به مناسبت روز ارتش

ارتش درخدمت مردم

فرهنگی /
شناسه خبر: 463733

یکی از مهم‌ترین راهبردهای گروه‌های فعال سیاسی در جریان پیروزی انقلاب اسلامی موضوع انحلال ارتش بود و با دستمایه قرار دادن اینکه ارتش متعلق به شاه و برای محافظت از او و رژیم گذشته بوده توانسته بودند تعدادی از انقلابیون اصیل را نیز با خود در این ایده همراه کنند اما هوشیاری و درایت امام راحل(ره) که با هدایت پیامبر گونه خود توانسته بود ارتش را باخود همراه کند سبب شد ارتش برای صیانت از کشور باقی بماند

 
 
 
 
 
 
 و نقش آفرین روزهای پر التهابی باشد که انقلاب هیچ نیروی مسلح آموزش دیده‌ای نداشت. امام خمینی(ره) در روز 28 فروردین 58 ودر اوج موج سواری گروه‌های چپ و راست و در هیجانات انقلابی که درخواست انحلال ارتش مطرح بود پیامی را صادر کردند که در بخش‌هایی از آن آمده است: «روز چـهـارشـنـبـه 29فـروردیـن روز ارتش اعلام مى شود. و مـلت بـزرگ ایـران پشتیبانى خود را از ارتش محترم در این روز اعلام نمایند اکنون ارتش اسلامی است و ملت شریف ایران لازم است آن را به این سمت رسماً بشناسد و پشتیبانی خود را از آن اعلام نماید. اکنون مخالفت با ارتش اسلامى کـه حافظ استقلال و امنیت کشورمان هست جایز نیست». و بدین ترتیب ارتش در نظام نوپای جمهوری اسلامی ایران تثبیت و ماندگار شد و در تلاطم‌های بدون وقفه که برای نظام تازه بنیان شده ایجاد می‌شد از جان مایه گذاشت. حضور ارتش در درگیری‌های کردستان و دفاع جانانه از پادگان‌های ارتش در سنندج و مهاباد و پاوه و نوسود و دیگر جاها نشان از عمق وفاداری ارتشیانی داشت که ثابت کردند از جان و دل به انقلاب اسلامی وفادارند.
با آغاز تهاجم سراسری رژیم بعثی عراق به مرزهای کشورمان، ارتش با وجود همه زخم‌هایی که از دوست و دشمن بر تن داشت جانانه ایستادگی کرد وبا اجرای عملیات کمان 99 توسط خلبانان نیروی هوایی با 140 فروند هواپیما، فردای حمله عراق ضمن پاسخ به تجاوز هوایی دشمن حماسه‌ای جاوید آفرید.
مقام معظم رهبری در دیدار با فرماندهان و کارکنان ارتش به مناسبت 29 فروردین در سال 74 پس از برشمردن توطئه‌هایی که در طول سال‌های بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در مورد ارتش به وقوع پیوست می‌فرماید:
«دشمن، با روحیه کدام قشر اینگونه کار کرد و کدام قشر می‌توانست به این استحکامی که ما در مورد ارتش مشاهده می‌کنیم، بایستد؟ اینها را چه‌کسی باید روی کاغذ بیاورد؟ چه‌کسی باید اینها را به نسلِ بعد منتقل کند؟»
 با گذشت 40 سال از نامگذاری روز 29 فروردین به‌نام روز ارتش جمهوری اسلامی ایران، کارنامه 40 ساله ارتش در نقش آفرینی در عرصه‌های گوناگون اعم از دفاع جانانه از مرزهای کشور در مقابل متجاوزان بعثی در طول 8 سال جنگ تحمیلی، ایجاد امنیت در مرزهای کشور ومردم یاری در بلایای طبیعی، مانند؛ سیل و زلزله، تصویر بسیار روشنی از همراهی و همدلی با آرمان‌های مردم وانقلاب از خود ترسیم کرده است. این روزها نیز ارتش در مناطق آسیب دیده حضور فعال و مؤثر دارد ومردم عزیز کشورمان در استان‌های خوزستان، لرستان، مازندران و گلستان را تنها نمی‌گذارد ومردم این مناطق از همان لحظات اول خادمان خود را در لباس سربازی در کنار خود می‌بینند و شاهدند که بدون ادعا آنچه در توان دارند را پای کار آورده‌اند تا مرهمی بر آلام آنان باشند. امروز نیز شعار 40 سال پیش در روز 29 فروردین سال 1358 طنین دارد که«ارتش فدای ملت، ملت پناه ارتش»
 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.