اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۹

ملخ مراکشی یکی از بزرگترین تهدیدهای کشاورزی طارم

ملخ مراکشی یکی از بزرگترین تهدیدهای کشاورزی طارم

آفت ملخ مراکشی یکی از بزرگترین تهدیدهای کشاورزی طارم است که در صورت کنترل نشدن خسارات فراوانی به جا می‌گذارد .

شرایط خاص اقلیمی و آب و هوایی شهرستان طارم باعث شده است این منطقه زیست‌گاه مناسبی برای ملخ مراکشی باشد .

ملخ مراکشی یکی از خطرناکترین ملخ‌های موجود در جهان است که متاسفانه در طی سال‌های اخیر  در جمعیت‌های بسیار بالا تکثیر و در سطح کانون‌های منطقه مشاهده می‌شود .

آفت ملخ همه ساله در نیمه دوم فروردین ماه در کانون‌های ملخ و اراضی ملی مشاهده که پس از کانون‌یابی نسبت به کانون کوبی آن اقدام می‌شود .

اگر در مدت کوتاه با این آفت در مرحله سن 2 مبارزه نشود این ملخ‌ها به سن 5 الی 6 می‌رسند و به داخل مزارع هجوم می‌آورند .

برای مبارزه با این ملخ‌ها عملیات کانون‌یابی انجام می‌شود تا علاوه بر کنترل آفت در کانون‌ها از بالدار شدن آفت و ریزش آن به مزارع و باغات جلوگیری شود؛ چراکه در صورت بالدار شدن آفت کار کنترل بسیار مشکل، هزینه‌بر و دارای حداقل کارایی خواهد بود .

در مرحله اول مراتع و مزارع آلوده به آفت ملخ با پرچم آبی کانون‌یابی شده و پس از سم‌پاشی محل با پرچم قرمز علامت گذاری می‌شود تا دامداران و زنبورداران به این مناطق وارد نشوند .

در همین رابطه سرپرست فرمانداری طارم می‌گوید: چند سالی هست که در سطح شهرستان با آفت ملخ مراکشی مواجه هستیم .

ستار صفری با بیان اینکه سالانه بالغ بر ۳۰ هزار هکتار از مراتع طارم با پراکنش مختلف با این آفت دست و پنجه نرم می‌کنند، ادامه می‌دهد:  همه ساله در ۱۵ الی ۱۶ هزار هکتار از مراتع از طریق سمپاشی با این آفت مبارزه می‌شود .

وی با بیان این که قبل از عید, پایش کل شهرستان صورت گرفته و در برهه فعلی نیز آفت‌ها به سنی رسیده‌اند که بحث سمپاشی باید اتفاق بیفتد، یادآور می‌شود. سن 2 و 3 بهترین زمان مبارزه شیمیایی برای این آفت است .

  این مسئول از آمادگی جهاد کشاورزی شهرستان با تمام تجهیزات و ظرفیت نیروی انسانی برای مبارزه با این آفت خبر داده و تاکید می‌کند: از طریق شورای هماهنگی مدیریت بحران شهرستان نیز هماهنگی لازم برای تامین وسایل مورد نیاز انجام شده است .

صفری با بیان اینکه یکی از بزرگترین مشکلات این حوزه صعب‌العبور بودن دسترسی به کانون‌ها است، تصریح‌می‌کند: صعب‌العبور بودن مناطق بالطبع انتقال تجهیزات را نیز سخت می‌کند که مبارزه در این مناطق نیز نیازمند تجهیزات خاص خود است .

سرپرست فرمانداری اطارم ادامه می‌دهد: گاهی اوقات مقاومت بالای آفت در برابر سم مبارزه کنندگان را مجبور به استفاده از سم خالص می‌کند که این امر نیز وسیله خاص خود را می‌طلبد .

  وی با بیان این که با فعالیت‌های شبانه‌روزی تاکنون این آفت وارد مزارع و باغات نشده است، یادآور می‌شود: امسال بالغ بر ۵۰۰ میلیون تومان اعتبار برای مبارزه با این آفت برآورد شده است که نیازمند مساعدت مسئولان استانی در این حوزه هستیم ./ ایسنا

کپی