چه کسی می‌خواهد رئیس‎جمهوریش دلقک باشد؟

بین الملل /
شناسه خبر: 464009

ولادیمیر زیلنسکی که در دور اول انتخابات ریاست جمهوری اوکراین 30 درصد آرا را به خود اختصاص داد و نزدیک‌ترین رقیبش «پترو پوروشنکو»، رئیس‎جمهوری فعلی را با اختلاف 14 درصد آرا پشت‌سر گذاشت، می‌تواند شوخی‌ترین ریاست جمهوری را در پهنه اروپا و حتی کل جهان دایر سازد. اما در دنیای بی‌حساب کنونی حتی «رئیس جمهور» شدن مردی که هیچ چیزی از سیاست نمی‌داند، عجیب نیست.

 
 
 
 
 
 
 زیلنسکی که خودش را با نام مخفف «زی» به همگان معرفی می‌کند، نه تنها پیشتر هرگز فعالیت رسمی سیاسی نداشته که نزدیک‌ترین حضورش به یک عرصه سیاسی، بازی او در نقش یک رئیس‎جمهوری در یک سریال تلویزیونی کمدی بوده است. وقتی از او پرسیدند برنامه‌اش برای گرداندن کشور غرق در مشکلات اوکراین چیست، گفت که نه سیاست ویژه‌ای را در ذهن دارد و نه سکوی پرتابی را با مشارکت سیاستمداران دیگر برای خود فراهم آورده ا ست. او در عوض عکسی از خود روی اینستاگرامش گذاشت که در آن یک بینی سرخ بزرگ به سبک و سیاق دلقک‌ها روی صورت وی کار شده بود. از زمان انقلاب موسوم به «انقلاب نارنجی» در سال 2004 و به اصطلاح متحول و غربی شدن سیمای اوکراین، هر مقام اجرایی ارشدی در این کشور قول مبارزه با فساد گسترده اداری و درآوردن کامل اوکراین از ورطه کمونیسم ریشه‌دار در جامعه را داده‎است. اما در نهایت به این وعده‌ها جامه عمل نپوشانده و بتدریج تبدیل به یک تهدید جدید برای این کشور شده‎ است.
ضمیمه شدن خاک کریمه به روسیه، جایگاه سران اوکراین را سست‌تر کرده و کنار رفتن بسیاری از سیاستمداران قبلی این کشور از انتخابات 2019 محصول آن ناکامی‌ها و خسته شدن مردم از آنها بوده است و بخصوص پوروشنکو که صد‌ برابر زیلنسکی «سیاسی» و در این زمینه ماهر است، بیش از هر کسی چوب دادن وعده‌های دروغین و ظاهرسازی‌هایش را خورده است. پوروشنکو حتی کوشیده است در انتخابات نهایی که یکشنبه (فردا) برگزار می‌شود، خودش را دشمن اصلی ولادیمیر پوتین جلوه بدهد اما مردم به تمسخر او پرداخته و به سمت زیلنسکی سوق یافته‌اند که هیچ شعاری نداده و ثابت کرده که هیچ قرابتی با سیاستمداران قبلی اوکراین ندارد. این هم از مشخصه‌های غریب قرن بیست و یکم است که به شما فقط به این خاطر در یک انتخابات مهم سیاسی رأی بدهند که اصلاً وجودتان سیاسی نیست و به تبع آن از فسادهای قبلی مرتبط با آن رها هستید. مردم اوکراین که با رأی روز یکشنبه خود می‌توانند پرونده سیاستمداران قبلی اوکراین را ببندند و یک بازیگر سطحی سینما و تلویزیون - زیلنسکی - را به قدرت برسانند، معتقدند که این مرد حداقل یک حسن دارد و آن شعار ندادن و قبول این واقعیت است که در کاستی‌های عظیم اوکراین همگی معترضند.
چه باک که یک آدم عادی رئیس جمهوری شود، مگر استادان کارهای سیاسی جز بدبختی چیزی برای مردم اوکراین به ارمغان آورده‌اند؟ این دلگرمی نیز در کی‌یف احساس می‌شود که اگر همسو با نظرسنجی‌های دو سه روز اخیر 48 درصد آرا به زیلنسکی تعلق یابد، وی با تشکیل دولتی تازه که خبری از سیاستمداران پرمسأله قبلی اوکراین در آن نیست، عملاً مردم عادی را به جای آنان در کرسی‌های اجرایی کشور خواهد نشاند و چه چیزی هیجان‌انگیزتر از آن؟
منبع: New York Times
 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.