رسمیت شناختن «قدس» به‌عنوان پایتخت اسرائیل و انتقال سفارت امریکا به آنجا، توقف کمک‌ها به آژانس «آنروا» و تعطیلی دفتر سازمان آزادیبخش فلسطین در واشنگتن دیگر چه چیزی از معامله قرن باقی می‌ماند؟ دولت دونالد ترامپ، بر خلاف تمامی وعده‌هایش به ما عمل کرده و تصمیماتی بر خلاف قوانین بین‌المللی اتخاذ کرده است.عباس همچنین بار دیگر مخالفت خود را با الحاق مناطق عربی به اراضی اشغالی اعلام کرد.
محمود عباس قصد دارد در روزهای آینده نیز با وزیران خارجه کشورهای اروپایی در بروکسل دیدار کند و وضعیت دشوار کنونی حاکم بر فلسطین را برای آنها شرح دهد. او در دستور کار خود دیدار با مقامات کشورهای اسلامی و آفریقایی را هم دارد و می‌خواهد هیأت‌هایی را به چین، روسیه و هند اعزام کند تا با مقامات این کشورها درباره معامله قرن و حقوق فلسطینیان گفت‌و‌گو کنند. محمود عباس در حالی به حمایت کشورهای عربی در رویارویی با معامله قرن دل بسته است که یک مقام عضو کمیته فتح در کرانه باختری بر وجود فشارهای عربی گسترده بر وی برای تن دادن به معامله قرن تأکید کرد و به الخلیج آنلاین گفت، عربستان فشارها را برای تعامل مثبت تشکیلات خودگردان فلسطین با معامله قرن هدایت می‌کند.وی افزود: کشورهای عربی و در رأس آنها عربستان، امارات و مصر هستند که بسیار به معامله قرن توجه دارند حتی با باج‌ سیاسی و مالی وارد عمل شده‌اند تا فلسطینی‌ها را با‌ وجود خطراتی که این طرح برای مسأله فلسطین دارد، وادار به پذیرش آن کنند.
شانس یک درصدی پیروزی معامله قرن
این در حالی است که ژرار آرو، سفیر فرانسه در واشنگتن که در آستانه بازنشستگی است در تازه‌ترین مصاحبه‌ای که با مجله آتلانتیک داشت در پاسخ به سؤال احتمال شکست خوردن طرح معامله قرن گفت: بله ۹۹ درصد این معامله شکست می‌خورد اما یک درصد باقی‌مانده را فراموش نکنید. او افزود: واشنگتن در اجرای معامله قرن با مشکلات چشمگیری مواجه خواهد شد به این دلیل که اسرائیلی‌ها معتقدند این راهکارها به نفع شان نیست. اوضاع کنونی برای اسرائیلی‌ها کاملاً راضی‌کننده است. آنها کنترل کرانه باختری را در دست دارند و مجبور نیستند به فلسطینی‌ها تابعیت اسرائیلی بدهند. اسرائیل هرگز به فلسطینی‌ها تابعیت نخواهد داد.این مقام فرانسوی تصریح کرد: ترامپ توانایی فوق‌العاده‌ای برای تأثیر گذاشتن بر اسرائیلی‌ها جهت امتیازدهی دارد. محبوبیت ترامپ بین اسرائیلی‌ها حتی از بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل نیز بیشتر است و جراد کوشنر، داماد ترامپ و بانی طرح معامله قرن در طرح خود روی این مسأله حساب باز می‌کند. فلسطینی‌ها احتمالاً در معامله قرن آخرین فرصت را برای به دست آوردن «حاکمیت محدود» خواهند یافت. کوشنر قصد دارد در صورتی که فلسطینی‌ها طرحش را قبول کنند از آنها حمایت مالی کند. به ما گفته‌اند که این طرح بسیار مفصل است اما ما هنوز اطلاعی از آن نداریم. آرو در توصیف شخصیت کوشنر گفت: داماد ترامپ شخصی بسیار باهوش است اما جرأت و جسارت لازم را ندارد و از تاریخ نیز هیچ آگاهی ندارد. کوشنر به‌دلیل ذهنیت‌گرایی مفرط و جانبداری واضح از اسرائیلی‌ها این را نمی‌داند که فلسطینی‌ها اگر بین تسلیم شدن و خودکشی مخیر شوند دومی را انتخاب می‌کنند.
جنگ لفظی پاریس - تل آویو
در بحبوحه نگرانی‌ها از اعلام رسمی معامله قرن در روزهای آینده، بین فرانسه و رژیم صهیونیستی بر سر فلسطین تنش‌های لفظی شدید درگرفته است. پس از تصمیم تل آویو مبنی بر بلوکه کردن نیم میلیارد دلار از مالیات‌هایی که به فلسطینیان تعلق می‌گرفت، فرانسه این پیام اعتراضی را به رژیم صهیونیستی ارسال کرد: «تصمیم خود مبنی بر تعلیق انتقال اموال مالیات‌ها به تشکیلات خودگردان را تغییر دهید.» این درخواست فرانسه با پاسخ تند اسرائیل رو به رو شده؛ به طوری که نتانیاهو خطاب به فرانسه اعلام کرد: اسرائیل به سیاستش بر اساس آنچه در قوانین کنست قید شده، ادامه می‌دهد. این درخواست از لحاظ اخلاقی و سیاسی درست نیست و با اصول و مبانی سیاسی اروپا مغایرت دارد.
 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.