مخالفت مردانه با افزایش مشارکت سیاسی زنان

اجتماعی /
شناسه خبر: 463720

مشارکت سیاسی زنان و ارتقای آن موضوعی است که در سال‌های اخیر مورد توجه بسیاری از کشورها قرار گرفته و اقدامات عملیاتی ازجمله قانونگذاری برای تحقق آن انجام شده است. یکی از مهم‌ترین دلایل تمرکز بر این موضوع، آن است که صاحبنظران تأکید دارند ارتقای مشارکت اقتصادی زنان، با افزایش مشارکت سیاسی آنان تسهیل خواهد شد.

 
 
 
 
 بر اساس تجارب جهانی و اثرات مثبت افزایش مشارکت سیاسی زنان در سطح دولت و پارلمان ازجمله بهبود وضعیت سیاست‌گذاری در حوزه خانواده و زنان، پیشنهاد افزایش تعداد نمایندگان زن در مجلس شورای اسلامی را مطرح کردیم؛ پیشنهادی که احزاب را مکلف می‌کرد که بر اساس قانون جدید انتخابات مجلس که برگزاری این انتخابات را استانی تعریف کرده است، درصدی از فهرست‌های انتخاباتی خود را به نامزدهای زن اختصاص دهند. این پیشنهاد پس از ماه‌ها تلاش، جلسات و رایزنی‌های متعدد با صاحبنظران، حقوقدانان، کارشناسان مرکز پژوهش‌های مجلس، وزارت کشور و برخی اعضای شورای نگهبان، دیروز در صحن علنی مجلس مطرح شد اما تنها 76 نماینده مجلس به این پیشنهاد که می‌توانست اثرات مثبت و امیدبخشی برای ارتقای مشارکت سیاسی زنان داشته باشد، رأی موافق دادند و سایر نمایندگان با آن مخالفت کردند. تجربه تلخ این مخالفت مجلس با راهکاری قانونی برای افزایش مشارکت سیاسی زنان، نشان دهنده آن است که حمایت از جامعه زنان و حقوق آنان بیش از آنکه در عرصه عمل، عملیاتی شود، در قواره شعار باقی مانده و از آن فراتر نمی‌رود.به لحاظ تاریخی، تسلط کلیشه‌های جنسیتی بر اندیشه، افکار و حتی پرورش فرزندان و آموزش منجر به این شده که امروز به رغم وجود زنان فرهیخته و دانشمند که در صحنه‌های علمی خوش می‌درخشند، اما دستیابی آنان به جایگاه‌های بالای مدیریتی به ندرت رخ می‌دهد. بررسی‌ها نشان می‌دهد در ایران، فارغ از حضور زنان در بخش‌های خصوصی، حدود 40 درصد کارکنان دولت را زنان تشکیل می‌دهند اما مطابق گزارش معاونت زنان ریاست جمهوری، تعداد پست‌های مدیریتی اختصاص یافته به زنان در سطوح بالای دولت نسبت به میزان حضورشان در دولت بسیار اندک است.از سوی دیگر این پرسش به طور جدی قابل بررسی است که در یک کشور اگر زنان در ارکان مهم تصمیم‌گیری، از ایفای نقش‌های اثرگذار حذف شوند چه اتفاقی خواهد افتاد؟ نمونه آن این که هم اکنون 40 درصد زنان ازجمله کارکنان دولت هستند اما نقش آنان در مدیریت سطوح بالا بسیار کم است. عدم بهره‌برداری از بخش مهمی از سرمایه انسانی نهادها و سازمان‌های دولتی سطوح بالای مدیریتی چه اثری بر تصمیم‌گیری‌ها دارد؟ این به معنای آن است که کشور نیمی از جامعه فعال خود را که برای آموزش به آنها سرمایه‌گذاری نیز کرده، در تصمیم‌سازی نادیده می‌انگارد.
از سوی دیگر، آمارهای جهانی و مقایسه میزان حضور زنان در پارلمان‌های کشورهای دنیا حاکی از آن است که وضعیت مشارکت سیاسی زنان ایرانی در سطح پارلمان مطلوب نیست. جدیدترین گزارش اتحادیه بین‌المجالس جهانی IPU می‌گوید ایران از حیث حضور نمایندگان زن در مجلس در رتبه 180 دنیا از میان 191 رتبه قرار دارد. جالبتر آنکه در منطقه هم کشورها وضعیت بهتری نسبت به ایران دارند؛ زنان در مجلس افغانستان 27.3 درصد، در قزاقستان 27.1 درصد، در عراق 25.2 درصد، در امارات و پاکستان بیش از 20 درصد، در عربستان 19.9 درصد، در قرقیزستان و تاجیکستان بیش از 19 درصد، در ترکیه17.4 درصد و در سوریه 2. 13 درصد از کرسی‌های مجلس را در اختیار دارند. همچنین تنها 13 کشور، در رتبه نازلتری نسبت به ایران قرار دارند که این کشورها عبارتند از نیجریه، تایلند، سریلانکا، لبنان، مالدیو، کویت،‌ هائیتی، جزایر سولومون، عمان و یمن. این گزارش همچنین از تنزل رتبه ایران نسبت به گزارش پیشین IPU که در سال 2018 منتشر شد حکایت دارد زیرا سطح مشارکت سیاسی زنان در مجالس سایر کشورها روندی رو به رشد داشته و این روند ادامه دارد. بر اساس آمارهای جهانی، امروز حدود 118 کشور از طریق قانون، یا کرسی‌های رزرو شده برای زنان درنظر می‌گیرند یا برای زنان در فهرست احزاب درصد حداقلی تعیین می‌کنند. در نتیجه اتخاذ این راهکار، میزان حضور و مشارکت زنان در عرصه‌های مدیریتی و سیاسی و اثرگذاری آنان طی دو دهه اخیر به نحوی چشمگیر بهبود یافته است. در این میان باید تأکید کرد که ‏گرچه زمینه‌سازی در حوزه فرهنگی در بلندمدت اثرگذار است اما به نظر می‌رسد یکی از راهکارهایی که می‌تواند در میان‌مدت در ارتقا مشارکت سیاسی زنان در جامعه اثرگذار باشد، زمینه سازی از طریق قانون است؛ راهی که پیگیری کردیم اما مجلس برای آن مهر رد زد. این پایان کار نیست و ما دوباره این مطالبه را پیگیری می‌کنیم.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.