در نشست خبری سی و دومین دوره نمایشگاه کتاب مطرح شد

حضور 800 ناشر از 30 کشور جهان در فضای تحریم

فرهنگی /
شناسه خبر: 463700

گروه فرهنگی- کمتر از یک هفته دیگر به آغاز سی و دومین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران باقی مانده و این درحالی است که علاقه مندان کتاب و کتابخوانی در این دوره شاهد ارائه بیش از 300 هزار عنوان کتاب از سوی 2 هزار و 398 ناشر داخلی و 137 هزار عنوان از سوی 800 ناشر خارجی خواهند بود و با وجود مشکلاتی که تحریم‌ها در تعاملات ایران با دیگر کشورها ایجاد کرده، مصلای تهران در این رویداد بین‌المللی حوزه نشر میزبان 30 کشور خارجی خواهد بود.


 محسن جوادی که ریاست نمایشگاه کتاب تهران را برعهده دارد، دیروز در نشست خبری این دوره، در جمع اهالی رسانه حاضر شد و ضمن تأکید براین نکته که نمایشگاه کتاب برخلاف برخی گفته‌ها به جایگاهی فراتر از یک فروشگاه کتاب دست پیدا کرده است، گفت:«غرض اصلی از برگزاری نمایشگاه کتاب این است که کتاب و کتابخوانی تقویت شود. چه از نظر خرید کتاب و چه تأمین منابع کتابخانه‌ها از طریق مشارکت در فرآیند خریدشان. غرض دیگر تقویت اقتصاد صنعت نشر است.»
او یکی از مشکلات پیش روی برگزار‌کنندگان نمایشگاه کتاب این دوره را تحریم‌های ظالمانه‌ای خواند که امریکا علیه کشورمان وضع کرده، هرچند تأکید کرد که با همراهی دولت و برنامه‌های وزارت ارشاد در نهایت این مشکلات حل شد و مانعی جدی در راه برگزاری این رویداد بین‌المللی ایجاد نشد. معاون فرهنگی وزیر ارشاد ادامه داد:«مشکلات اقتصادی هم به سمت قدرت خرید مردم و هم قیمت کاغذ و مسائلی از این دست هجوم آورده است اما علی رغم همه نگرانی‌ها تلاش فراوانی شد که یارانه‌ها اضافه شده و مشارکت و نشانه‌های خوبی هم از همکاری نهادهای مختلف در این زمینه شاهد بودیم. به این ترتیب ایرانی‌ها علی رغم مشکلات مختلف، هنوز آن حلقه تاریخی به کتاب را حفظ کرده‌اند.»
طبق روال هر ساله، امسال هم نمایشگاه کتاب با میزبانی ویژه از یک کشور خارجی برگزار می‌شود که این جایگاه امسال به کشور چین تعلق دارد. جوادی در ادامه صحبت‌هایش از برنامه‌هایی گفت که در بحث ارتباطات بین‌المللی و دیپلماسی فرهنگی در نظر گرفته شده و تأکید کرد:«مهمان ویژه ما چین است و گستردگی برنامه‌های این میهمان مقابل تفکر کسانی قرار می‌گیرد که فکر می‌کردند با وجود تحریم‌ها، نمی‌توانیم در نمایشگاه امسال دیپلماسی فرهنگی داشته باشیم. همچنین در این دوره تلاش کردیم تصدی گری کمتری روی نمایشگاه داشته باشیم و خود تشکل‌های نشر باشند که مسئولیت‌ها را بر عهده می‌گیرند. این سیاستی بود که آقای صالحی وزیر ارشاد روی آن تأکید زیادی داشتند و امیدوارم همین روند را ادامه بدهند.»
برای تسهیل در دسترسی مخاطبان به تازه‌های جهانی نشر عمده حمایت‌ها در بخش کتاب‌های لاتین و عربی متوجه آثاری ست که طی دو-سه سال اخیر منتشر شده‌اند.قادر آشنا، مدیرعامل مؤسسه نمایشگاه‌های فرهنگی هم در ادامه گفته‌های محسن جوادی از صرفه‌جویی در هزینه‌های برگزاری نمایشگاه گفت و آن را با توجه به شرایط فعلی کشور مسأله و نیازی مهم عنوان کرد.
او در همین رابطه گفت:«تلاش برای چابک‌سازی را به گونه‌ای انجام دادیم که آسیبی به اصل محتوا وارد نشود، سال گذشته ۱۷ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان هزینه اجرای نمایشگاه شد که این رقم امسال با ۱۵ میلیارد تومان انجام شد. بحث دیگرمان با شورای سیاستگذاری، شفاف‌سازی همه درآمدها و هزینه‌های نمایشگاه بود. هرآنچه به‌عنوان درآمد وصول می‌کنیم به مزایده گذاشتیم. این مسأله در بحث هزینه‌ها هم در کمیسیون معاملات مطرح شد. بنابراین درآمدها و هزینه‌های نمایشگاه امسال همگی بر اساس مر قانون تنظیم شده‌اند.»
