نبردها در لیبی تا کنون باعث آوارگی 25 هزار نفر شده است

موج دوم حملات هوایی و انفجارها در پایتخت لیبی

بین الملل /
شناسه خبر: 464386

گروه جهان/ آرامش قصد بازگشت به لیبی را ندارد. بامداد دیروز تنها چند روز پس از آرام شدن نبردها بین نیروهای خلیفه حفتر و نیروهای دولت طرابلس، صدای مهیب حملات هوایی و انفجارها خواب را از چشمان مردم پایتخت بحران زده لیبی ربود و ساعتی بعد تنها فرودگاه فعال این شهر نیز مجبور شد پروازهای خود را متوقف کند.

به گزارش سایت شبکه خبری «الجزیره»، نیروهای خلیفه حفتر که از غروب روز شنبه حملات خود علیه طرابلس را از سر گرفته بودند، در نخستین ساعات دیروز اقدام به حملات هوایی علیه نقاطی در حومه شهر طرابلس کردند. با این حال شدت حملات طوری بود که صدای انفجارها به گوش مردم پایتخت رسید. به گفته شهروندان طرابلس، شدت حملات از تمامی حملاتی که در دو هفته اخیر توسط نیروهای حفتر انجام می‎شود، بیشتر و مدت زمان آن نیز طولانی‎تر بوده‎است. تشدید حملات نیروهای حفتر علیه طرابلس روز گذشته باعث شد، تنها فرودگاه فعال طرابلس که در روزهای گذشته فعالیت آن مختل شده‎بود، در نهایت به دلیل مسائل امنیتی تعطیل شود. محمد گنونو، از افسران ارتش لیبی و همچنین سخنگوی این نهاد هرچند تایید کرده است که نیروهای حفتر حملاتی را علیه شهر غریان در 100 کیلومتری جنوب غربی پایتخت و همچنین پایگاه هوایی الوطیه در 50 کیلومتری جنوب غربی طرابلس انجام داده‎اند اما جزئیات بیشتری از این حملات و تعداد تلفات آن فاش نکرده است. این در حالی است که احمد المسماری، سخنگوی نیروهای حفتر تأکید کرده آنها توانسته‎اند اهداف مورد نظر خود در غریان را از زمین و هوا هدف قرار دهند و نیروهای طرابلس نیز نتوانسته‎اند مانع آنها شوند.
حملات نیروهای خلیفه حفتر علیه طرابلس که از 4 آوریل (15 فروردین) آغاز شده‎است، تا کنون باعث مرگ 220 نفر شده‎است. در این حملات همچنین دست‎کم یک هزار نفر زخمی شده‎اند. سازمان جهانی بهداشت نیز در آماری که پایان هفته گذشته منتشر کرد، خبر داد این حملات 25 هزار نفر را از خانه و کاشانه خویش آواره کرده‎است.
کلاف سردرگم لیبی
نبردها در لیبی در شرایطی پایان ناپذیر به نظر می‎رسد که به نظر می‎رسد موضع واحد جهانی درباره آن وجود ندارد و به همین دلیل بحران لیبی تبدیل به کلافی سردرگم شده‎است. به گزارش خبرگزاری «رویترز»، روز پنجشنبه، امریکا و روسیه هر دو گفتند که نمی‎توانند از قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل درباره آتش‎بس در لیبی حمایت کنند. دیپلمات‎ها در شورای امنیت گفته‎اند که روسیه که از حفتر حمایت می‎کند، حاضر نیست پیش‎نویس قطعنامه‌ای را که به ابتکار انگلیس تهیه شده و نیروهای حفتر را محکوم می‎کند، تایید کند. امریکا هم هرچند که تاکنون از دولت طرابلس حمایت کرده‎است، اما مشخص نیست علت مخالفتش با پیش‎نویس انگلیس چه بوده‎است. از همین رو برخی ناظران پا را فراتر گذاشته و اعلام کرده‎اند، امریکا در حال تغییر سیاست‎های خود در لیبی است و تصور می‎شود رأی ندادن آن به پیش‎نویس ارائه شده از سوی انگلیس، به معنای حمایت تلویحی واشنگتن از خلیفه حفتر است. این دسته از تحلیلگران با استناد به بیانیه‎ای که کاخ سفید روز جمعه منتشر کرد و خبر داد، دونالد ترامپ گفت‎و‎گویی تلفنی با خلیفه حفتر داشته‎است، می‎گویند، تغییر موضع امریکا درباره لیبی به شخص ترامپ باز می‎گردد و به عبارتی این بار نیز وزارت خارجه خود را در یک مسأله جهانی نادیده گرفته است. موضع‎گیری نامشخص امریکا درباره لیبی در حالی باعث پیچیده شدن کلاف سردرگم بحران لیبی شده‎است که کشورهای اروپایی نیز موضع واحدی درباره رویارویی‎های بروز کرده در لیبی ندارند و از سویی انگلیس از دولت طرابلس و فرانسه از خلیفه حفتر حمایت می‎کنند.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.