فرانسه به تحریم جدید آمریکا علیه کوبا واکنش نشان داد

بین الملل /
شناسه خبر: 463804

وزیر دارایی فرانسه تاکید کرد چنانچه آمریکا سرمایه‌گذاری خارجی در کوبا را تحریم کند؛ اتحادیه اروپا هم به نوبه خود به این مسئله پاسخ خواهد داد.

 برونو لومر وزیر دارایی فرانسه به آمریکا هشدار داد که اتحادیه اروپا به هرگونه اقدام واشنگتن مبنی بر اعمال تحریم بر سرمایه‌گذاری خارجی در کوبا واکنش نشان خواهد داد.

وی در این باره تاکید کرد: اگر آمریکا بخواهد در تضاد با آنچه که طی سال‌های گذشته رایج بوده است، چنین اقدامی را انجام دهد؛ ما هم واکنش نشان داده و حتی (در مقام مقابله‌به‌مثل)، آماده اعمال تحریم‌ها خود نیز هستیم.

اظهارات وی بعد از بیانیه مشترک اتحادیه اروپا-کانادا مبنی بر اینکه بسط تحریم‌ها علیه کوبا به حوزه سرمایه‌گذاری‌های خارجی، نقض قوانین بین‌الملل است، ایراد شد.

این در حالی است که اسپانیا هم از اتحادیه اروپا خواسته این اقدام آمریکا را در سازمان تجارت جهانی به چالش بکشد.

به تازگی آمریکا اعلام کرده است که اقدامات تنبیهی جدید علیه ونزوئلا، کوبا و نیکاراگوئه را به اجرا خواهد گذاشت و آن دسته از شرکت‌های خارجی را که با کوبا همکاری می‌کنند، تحت تعقیب قضائی قرار خواهد داد.

گفتنی است براساس مفاد قانون موسوم به هلمز-برتون که در سال ۱۹۹۶ در آمریکا تصویب شد، آمریکایی‌ها می‌توانند علیه هر شرکتی که در املاک مصادره شده توسط کوبا در جریان انقلاب سال ۱۹۵۹ نفعی داشته‌اند، در دادگاه‌های آمریکا شکایت کنند.

این در حالی است که دولت‌های قبلی آمریکا برای کاهش تنش با کوبا، این قانون را اجرایی نکردند.  / مهر

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.