توضیح امیری درباره خبر هفته گذشته خود

روحانی از پیچ و خم‌های اداری ناراحت شد

سیاسی /
شناسه خبر: 463992

هفته گذشته یکی از خبرگزاری‌های کشور به نقل از حسینعلی امیری معاون پارلمانی رئیس جمهوری خبر از آن داد که رئیس جمهوری از پرداخت نشدن خسارات سیل سال 95 به کشاورزان به شدت عصبانی شده است. او در گفت‌وگوی کوتاه با «ایران» در این باره توضیح می‌دهد.
صحبت‌های اخیر شما درباره مطالبات کشاورزان خوزستان از سال 95 و دلخوری رئیس جمهوری بحث برانگیز شده است، حقیقت ماجرا چه بود؟
من نگفتم که رئیس جمهوری از شخص خاصی ناراحت شدند، بلکه درباره اصل موضوع که چرا کار به این صورت در پیچ و خم‌های اداری افتاده است، گله‌مند بودند و دستور هم دادند که سریعاً کار انجام شود و در جلسه بعدی دولت هم مطابق گزارشی که آقای نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه دادند، دستور آقای رئیس جمهوری اجرا شده است.
به این ترتیب 100 میلیارد تومان مطالبات کشاورزان خوزستان پرداخت شده است؟
اساسا رئیس جمهوری دستور داده‌اند که مطالبات قبلی و برای کارهای فوری و فوتی سیل اخیر تنخواه در اختیار استانداران قرار بگیرد که سریعاً مشکلات را حل کنند.
مسأله دیگر اینکه اکنون طرح اصلاح قانون انتخابات در مجلس مطرح است، با توجه به اینکه دولت نیز لایحه جامع انتخابات را به مجلس تقدیم کرده بود، که بسیاری با هم همپوشانی دارد، آیا دوباره کاری نمی‌شود؟
ما از قبل هم معتقد بودیم که  چون لایحه جامع انتخابات نتیجه یک کار کارشناسی چندین ساله مفصل و مبسوطی است که هم کنشگران سیاسی و هم احزاب و کارشناسان سیاسی درباره آن نظر داده‌اند و هم کارشناسان مرکز پژوهش‌های مجلس، کارشناسان شورای نگهبان و هم کارشناسانی از خود دولت، همه نسبت به آن اظهارنظر کردند و در سایت وزارت کشور قرار گرفت که این فرایندها سبب شد این لایحه از غنای کارشناسی و جامعیت بالایی برخوردار شود. از این رو از ابتدا هم پیشنهاد ما این بود که لایحه جامع انتخابات دولت در دستور کار مجلس شورای اسلامی قرار بگیرد، اما با توجه به اینکه از قبل مجلس شورای اسلامی طرحی را با عنوان استانی شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی تهیه کرده بود که ذیل آن احکامی از قانون انتخابات هم اصلاح می‌شد، ریاست محترم مجلس شورای اسلامی این را به رأی گذاشت و مجلس به مطرح شدن طرح رأی داد. اکنون هم در مواردی که طرح نمایندگان محترم با لایحه جامع انتخابات همپوشانی ندارد یا از غنای کارشناسی کمتری برخوردار است، با تدبیر ریاست محترم مجلس شورای اسلامی به کمیسیون ارجاع می‌شود. ما کماکان معتقدیم که لایحه جامع انتخابات همان طور که از اسمش پیدا است، از جامعیت بسیار بیشتر و از غنای کارشناسی بالایی برخوردار است و اگر آن تصویب شود، می‌تواند بسیاری از مشکلاتی که معمولاً در هر انتخاباتی داریم یا گله‌هایی که در برخی انتخابات با آن مواجه هستیم را به صورت قابل توجهی حل یا کم کند.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.