اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۹
نزاع بین کنگره و رئیس جمهوری امریکا ادامه دارد

تیغ دومین وتوی ترامپ بر گلوی یمنی ها

تیغ دومین وتوی ترامپ بر گلوی یمنی ها
ندا آکیش خبرنگار

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری امریکا عصر سه‌شنبه به وقت محلی برای دومین بار از حق وتوی خود استفاده کرد و با این کار ضمن ایستادن مقابل آرای نمایندگان و سناتورها، تلاش کنگره برای پایان دادن به مشارکت ایالات متحده در جنگ یمن را ناکام گذاشت.

 
 
 
 
 
 
 
 او در نامه‌ای که روز سه‌شنبه خطاب به سنا نوشت، ادعا کرد: این قطعنامه [قطعنامه پایان حمایت امریکا از عربستان در جنگ یمن] یک تلاش خطرناک و غیرضروری در راستای تضعیف اختیارات قانونی من است و زندگی شهروندان امریکایی و نیروهای نظامی شجاع را هم امروز و هم در آینده به خطر می‌اندازد.
به‌گزارش سایت شبکه خبری سی‌ان‌ان، ترامپ عصر سه‌شنبه با استفاده از حق وتو در حالی روی قطعنامه پایان حمایت امریکا از عربستان در جنگ یمن خط بطلان کشید که این قطعنامه ماه گذشته میلادی با آرای 54 به 46 در مجلس سنا و اوایل ماه جاری میلادی نیز با آرای 247 به 175 در مجلس نمایندگان تصویب شده بود.
رئیس جمهوری امریکا با طرح این ادعا که هیچ نیروی نظامی امریکایی در یمن دستور حمله نمی‌دهد، در جنگ مشارکت نمی‌کند یا نظامیان ارتش ائتلاف سعودی را همراهی نمی‌کند، قطعنامه کنگره را غیرضروری توصیف کرد اما حامیان این قطعنامه معتقدند، ایالات متحده نباید بدون اجازه صریح کنگره در جنگ مشارکت کند. علاوه بر این، امریکا میلیاردها دلار سلاح به ائتلاف سعودی فروخته است. از سال 2015 نیز با سوخت‎رسانی هوایی به جنگنده‎های ائتلاف و ارائه اطلاعات جاسوسی به عربستان و امارات برای هدف قرار دادن اهداف‌شان در یمن، در این جنگ مشارکت می‌کند.
به‌گزارش الجزیره، تاکنون دست کم دو نماینده کنگره خواستار بی‌اثر کردن وتوی ترامپ شده‌اند. همچنین نمایندگان کنگره از اینکه دولت ترامپ تا این حد از الگوی جنگ‌های بی‌پایان در سراسر جهان حمایت می‌کند و هیچ مجوزی هم برای این حمایت‌ها از کنگره نمی‌گیرد، خشمگین هستند. دیوید میلیبند، رئیس کمیته نجات بین‌المللی در واکنش به دومین وتوی ترامپ گفت، وتو کردن قطعنامه ضدجنگ کنگره امریکا یک «چراغ سبز مؤثر برای استراتژی جنگ» است. استراتژی ای که منجر به ادامه دار شدن بدترین بحران انسانی جهان می‌شود. یمن با داشتن 10 میلیون شهروند در آستانه قحطی و مرگ 100 شهروند در هر هفته، در نقطه نابودی قرار دارد و خطر مرگ، یمنی‌ها را در خانه هایشان بیش از هر جای دیگری تهدید می‌کند. حالا کنگره دارد به این موضوع فکر می‌کند که چگونه می‌تواند این وتو را بی‌اثر و در چند هفته آینده قطعنامه را اجرایی کند. کنگره همچنین از اینکه ترامپ تا این اندازه روابط نزدیک با عربستان سعودی دارد، احساس خوبی ندارد. بسیاری از قانونگذاران امریکایی در ماه‌های گذشته از ترامپ به خاطر اینکه قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد سعودی را محکوم نکرد، انتقاد کردند.
این در حالی است که روابط کنگره و یک رئیس جمهوری امریکا به شکل بی‌سابقه‌ای پرتنش شده و از یک سو کنگره با تصمیمات ترامپ مخالفت می‌کند و از سوی دیگر ترامپ در فاصله حدود یک ماه دو بار از حق وتوی خود استفاده کرده تا نگذارد آرای اعضای کنگره به قانون تبدیل شود.
خبر دیگر از یمن اینکه پادشاه عربستان سعودی با ارسال پیامی به عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهوری مستعفی یمن به او پیشنهاد داده است، شورای عربی – آفریقایی تشکیل دهد. او این پیام را با واسطه وزیر مشاور عربستان در امور کشورهای آفریقایی به دست منصورهادی رسانده است. به نظر می‌رسد، عربستان قصد دارد با این کار نقش منصور هادی را در عرصه سیاسی یمن پررنگ کند.
کپی