اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۹

خشم ترامپ از یادداشت‌برداری سخنانش توسط اطرافیان

خشم ترامپ از یادداشت‌برداری سخنانش توسط اطرافیان

روزنامه امریکایی نیویورک‌تایمز گزارش داد، دمدمی مزاجی رئیس جمهوری امریکا باعث شده مشاورانش در جلسات با او یادداشت‌برداری کنند، اما این اقدام رئیس جمهور را خشمگین می‌کند و او مانع از این کار می‌شود.

این روزنامه آمریکایی درگزارش روز یکشنبه خود در این زمینه از جمله به خشم و عصبانیت ترامپ از اقدام «هربرت مک مستر» مشاور امنیت ملی سابق آمریکا در یکی از این جلسات اشاره کرده ونوشت: رئیس جمهور آمریکا در این جلسه نگاهی به اطراف اتاق انداخت و متوجه شد که مک مستر مشغول نوشتن چیزی در دفترچه یاداشتش است.

این روزنامه افزود:مک مستر همواره درجلسات یادداشت برداری وجزییات را به منظور ارجاعات بعدی ثبت می کرد.اقدامی که برای فردی که مسئول دستگاه امنیت ملی امری متعارف است. اما به گفته افرادی که در آن جلسه حضور داشتند این اقدام مک مستر ترامپ را خشمگین می کرد و یک بار او با عصبانیت به مشاور سابقش گفت که چرا همیشه مشغول نوشتن در این دفترچه هستی؟

مک مستر پاسخی را زیر زبان زمزمه کرد که هیچ کس بعدا نمی توانست آن را به یاد بیاورد، اما رئیس جمهور را راضی نکرد.
نیویورک تایمز افزود:همان طور که در گزارش «رابرت مولر» بازرس ویژه تحقیقات دخالت روسیه درانتخابات سال 2016 روشن شد ترامپ همواره به آنچه که درباره جلسات و مذاکراتش مکتوب می شود حساسیت دارد. برخی از این اسناد مکتوب باعث شده که او تحت تعقیب قرار بگیرد.

نیویورک تایمز نوشت: مشاوران ترامپ اغلب از تعاملات خود با رئیس جمهور یادداشت تهیه می کنند یا بلافاصله دفترخاطراتی را برای حفظ مدارک ثبت شده خود تهیه می کنند تا درک بهتر از وظایف خود داشته باشند یا درمواردی از آنها برای دفاع از خود استفاده کنند.

درحالی که بسیاری از مشاوران دولت های گذشته به این درک رسیده بودند که یادداشت های آنهاممکن است علنی شود و تلاش می کردند برای حفظ و حراست از رئیس جمهور از درج اطلاعات حساس خودداری کنند،بسیاری از مشاوران ترامپ از قلم برای حفاظت از خود در مقابل رئیس جمهور استفاده می کنند.

«کلیف سیمز»مشاور سابق ارتباطات ترامپ در کتاب خود تحت عنوان «گروه ارازل» شرحی از دوران فعالیتش در کاخ سفید را برشمرده و می گوید او و دیگران در جلسات با رئیس جمهورترامپ یادداشت هایی را تهیه می کردند تا «اطمینان یابند که وقتی از جلسه خارج می شوند و می خواهند به نقل از او چیزی را بگویند پیام رئیس جمهور را درک کرده اند.»

به گفته «نیل ایگلسون» وکیل «بیل کلینتون» رئیس جمهور اسبق آمریکا و مشاور کاخ سفید در دولت «باراک اوباما» رئیس جمهور پیشین آمریکا، یادداشت برداری در چنین مشاغلی می تواند مشکل آفرین باشد زیرا یک مدرک مستند بر جای می گذارد که تحقیق کنندگان و دشمنان سیاسی می توانند برای دسترسی به آنها تلاش کنند و آن را به نفع اهداف حزبی تحریف کنند.

وی گفت وقتی برای رئیس جمهور کلینتون کار می کرده یادداشت برداری نمی کرده زیرا فکر می کرد با این روش نه از خود، بلکه از رئیس جمهور حفاظت می کند. کسانی که اکنون در جلسات با ترامپ یادداشت برداری می کنند می خواهند مطمئن شوند که بخشی از توطئه جنایی نیستند. آنها برای حفاظت از خود یادداشت برداری می کنند.

