لغو ممنوعیت نامزدی نابینایان برای خانه ملت

گام بلند در اجرای پیمان نامه جهانی حقوق افراد معلول

اجتماعی /
شناسه خبر: 464326

اگر چه آغاز سال جدید توأم بود با اخبار ناگوار سیل در مناطق وسیعی از کشورمان و پیامدهای گسترده فاجعه بار آن در زندگی میلیون‌ها نفر از هموطنان‌مان؛ اما در همین حال و هوا خبری مسرت بخش فضای جامعه نابینایان و کم بینایان کشور را به کلی تغییر داد و این خبر همانا لغو شرط وجود بینایی برای نامزدی نمایندگی مجلس شورای اسلامی بود که نه تنها در قلوب بیش از نیم میلیون تن از شهروندان دارای محدودیت‌های بینایی کشور بلکه در دل‌های هر فعال حقوق مدنی که برای تحقق بر

به‌طور خلاصه ماجرا آن بود که در گذشته نمایندگان مجالس وقت شورای اسلامی در تدوین الزامات عمومی و اختصاصی نامزدی شهروندان برای نمایندگی مجلس شورا مصوب کرده بودند که نامزدها باید دارای سلامت بینایی، شنوایی و گویایی باشند.
قطعاً این شروط به معنای عدم امکان نامزدی نابینایان برای ورود به خانه ملت بود. از این‌رو بر نابینایان تأکید می‌شود که این گروه تحصیلکرده‌ترین افراد دارای معلولیت کشور هستند که با داشتن هزاران فرد دارای مدارج عالی تحصیلی و احراز پست‌های مختلف مدیریتی کارشناسی و عضویت در هیأت‌های علمی دانشگاه‌های کشور از توانمندی و شایستگی درخوری برای نامزدی نمایندگی مجلس برخوردار هستند. فعالیت ده‌ها نفر از نمایندگان نابینا در پارلمان‌های مختلف جهان مؤید این شایستگی است.
لذا وجود این قید سال‌ها بود که موجب رنجش و القای حس محرومیت از حقوقی در میان نابینایان شده که خود را محق به داشتن آن می‌دانستند. نکته قابل تعمق در این میان آن بود که نابینایان و کم بینایان تحصیلکرده کشور از رقابت برای ورود به مجلس محروم می‌شدند نه از ورود به آن؛ به عبارت دیگر آنچه موجب می‌شد شهروندان نابینا و کم بینا به نوعی خود را با وجود این قید متحمل تبعیض بدانند محرومیت از رقابت برابر بود، زیرا در صورت توانایی نابینایان برای نامزدی مجلس این امر به‌هیچ عنوان مبین تضمین تحقق این امر نیست، زیرا این افراد نیز مانند سایر نامزدان باید بتوانند آرای مردم را برای ورود به خانه ملت به دست آورند. به عبارت دیگر با رأی و حمایت موکلان خود به‌عنوان وکیل به مجلس روند یعنی پیروزی در رقابتی برابر با سایر نمایندگان اما قید محدود کننده قانون انتخابات عمومی مجلس آنها را در اساس از ورود به رقابت محروم می‌کرد.
اگر به مسئولیت‌های نمایندگان خانه ملت توجه کنیم یعنی دفاع از حقوق ملت، اتخاذ تصمیمات منطبق با منافع ملی و قانون‌گذاری برای حل مشکلات کشور الزامات تحقق این مسئولیت داشتن دانش و سواد لازم، اشراف آنان به امورکشور، ارتباط نزدیک با موکلین خود و آگاهی از نیازها و مشکلاتشان و جسارتشان در اتخاذ تصمیم و دادن رأی منطبق با منافع مردم و توانایی دفاع از حقوق مردم در خانه ملت است. نگاه به این الزامات مشخص می‌کند فقدان بینایی مانعی برای داشتن این الزامات نیست.  لذا وجود قید بینایی مانعی غیر موجه و ناعادلانه فرا روی گروهی از شهروندان کشور برای در اختیار گذاشتن توانمندی‌های خود در خدمت پیشبرد حقوق ملت و کمک به پیشرفت و مدیریت بهینه کشور بود که خوشبختانه پس از دو تجربه تلخ رأی‌گیری در این خصوص در مجالس قبلی سرانجام نمایندگان خانه ملت دراین دوره این مانع حقوقی را از مقابل مشارکت اجتماعی و سیاسی نابینایان و کم بینایان برداشتند. با توجه به مفاد پیمان نامه جهانی حقوق افراد معلول که کشورمان نیز به آن ملحق شده است آنچه چالش در برابر پیشرفت شهروندان معلول کشورهاست وجود تبعیض علیه حقوق آنهاست.  آنچه روح این پیمان نامه است رفع تبعیض‌های فیزیکی، اجتماعی، حقوقی، فرهنگی، اقتصادی و ذهنی در برابر فعالیت و مشارکت شهروندان معلول در امور کشورهاست. یکی از درخواست‌های کمیته اجرایی پیمان نامه جهانی حقوق افراد معلول از ایران لغو این قید برای نمایندگی نابینایان برای پارلمان کشور بود که خوشبختانه با تحقق آن عملاً گامی بلند در اجرای این پیمان نامه و بهبود سطح مشارکت اجتماعی آسیب دیدگان بینایی در کشور محسوب می‌شود.  آنچه همه شهروندان معلول از جمله نابینایان و کم‌بینایان خواهان آن هستند دریافت امتیازات و پاداش‌هایی در ازای معلولیت آنها نیست بلکه دادن فرصت‌های برابر و امکانات مساوی رشد اجتماعی است تا شهروندان معلول در سایه توانمندی‌های خود به امتیازهای اجتماعی و اقتصادی مدنظر خود دست یابند و همزمان توانمندی خود را در خدمت سازندگی کشور و رشد و توسعه ملی قرار دهند. به امید تأیید این مصوبه مجلس در شورای نگهبان آن را به‌عنوان گامی در راه حذف همه موانع و تبعیض‌های آشکار و پنهان فراروی فعالیت‌های برابر حقوق همه شهروندان بویژه شهروندان دارای معلولیت در عرصه‌های مختلف کشور به‌عنوان شرط هم‌افزایی ملی در راه توسعه پایدار تلقی می‌کنیم.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.