وی یکی از اولویت‌های مهم در برنامه‌ریزی برای برگزاری نمایشگاه سی و دوم را تلاش برای انتقال بخش عمده نمایشگاه به زیرفضای مسقف عنوان کرد و گفت:«تلاش کردیم تا جایی که فضای مسقف اجازه می‌داد بخش‌های مختلف را زیر سقف ببریم. چون فصل بارندگی است و ممکن است باد و طوفان به کتاب‌ها آسیب بزند. به این ترتیب تنها بخشی که بیرون می‌ماند بخش ناشران دانشگاهی است که البته جای بسیار آبرومندی دارد. همین‌طور بخش ناشران خارجی، بین‌المللی، کودک و نوجوان و آموزشی حضوری آبرومندانه دارند.»
او ایمن‌سازی و مسائل ایمنی را هم یکی دیگر از اولویت‌های جدی در برنامه‌ریزی‌هایشان خواند و گفت:«از اولویت‌های جدیمان بود که توانستیم با همکاری نهادهای دست اندرکار آن را جلو ببریم. اولویت دیگرمان مباحث رفاهی بود که به دوستانمان در نمایشگاه تأکید کردم اگر سال گذشته سهم امکانات رفاهی ۱۰ درصد بوده، در نمایشگاه امسال آن را به ۱۰۰ درصد برسانید. همچنان با شهرداری تهران هماهنگ شده تا از میادین بزرگ شهر انتقال آسان مردم به سمت مصلی صورت بگیرد و سالمندان و افرادی که کهولت سنی دارند در نمایشگاه رفاه و آسایش بیشتری داشته باشند. به هر حال فعالیت‌های بخش اجرایی این دوره از نمایشگاه گرچه با تأخیر شروع شده‌اند اما خوب به سروسامان رسیده‌اند.»
همان طور که عنوان شد امسال 30 کشور خارجی میهمان نمایشگاه هستند، آشنا ادامه داد:«در بخش برنامه‌های فرهنگی چند سرفصل دیده‌ایم که اولینشان در فعالیت‌های علمی؛ موضوع نشر است. موضوع دوم موضع‌گیری اخیر امریکا علیه سپاه پاسداران است که می‌خواهیم در برنامه‌های مختلف از نظر حقوقی آن را بررسی کنیم. موضوع دیگر بحث مقاومت و کشورهایی است که در این زمینه سیبل هستند و در نمایشگاه حضور دارند. بحث بعدی هم سیل و بلایای طبیعی است که آن را هم از نگاه علمی و هم از نگاه حماسه‌ای که ملت ایران در اتفاقات اخیر رقم زد بررسی می‌کنیم.»
به گفته ایوب دهقانکار، سخنگوی نمایشگاه کتاب تهران، در این دوره «یارانه خرید کتاب که جزء سیاست‌های حمایتی وزارت ارشاد و معاونت فرهنگی است با توجه به اینکه در هفته‌های اول سال تخصیص اعتبارات وزارتخانه‌ها به این زودی‌ها تأمین نمی‌شود، مورد توجه قرار گرفت و سعی کردیم روی آن اهتمام داشته باشیم. با صحبت‌هایی که انجام شد مبلغ یارانه خرید کتاب در نمایشگاه امسال را فراهم کردیم و از این نظر هیچ مشکلی نداریم.»
به گفته دهقانکار سه‌شنبه ثبت‌نام برای دریافت بن دانشجویان و طلاب تمام شده، مبلغ بن کارت‌های امسال در مقایسه با سال قبل 50 درصد افزایش یافته است؛ علاوه براین امسال حدود ۵۰ تا ۱۰۰ استارتاپ فرهنگی هم در نمایشگاه خواهیم داشت که هم‌اکنون مشغول ثبت‌نام و جایابی غرفه‌ها هستند و این رقم در حال افزایش است. به گفته سخنگوی نمایشگاه کتاب هدف از فعال کردن این بخش بهره گرفتن از فناوری‌های نوین و علمی روز برای خدمت به نشر و کمک به توسعه روزآمد فرهنگ کتاب و کتابخوانی است.
از آنجایی که سال گذشته فروش کتاب در بخش خارجی بواسطه تغییر روزانه قیمت ارز با مشکلاتی روبه‌رو شده بود، آنگونه که دراین نشست مطرح شد قرار شده ارز معیار برای فروش کتاب‌ها، ارز دولتی باشد و مابه التفاوت را دولت تأمین کند. در این نشست رسانه‌ای از پوستر نمایشگاه کتاب نیز رونمایی شد.گفتنی است سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از چهار تا چهاردهم اردیبهشت ماه با شعار «خواندن، توانستن» در مصلای تهران میزبان کتاب دوستان خواهد بود.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.