گزارش مولر با بخش‌های حذف شده منتشر شد

رؤیای پایان کابوس ترامپ

بین الملل /
شناسه خبر: 464007

بالاخره روز پنجشنبه گذشته به وقت واشنگتن انتظارها به سر رسید و گزارش تحقیقات رابرت مولر، بازرس ویژه پرونده تبانی احتمالی فراخوان انتخاباتی دونالد ترامپ با روس‌ها در انتخابات 2016 منتشر شد.

گزارشی سانسور شده که به همان اندازه که در ذهن ناظران، تحلیلگران و خبرنگاران سؤال‌برانگیز شد، به همان اندازه برای رئیس جمهوری امریکا و کاخ سفید خوشایند بود و یک پیروزی بزرگ در گیر و دار رقابت‌های انتخابات 2020 محسوب می‌شد.  
اگرچه ویلیام بار، دادستان کل امریکا در روزهای گزارش با انتشار یک چکیده گزارش 4 صفحه‌ای این نوید را به دونالد ترامپ و حلقه نزدیکان فعلی و سابقش داده بود که کابوس پرونده تبانی به پایان رسیده و مولر نتوانسته به مدارک معتبری مبنی بر تخلف قضایی رئیس جمهوری و فراخوان انتخاباتی‌اش در جریان انتخابات 2016 دست یابد اما امریکایی‌ها بویژه دموکرات‌ها همچنان منتظر انتشار کامل گزارش مولر بودند و باور داشتند که در این گزارش چیزهایی وجود دارد که ویلیام بار برای خوشایند ترامپ به زبان نیاورده است.
به گزارش سایت روزنامه امریکایی نیویورک تایمز، ویلیام بار صبح روز پنجشنبه به وقت واشنگتن و قبل از آنکه گزارش 450 صفحه‌ای تحقیقات مولر را در اختیار کنگره و عموم مردم قرار دهد، در جمع خبرنگاران حاضر شد و باز هم صراحتاً اعلام کرد که در این گزارش هم دستکاری‌هایی شده و برخی قسمت‌ها حذف شده است اما با تمام این حذفیات آنچه در نظر اول در گزارش خودنمایی می‌کرد، این بود که ارتباطات بسیار متعددی بین افرادی وابسته به دولت روسیه با افرادی وابسته به فراخوان انتخاباتی ترامپ وجود داشته اما هیچ کدام از این ارتباط‌ها مصداق وقوع جرم یا تخلف نیست. بله همان طور که ناظران، تحلیلگران و خبرنگاران انتظار داشتند، در گزارش 450 صفحه‌ای مولر جزئیات بسیار زیاد و مهمی وجود داشت؛ نخست آنکه این گزارش نشان می‌داد ترامپ در تمام مدت کوشیده بر تحقیقات مولر مسلط شود و او را مجبور کند دست از تحقیقات بردارد. در این گزارش، مولر در 10 اپیزود از جمله اپیزود مخصوص به اخراج جیمز کومی رئیس اف‌بی‌آی، اپیزود مربوط به تلاش‌های دولت برای اخراج مولر و اپیزود مربوط به تلاش‌های دولت برای تشویق شاهدان که در تحقیقات همکاری نکنند؛ آشکار کرده است که ترامپ در تلاش برای ممانعت از اجرای عدالت بوده است.
نافرمانی در کاخ سفید
در این گزارش آمده است، در ژوئن 2017 ترامپ به «دون مک گاهن»، یکی از اعضای کاخ سفید دستور داده بود که به دادستان کل وقت زنگ بزند و بگوید مولر باید برکنار شود زیرا او تضاد منافع دارد. اما «مک گاهن» این دستور ترامپ را اجرایی نکرد و ترجیح داد استعفا دهد تا اینکه درگیر یک رسوایی شود. در این گزارش همچنین آمده است: شواهد محکمی وجود دارد که ترامپ، جیمز کومی را در سال 2017 به این خاطر اخراج کرد که او حاضر نشد رسماً اعلام کند که «شخص رئیس جمهوری تحت تحقیقات نیست.»
