بررسی ریشه های بیماری موفقیت و الگوهای تکراری

نسخه ای برای یک نسل

گزارش /
شناسه خبر: 463965

- انگشت‌ها و قدرت دست‌ آریا خوراک تمبک است. - من به قدرت دست و فرم انگشت‌هایش کاری ندارم، بچه من باید پیانیست موفقی شود.

 همین دو جمله کوتاه از مکالمه مادر آریای هفت ساله و مربی موسیقی او کافی است تا رقم به‌رقم الگوی تکراری موفقیت جلوی چشمان‌تان ظاهر شود که در سال‌های اخیر، پدر و مادرها برای فرزندان‌شان ترسیم می‌کنند و به هر زوری شده می‌خواهند آریاها را با فاکتورهایی که از موفقیت در ذهن دارند روانه جامعه کنند. مادر آریا 12 سال پیش همین کار را با آیدین برادر بزرگ‌تر آریا انجام داد و درحالی که او ساعت‌ها التماس کرد در کلاس دف ثبت‌نامش کند، مجبورش کرد ویولن یاد بگیرد برای اینکه کلاس ساز دهان پرکن ویولن کجا و ساز معمولی دف کجا؟!
آیدین که حالا یک جوان 19 ساله است با وجود تبحر بالایش در نواختن ویولن، آنچنان تنفری از این ساز دارد که اصلاً باور کردنی نیست. می‌گوید: «مادرم از هر کسی بهتر می‌داند که تا چه حد از ویولن متنفرم، اما متأسفانه هنوز هم حاضر نیست زیر بار برود. وقتی در جمع نوازنده‌ها ویولن می‌زنم و صدای تشویق حضار سالن را می‌لرزاند من آنقدرها ذوق نمی‌کنم که وقتی صدای دف سالن را پر می‌کند. تا حرف کودکی من می‌شود مادرم می‌گوید همه چیزت خوب بود به غیر از اینکه از میهمان متنفر بود، اما جان به جانش کنی قبول نمی‌کند فقط به این خاطر از میهمان حالم به هم می‌خورد که بی‌برو برگرد مجبور می‌شدم به خاطر اینکه مادرم جلوی میهمان‌ها باد به غبغب بیندازد ویولن بزنم.»
همه ناراحتی آیدین از این است که می‌داند فردای آریا شبیه امروز اوست اما نمی‌تواند حریف مادرش شود و برای برادرش آریا کاری کند، ولی همین که به قول خودش می‌تواند با گفتن این واقعیت‌ها حرص مادرش را در بیاورد تا انتقام کودکی‌هایش را از او بگیرد، برایش کافی است.
این داستان تکراری خیلی از جوان‌های کشورمان است که خواسته یا ناخواسته به بیماری موفقیت مبتلا می‌شوند یا مبتلای‌شان می‌کنند. واقعیتی که دکتر جعفر بای به‌عنوان محقق و پژوهشگر آسیب‌های اجتماعی از آن به‌عنوان آفت گریبانگیر خانواده‌های امروزی یاد می‌‌کند. به عقیده این آسیب‌شناس اجتماعی فقدان مدل تربیتی، بزرگترین آفتی است که خانواد‌ه‌های امروزی به آن گرفتار هستند: «متأسفانه در بسیاری از موارد خانواد‌ه‌ها از این موضوع بی‌اطلاع هستند، اما در مواردی هم نمی‌خواهند آن را بپذیرند و تحت هر شرایطی می‌خواهند فرزندشان همان مسیری را طی کند که فرزند فلان فامیل‌شان طی کرده و از سر چشم و هم‌چشمی دنبال الگوهای تکراری می‌روند. اگرچه که در بعضی از خانواده‌‌ها الگوی تربیتی وجود دارد، اما از آنجاکه نظام تربیتی مادر و پدر باهم متفاوت و در تضاد است معنای موفقیت با آنچه  در گذشته از آن به‌عنوان موفقیت یاد می‌شد زمین تا آسمان فرق دارد.»
وی در توضیح این وضعیت می‌گوید: ‌«در گذشته پدر و مادرها نسبت به اصول تربیتی فرزندان‌‌شان و معنای موفقیت، توافق و تعریف مشترکی داشتند، در ضمن این اجازه را به فرزند می‌دانند که مسیر موفقیت را خودش انتخاب کند، ‌در صورتی هم که ممکن بود در مسیر با مشکلاتی مواجه شود، نقشه راه را به‌گونه‌‌ای برایش ترسیم می‌کردند که با کم‌ترین آسیب رو به جلو پیش می‌رفت درحالی‌که امروز خانواده‌ها نه تنها یک نقشه راه ندارند، بلکه حتی نمی‌شود برای خواسته‌هایشان نقطه آغاز و پایانی متصور شد.»
اینطور که از صحبت‌های بای برمی‌آید اگر در گذشته اصول تربیتی توسط خانواد‌ه‌‌ها طراحی ‌می‌شد، درحال حاضر با گسترش رسانه‌ها و الگوهای موجود اختیار تربیت فرزندان را، نهادهای آموزشی مزاحم در دست گرفته‌اند و دیگر براحتی نمی‌شود از این جمله‌ها یاد کرد که «مادر را ببین، دختر را بگیر یا پسر کو ندارد نشان از پدر و...»