بر اساس قانون اسناد رئیس جمهور در آمریکا، اسناد و مدارکی که در کاخ سفید ایجاد می شوند به طور معمول بایگانی می شوند.این اسناد شامل ایمیل ها، یادداشت های مربوط به نشست ها و پیام های تلفنی هستند که درنهایت علنی می شوند تا در اختیار تاریخ نویسان در آینده قرار بگیرند.

در کاخ سفیدی که ترامپ ریاست آن را برعهده دارد، مقامات نه تنها یادداشت برداری می کنند و آنها را حفظ می کنند بلکه گاها ویدئوهایی مخفی تهیه می کنند، همان کاری که « اوماروسا مانیگو نیومن» کارمند کاخ سفید قبل از اخراج شدنش انجام داد. وی بعدها بخش هایی ازآن را علنی کرد و کتاب «روانی» را درباره خاطراتش با ترامپ در بال غربی کاخ سفید به تحریر در آورد.

وی روز یکشنبه گفت: اولین بار که با کاخ سفید در دولت کلینتون همکاری می کردم تمایل نداشتیم این همه مسائل را سندسازی کنیم اما در کاخ سفید به ریاست ترامپ لازم است که برای محافظت از خود، چنین اطلاعاتی مستند شوند.
وی گفت: بعد از گفت وگو با ترامپ به سرعت به دفتر مشاوره حقوقی کاخ سفید مراجعه می کردم یا ایمیل می فرستادم و توصیف می کردم که چه چیزی را درخواست کرده ام تا ثبت شود. همچنین سوالات خود از رئیس کارکنان کاخ سفید را مکتوب می کردم تا یک سند رسمی از آن وجود داشته باشد.

نیویورک تایمز نوشت:مشاوران ترامپ به این تشخیص رسیده اند که با یک رئیس دمدمی مزاج و کسی که حقایق را تغییر می دهد مواجه اند که اغلب از آنها کارهایی می خواهد که اصول اخلاقی و حتی قانونی را نقض می کند و بعد آنها را تکذیب می کند.

این گزارش افزود: ترامپ که سابقه فعالیت تجاری دارد تلاش کرده به اطرافیان خود در خصوص توافقات فاش نشده حق السکوت بپردازد. برخی از این رفقای او در جهان تجارت به منظور نجات خود پاره ای از این مسائل را ثبت و ضبط کرده اند؛ از جمله مایکل کوهن وکیل شخصی سابق او که مکالماتش با ترامپ را درباره با پرداخت حق السکوت به یک زن مدل که گفته می شود با ترامپ روابط غیر اخلاقی داشته است، ضبط کرد.

نیویورک تایمز در گزارش خود به شماری از مقاماتی اشاره کرده که یادداشت ها یا خاطرات شان در ملاقات با ترامپ یا حضور درکاخ سفید به دست مولر رسیده است.
بخشی از گزارش مولر به «دان مک گاهان» مشاور سابق کاخ سفید مربوط می شود که درآن ترامپ به او گفته است «وکلا یادداشت برداری نمی کنند؛ من هرگز وکیلی ندیده ام که یادداشت تهیه کند.»

ترامپ در واکنش به گزارش مولر درتوئیتی نوشت اظهاراتی که علیه من توسط عده ای مطرح شده کاملا ساختگی ونادرست است. مراقب کسانی باشید که «یادداشت برداری» می کنند!این یادداشت ها قبل از این که نیازی به آنها باشد هرگز وجود نداشت.

ترس ترامپ فقط به یادداشت برداری همکارانش در نشست های داخلی با او محدود نمی شود. چندی پیش روزنامه واشنگتن پست نیز به بعد دیگری از نگرانی ترامپ از مطالب مکتوب اشاره کرد وگزارش داد که ترامپ در دیدار با ولادیمیر پوتین همتای روس خود یاداشت های مترجم شخصی اش درباره مسائل موردگفت وگو را توقیف کرد و به او دستور داد درباره آنها با دیگر مقام های آمریکایی صحبت نکند./ ایرنا

کپی