تبعیض مثبت چاره کار زنان نیست

سیاسی /
شناسه خبر: 463706

پیشنهاد دادن سهمیه برای زنان در لیست‌های انتخاباتی و به عبارتی برقراری نظام تبعیض مثبت در این زمینه در مجلس رد شد. به نظر می‌رسد از دیدگاه‌های اجتماعی و سیاسی ناظر به شایسته‌سالاری رد این پیشنهاد منطقی و قابل قبول باشد. این البته معنای رد و نفی تبعیضاتی که جامعه زنان در ایران درگیر آن است، نیست. تبعیضاتی که به‌طور قطع باید رفع گردند اما مسأله این است که برقراری نظام تبعیض مثبت به این شکل نمی‌تواند الزاماً به نفع جامعه زنان تمام شود.

 
 
 
 
مشکل زنان ایرانی نه نبود چنین نظام‌هایی بلکه عدم برقراری مناسبات حقوقی و عرفی مبتنی بر عدالت جنسیتی در جامعه است. در واقع مشکل زنان در این حوزه باید حل شود تا ما شاهد ترقی آنها در سطوح مختلف باشیم. برقراری نظام تبعیض مثبت با شکستن و محدود کردن چارچوب‌های شایسته سالارانه حتی این خطر را دارد که زنانی را بدون داشتن شایستگی لازم به برخی جایگاه‌ها برساند و کارنامه نامطلوب آنها در آن جایگاه‌ها در نهایت به ضرر تمام جامعه زنان تمام شود. این در واقع یک اثر آسیب‌زا برای زنان ایرانی است که احتمال وقوع آن در شرایط فعلی در یک نظام تبعیض مثبت اصلاً کم و اندک نیست. این را هم نباید از ذهن دور داشت که برخی گرایش‌های خاص سیاسی و اجتماعی نیز مترصد چنین موقعیتی هستند تا به بهانه آنها محدودیت‌ها و لزوم دوری زنان از مناصب اداری و قرار گرفتن در سلسله مراتب قدرت را توجیه
 کنند.
به واقع مسأله این است که حل مسائل گریبانگیر زنان را باید تنها موکول به ایجاد نظام‌های عادلانه حقوقی و عرفی در سطوح مختلف جامعه و پاسداری و حفاظت از چارچوب‌های آن کرد. در آن شرایط است که زنان می‌توانند در یک موقعیت عادلانه در میدان رقابت و همکاری‌های اجتماعی، توانایی‌های خود را بروز دهند و فارغ از چارچوب تبعیض‌های مثبت و در یک رقابت عادلانه بتوانند در جایگاه‌های مختلف قرار بگیرند. حتی چه بسا در چنین بستری روزی فرا برسد که زنان ایرانی بتوانند بیش از سهمی که در یک نظام تبعیض مثبت برای آنها در نظر گرفته شده در قدرت و اداره جامعه سهم داشته باشند. مهم این است که جامعه زنان باید خود را آنقدر توانمند ببیند که بی‌نیاز از برقراری نظام تبعیض مثبت به فکر ایجاد بستر زیست و فعالیت عادلانه در جامعه باشند.
 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.