لازم است به این نکته هم اشاره کرد که متأسفانه تعداد زیادی از خانواده‌ها فرزندان‌‌شان را ادامه خودشان می‌پندارند، به‌همین خاطر تلاش می‌کنند آرزوهای برآورده نشده‌شان را به جسم و روح فرزند خود بخورانند و بدون در نظر گرفتن استعدادهای او، ساختار شخصیتش را به سمتی سوق دهند که تأیید دیگران را برانگیزد. این گروه از پدر و مادرها ممکن است در عین سر دادن شعارهای آزادیخواهانه در مورد فرزندان‌شان، بسیار مستبد و خشن رفتار کنند و بدون توجه به علایق فرزندان‌شان عقده‌ها و شکست‌های خودشان را در زندگی به وسیله فرزندان‌شان جبران کنند.
در برخی مواقع این شکل از استراتژی‌ها افکار فرزند را هم تحت تأثیر قرار می‌دهد و در سال‌های آتی به جای اینکه یک جوان مستقل باشد، همچنان به‌دنبال الگوهای تکراری می‌رود که بواسطه آنها جوان‌های دیگر را با عنوان موفق می‌خوانند. فراموش می‌کند که این توانایی را دارد تا نقشه موفقیت را آن‌طور که خودش می‌خواهد ترسیم کند و در عوض برای اینکه افتخارات مورد انتظار اطرافیانش را تأمین کند از این کلاس به آن کلاس سرگردان خواهد بود.
خیلی از مواقع هم تعریفی سطحی از موفقیت وجود دارد که مدام بازتولید می‌شود و فرزندی که در این فضا رشد می‌کند، تازه وقتی به خودش می‌آید که کار از کار گذشته و چون از کودکی او را خانم یا آقای دکتر صدا کرده‌اند، با اینکه ممکن است در جایگاه یک پزشک جوان قرار گیرد، اما به‌عنوان مثال همه گرایش و علاقه‌اش به هنر میل می‌کند. البته در تکمیل این شکل از بیماری موفقیت، جامعه هم دخیل است چراکه تعریف‌های جامعه از موفقیت بی‌برو برگرد به پول و مدرک ختم می‌شود.یکی از اعضای انجمن روان‌شناسان اجتماعی برای تأیید این موضوع به وضعیت کنکور در کشور اشاره می‌کند که به یک کالا تبدیل شده و تنها به این دلیل که هزاران میلیارد تومان گردش مالی به همراه دارد متولیان آن هرگونه توجیهی می‌آورند تا نشان دهند مسیر موفقیت تنها بواسطه کنکور است که هموار خواهد شد. از منظر وی سخنران‌های موفقیت و انگیزشی هم که در سال‌های اخیر فرصت مانور پیدا کرده‌اند در شیوع بیماری موفقیت دخیل هستند، چراکه با شعارهای خاصی سعی دارند موفقیت را همان چیزی نشان دهند که خودشان در کلاس‌ها و همایش‌هایشان معرفی می‌کنند در صورتی‌که اگر تمام اقشار یک جامعه دست‌به‌دست هم دهند تا تفاوت موفقیت و خوشبختی را عیان سازند و افراد را از کژپنداری در خصوص موفقیت رها کنند، آن وقت است که هر گروهی از اجتماع به فراخور موقعیت و جایگاهی که دارد درمی‌یابد الزاماً هر آدم موفقی خوشبخت نیست.این روانشناس اجتماعی باور دارد بیماری موفقیت باعث می‌شود فرد یاد نگیرد چطور خوشبخت باشد و با اینکه سال‌ها زمان، ذهن، روح و روانش را هزینه کرده، از درون احساس خوشبختی نکند. در این صورت چه بخواهیم چه نخواهیم در جامعه میزان اضطراب، ‌ناکامی، سرخوردگی و افسردگی شدت می‌گیرد و با وجود چشم و هم‌چشمی و تجمل‌گرایی، معنای موفقیت می‌شود داشتن یک زندگی لاکچری درصورتی که این تعریف یک ضد موفقیت به حساب می‌آید.
همچنین الگوهای موفقیت به پدر و مادرها شباهت ندارند و با فرهنگ جامعه هم سازگار نیستند، ‌ضمن اینکه نوعی ناتوانی را در انتقال ارثیه‌های فرهنگی به نسل جدید ایجاد می‌کنند که باعث می‌شود جوان‌ امروز با خانواده و زیر یک سقف زندگی ‌کند، اما از لحاظ فرهنگی کیلومترها با آنها فاصله داشته باشد. از این‌رو است که باید برای بیماری موفقیت به‌عنوان یک معضل نوپدید‌ چاره‌ای اندیشید.
لازم است واقف باشیم چنین جامعه‌ای، یعنی شکنجه‌گاهی که باید در از بین بردن ریشه‌های بیماری آن تلاش عاجل به کار برد. چاره‌اش هم چیزی نیست جز اینکه بر استعداد‌سنجی و رصد توانمندی‌ها، علائق و ذائقه‌ جوان‌ها تکیه کنیم و به این گروه از جامعه که به استقلال رسیده‌اند فرصت دهیم تا الگوهای تکراری و برگزیده از سوی دیگران را پس بزنند و موفقیت را آن‌طور که خودشان می‌خواهد رسم کند. مخالفتش به چالش و حتی نزاع خانوادگی تعبیر نشود، لباسی از پیش بریده و دوخته به تنش نرود و... بلکه بگذاریم با نیروی خارق‌العاده‌ جوانی فرمول موفقیت مختص به خودش را طراحی کند.

کلمات کلیدی

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.