رسانه های پاکستان روز دوشنبه از تصمیم دولت این کشور برای امضای قراردادی 9 میلیارد دلاری با روسیه برای خرید تجهیزات و تسلیحات نظامی خبر دادند.

اسلام آباد تصمیم دارد چند فروند هواپیما و بالگرد جنگی ، سامانه های ضد موشکی، تانک و کشتی های جنگی از روسیه خریداری کند.
بر اساس این گزارش ها، در صورت نهایی شدن این توافق نامه با روسیه، این خرید یکی از بزرگترین قراردادهای تسلیحاتی در تاریخ پاکستان خواهد بود.
رسانه های پاکستان به نقل از منابع روسی گفتند که دو کشور مصمم به گسترش مناسبات دفاعی و نظامی هستند از طرف دیگر مسکو نیز به نهایی شدن قرارداد مذکور تمایل دارد.
روزنامه «نوای وقت» پاکستان در این خصوص نوشت: اسلام آباد ممکن است در مسیر پیمان دفاعی چند میلیار دلاری با مسکو مجبور به مقاومت در برابر مخالفت و فشار از سوی واشنگتن شود.
پاکستان که زمانی از متحدان نزدیک آمریکا محسوب می شد، تنها پس از گذشت چند سال از تحقق خواسته آمریکا در حمله به افغانستان و اشغال نظامی این کشور، دیگر روی خوشی در روابطش با واشنگتن ندید به همین دلیل اسلام آباد گزینه هایی برای پر کردن جای خالی احتمالی آمریکا، را زیر سر گذاشته که توسعه روابط با مسکو از اهداف اولویت دار پاکستان در عرصه سیاست خارجی محسوب می شود.
پس از روی کار آمدن دولت ترامپ در آمریکا این کشور تقریبا هیچ نگاه امیدبخشی بسوی پاکستان نداشت و به همین دلیل پاکستان در مسیر گسترش روابط با کشورهایی همچون چین و روسیه قدم برمی دارد.
پاکستان طی سال های اخیر تلاش کرده است ضمن تقویت پایه های روابطش با چین، کانال های جدیدی در روابط با روسیه ایجاد کند.
نگاه پاکستان به گسترش روابط با روسیه، در شرایط کنونی بیش از آن چه نگاه اقتصادی باشد، ایجاد زمینه های همکاری با این ابرقدرت در حوزه های امنیتی، دفاعی و نظامی است.
روسیه یکی از کشورهای پیشتاز در عرصه تولید سلاح، سیستم های پدافند موشکی و سپرهای دفاع هوایی است؛ چیزی که پاکستان برای عقب نماندن از اصلی ترین رقیب منطقه ای خود یعنی هند، به آن نیاز مبرم دارد.
از طرفی دیگر روسیه نه تنها با هدف گسترش همکاری های سیاسی، اقتصادی، دفاعی، نظامی و امنیتی، بلکه با هدف نزدیک تر کردن پاکستان به خود، روز به روز در حال گسترش روابط خود با این کشور در جنوب آسیا است؛ هدفی که اسلام آباد نیز از آن به گرمی استقبال کرده و قصد ندارد سایه روسیه به عنوان یک ابرقدرت از سر پاکستان کنار برود.
رسانه های پاکستانی نیز اخیرا از دیدار آتی 'عمران خان' نخست وزیر این کشور با 'ولادیمیر پوتین' رییس جمهوری روسیه خبر داده اند.
قرار است کنفرانس طرح یک کمربند-یک جاده به میزبانی دولت چین در اردیبهشت ماه جاری در پکن برگزار شود و بر اساس برخی گزارش ها، وزارت امور خارجه پاکستان در حال نهایی کردن دیدار عمران خان و پوتین در حاشیه کنفرانس پکن است.   / ایرنا

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.