اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۱۶ خرداد ۱۳۹۹
در 20 روز گذشته یک میلیاردو 851 میلیون لیتر بنزین سوزاندیم

مصرف بی‌باکانه

مصرف بی‌باکانه
سارا محقق خبرنگار

افزایش مصرف بنزین در کشور از سال گذشته باعث شد تا زمزمه اجرای دوباره سهمیه‌بندی و کنترل قیمت این فرآورده دوباره شنیده شود. افزایش مصرف بنزین در حالی در فروردین ماه ۱۳۵ میلیون و ۸۰۰ هزار لیتر رسید که پیش از این و در نیمه‌های سال گذشته میانگین ماهانه مصرف در کشور حدود 83 میلیون لیتر اعلام شده بود.

بر اساس اعلام شرکت پخش فرآورده‌های نفتی بیشترین مقدار مصرف بنزین کشور در نوروز ۹۸، ۱۳۵ میلیون و ۸۰۰ هزار لیتر بود که رکوردی بی‌سابقه و تاریخی است و مصرف بنزین کشور را به بالاترین حد خود رساند.

بر اساس این گزارش در فاصله ۱۹ روزه بیست و هفتم اسفند ماه سال ۹۷ تا پایان روز شانزدهم فروردین ماه سال ۹۸، یک میلیارد و ۸۵۱ میلیون و ۵۰۰ هزار لیتر بنزین در کشور توزیع و مصرف شده که این مقدار (معادل توزیع میانگین روزانه ۹۷ میلیون و ۴۴۷ هزار لیتر بنزین) در مقایسه با مدت مشابه پارسال (۲۷ اسفند ۹۶ تا شانزدهم فروردین ۹۷) با یک میلیارد و ۸۱۵ میلیون و ۹۳۰ هزار لیتر، ۱.۹ درصد افزایش یافته است.

همچنین در فاصله روز‌های یازدهم تا شانزدهم فروردین‌ماه جاری در مجموع ۵۳۱ میلیون و ۶۰۰ هزار لیتر بنزین در کشور توزیع شده که این مقدار در مقایسه با مدت مشابه پارسال با رقم ۵۳۰ میلیون و ۹۷ هزار لیتر، ۰.۲ درصد افزایش
یافته است.

بر اساس گزارش فارس تصمیم اجرای دوباره سهمیه‌بندی بنزین در شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا اتخاذ شده است.
جزئیات این طرح حاکی است که قیمت بنزین سهمیه‌بندی افزایش چندانی نخواهد یافت و میزان این افزایش احتمالاً کمتر از ۳۰ درصد خواهد بود. در عین حال قیمت دوم بنزین نیز فاصله زیادی با قیمت اول نخواهد داشت.

همچنین جلوگیری از افزایش میزان مصرف و در نهایت احتمال واردات دوباره این فرآورده به کشور دلیل این تصمیم اعلام شده است.
اما در اولین واکنش به این خبر، عضو ناظر مجلس در شورای عالی انرژی اعلام کرده که مجلس هیچ طرحی درباره سهمیه‌بندی بنزین ندارد و مخالف اجرای آن است.

علی بختیار به ایسنا گفته: «در سال گذشته چند سناریو از سمت مجلس در خصوص حامل‌های انرژی مطرح شد؛ اما این سناریوها در نهایت مورد موافقت قرار نگرفتند و سهمیه‌بندی به خاطر احتمال افزایش تورم متوقف شد.»

بختیار اظهار داشت: «به دلیل افزایش نرخ ارز در سال ۹۷ و شرایط زندگی و اینکه مدل‌های اقتصادی نشان می‌داد که به ازای هر ۱۰ درصد افزایش قیمت بنزین ۴ درصد نرخ تورم افزایش پیدا می‌کند، مجلس و کمیسیون انرژی تصمیم گرفت در سال ۹۸ قیمت حامل‌های انرژی و بنزین افزایش نیابد و با رویه قبل جلو برویم.»

تعیین سهمیه 60 لیتر بنزین برای خودروهای شخصی
در همین زمینه هم رئیس انجمن جایگاه‌داران سی ان جی با اشاره به افزایش قیمت سی ان جی از ابتدای خرداد ماه گفت: «سهمیه برای هر خودرو شخصی از 60 لیتر و تا 180 لیتر برای خودروهای عمومی در نظر گرفته خواهد شد.» اردشیر دادرس با اشاره به موضوع افزایش قیمت بنزین به فارس گفت: «افزایش قیمت بنزین به احتمال زیاد همزمان با افزایش قیمت CNG رخ خواهد داد؛ تاکنون چند سناریو در این مورد مطرح است که سناریوی اول مربوط به مرکز پژوهش‌های مجلس، سناریوی دوم مربوط به نهاد ریاست جمهوری و سناریوی سوم مربوط به وزارت نفت است.»/  روزنامه الکترونیکی ایران

کپی