مقام های روسیه در برابر پیروزی ولادیمیر زلنسکی در انتخابات ریاست جمهوری اوکراین مواضع محتاطانه اتخاذ کرده اند و سایر کشورهای اروپایی نیز به تمجید انتقال قدرت به صورت مسالمت‌آمیز در یکی از جمهوری‌های سابق جماهیر شوروی پرداخته‌اند.

اکثر مقام های روسیه که درباره پیروزی زلنسکی اظهارنظر کرده اند؛ از ناکامی پترو پروشنکو استقبال کرده و آن را نشانه شکست سیاست های ضدروسی حکومت کنونی دانستند.

دور دوم انتخابات ریاست جمهوری اوکراین روز یکشنبه برگزار شد و تاکنون کمیسیون مرکزی انتخابات اوکراین با شمارش 97.04 درصد آرای ماخوذه از صندوق ها اعلام کرده است که ولادیمیر زلنسکی 73.15 درصد آرا را کسب کرده و پروشنکو نیز حدود 24 درصد بدست آورده است.

**احتمال بهبود روابط روسیه و اوکراین بیشتر شد
'دمیتری مدودف' نخست وزیر روسیه عالی ترین مقام اجرایی این کشور است که تاکنون درباره پیروزی زلنسکی در انتخابات ریاست جمهوری اوکراین اظهار نظر کرد.
او در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی «وکنتاکته» نوشت: شانس برای بهبودی روابط بین روسیه و اوکراین وجود دارد اما برای رسیدن به این هدف نیاز به رویکرد صادقانه، واقع بینانه و بامسئولیت داریم.

ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت امورخارجه روسیه نیز در بیانیه ای که پس از اعلام پیروزی زلنسکی در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری اوکراین منتشر شد، خاطرنشان کرد: با درک اقدامات پشت صحنه در عرصه جهانی، در هر صورت می گویم که اوکراین می تواند خود را نوسازی کند.
وی ادامه داد: منظورم این نیست که جریان پول ها از جیب یک گروه به جیب گروه دیگر تغییر کند بلکه معتقدم نوسازی باید واقعا بر اساس درک درست از ضرورت انسجام مردم بر پایه قدرت و تهیه دستورکار ملی صورت گیرد.

سرگیی نوروف معاون دومای روسیه و معاون حزب حاکم «روسیه واحد» نیز گفته که ولادیمیر زلنسکی باید از آغاز دوباره مذاکرات بین دولت مرکزی اوکراین و نمایندگان جمهوری های مردمی دونتسک و لوگانسک در چارچوب روند گفت وگوهای مینسک حمایت کند.
وی افزود: اگر زلنسکی واقعا به فکر بهبودی شرایط اوکراین است باید همکاری با روسیه و گفت وگوی سازنده با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه را در دستورکار خود قرار دهد.

کنستانتین کاساچوف رئیس کمیسیون امور بین المللی شورای فدراسیون نیز تاکید کرد: اگر زلنسکی از شکست پروشنکو درس بگیرد به این واقعیت پی خواهد برد که جامعه اوکراین خواهان برقراری روابط با روسیه و برداشتن گام در این مسیر است و مسکو برای حرکت در چنین مسیری آماده است.
نیکلای فدوروف معاون شورای فدراسیون روسیه نیز گفته که هنوز خیلی زود است درباره پیروزی زلنسکی و روابط آن با روسیه اظهار نظر کنیم.

آلکسی پوشکوف رئیس کمیسیون امور سیاستگذاری اطلاعاتی شورای فدراسیون هم در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: نتایج انتخابات ریاست جمهوری اوکراین درهم کوبیدن و شکست کامل و نابودکننده پروشنکو بود.

وی افزود: مردم اوکراین به نفرت از روسیه که تنها برنامه پروشنکو بود رای ندادند و به خادم مردمی رای دادند که زلنسکی نقش آن را در سینما بازی کرده بود، هر چند که سیاست همانند فیلم نیست.
سناتور آلکساندر واینبرگ عضو شورای فدراسیون نیز امروز در جلسه علنی این مجلس گفت که در پذیرفتن و به رسمیت شناختن نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری اوکراین نباید شتاب زده عمل کرد چرا که 10 میلیون اوکراینی نتوانستند رای بدهند و ناظران روس هم به اوکراین راه داده نشدند.

** واکنش ها در اروپا
دونالد توسک رییس شورای اتحادیه اروپا هم در توییترش نوشت که این اتحادیه مصمم است حمایت خود از اوکراین را ادامه دهد.
وی انتخابات اخیر در اوکراین روز سرنوشت اوکراینی ها خواند و انتخابات آزاد و جابجایی مسالمت ‌آمیز قدرت در این کشور را نشانه ‌ای از یک دموکراسی قوی در اوکراین خواند.

ینس استولتنبرگ دبیر کل ناتو نیز پیروزی سیاستمدار نوظهور اوکراین را تبریک گفت و اوکراین را همکار ارزشمند ناتو خواند که سازمان پیمان آتلانتیک شمالی امیدوار به ادامه همکاری ها با آن است.

امانوئل مکرون رییس ‌جمهوری فرانسه، جرمی هانت وزیر خارجه بریتانیا، آندژی دودا رییس‌جمهوری لهستان و نیز سفیر آمریکا در کی یف نیز پیروزی زلنسکی را تبریک گفتند./ ایرنا

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.