بنابر نوشته مولر، تلاش‌های رئیس جمهوری برای تحت تأثیر قرار دادن تحقیقات اکثراً ناکام ماند اما این ناکام ماندن تا حد بسیار زیادی به این خاطر بود که افرادی که در اطراف رئیس جمهوری بودند حاضر نشدند دستورات او را اجرا کنند یا به درخواست‌هایش پاسخ مثبت دهند.
با  وجود این، مولر در گزارش خود حاضر نشده به خاطر تلاش‌های ترامپ برای ایجاد مانع در مسیر تحقیقات و اجرای عدالت او را محاکمه کند و توپ را به زمین کنگره انداخته و گفته است، چنین تشخیصی را برعهده کنگره می‌گذارد. 
ترافیک ارتباطات
به گزارش سی‌ان‌ان، نکته قابل توجه دیگری که در گزارش مولر وجود دارد، این است که او نوشته: ارتباطات متعددی بین افراد مرتبط با دولت روسیه  و افراد مرتبط با فراخوان انتخاباتی ترامپ شناسایی شده اما این شواهد برای اقامه دعواهای قضایی علیه رئیس جمهوری و اعضای فراخوان انتخاباتی‌اش کافی نیست. بنا بر این گزارش، تلاش‌های روسی در جهت سرقت اطلاعات و افشای آنها می‌توانسته سود انتخاباتی برای فراخوان ترامپ داشته باشد اما این تلاش‌ها را نمی‌توان تخلف قضایی به حساب آورد. این ارتباطات شامل ارتباطات تجاری، پیشنهادهای کمک به فراخوان انتخاباتی ترامپ، دعوت از ترامپ برای دیدار شخصی با پوتین، دعوت از مقامات و نمایندگان فراخوان ترامپ برای دیدار با مقام‌های دولت روسیه و افرادی که جایگاه‌های سیاسی در روسیه دارند و خواستار بهبود روابط روسیه با امریکا هستند، می‌شد. مولر همچنین گفت، هیچ مدرک کافی برای متهم کردن مقامات فراخوان ترامپ به جاسوسی برای روسیه وجود ندارد.
این گزارش شامل یک ضمیمه 12 صفحه‌ای از پاسخ‌های مکتوب ترامپ به مولر است اما نکته قابل توجه این است که در این 12 صفحه؛ مولر هیچ سؤالی از ترامپ درباره «ممانعت‌هایش در اجرای عدالت» نکرده است. برخی تحلیلگران بر این باورند، شاید چنین سؤالی وجود داشته اما جزو آن بخش‌هایی از گزارش است که ویلیام بار حذف و سانسور کرده است.
هر چه که هست، نتیجه دو گزارش 450 صفحه‌ای مولر و چکیده گزارش 4 صفحه‌ای ویلیام بار یکی بود و آن اینکه ترامپ دست‌کم در کوتاه مدت از این پرونده پر سرو صدا به سلامت عبور کرد و حالا بیش از هر زمان دیگری خود را برای انتخابات 2020 آماده می‌بیند.
باز هم انتظار برای حذف سانسور
اگرچه این گزارش به هیچ وجه نتوانست دموکرات‌های کنگره را قانع کند و جرالد نادلر، رئیس کمیته قضایی مجلس نمایندگان روز پنجشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد قصد دارد با ارسال نامه قضایی به ویلیام بار دادستان کل از او بخواهد نسخه دستکاری نشده گزارش مولر را در اختیار کنگره قرار دهد زیرا کنگره برای تصمیم‌گیری‌های بعدی به نسخه اصلی این گزارش نیاز دارد. استفان بوید، دستیار دادستان کل نیز در نامه‌ای که روز پنجشنبه به کنگره فرستاد، اعلام کرد وزارت دادگستری امریکا یک نسخه کمتر دستکاری شده از گزارش مولر را در اختیار «هیأت هشت نفره» (دموکرات‌ها و جمهوریخواهان عالی رتبه در هر دو مجلس سنا و نمایندگان) و همچنین رؤسا و مقامات عالی کمیته‌های اطلاعاتی و قضایی هر دو مجلس قرار خواهد داد.
 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.