آمریکا نمی تواند روابط سایر کشورها را تحت کنترل خود داشته باشد/ بهترین راه برای ایجاد امنیت استقرار ارتش سوریه در مرزها با ترکیه است/ تجارت ما با سایر کشورها کمتر شده بود ولی آمریکا فروشش به ما بیشتر بود و این سیاست منافقانه دولت آمریکاست/ چاووش اوغلو: مخالف تحریم های آمریکا هستیم و برای رسیدن به حجم تجارت ۳۰ میلیارد دلاری باید همکاری را ادامه دهیم

محمد جواد ظریف وزیر امورخارجه کشورمان در نشست خبری با همتای ترکیه ای اش مولود چاووش اغلو گفت:بسیار خوشحالم که مجددا برای دومین بار در ۳۰ روز گذشته در ترکیه حضور دارم.

وی افزود: موفقیت ترکیه را در انتخابات شهرداری ها را به دولت و ملت ترکیه تبریک می گویم و موفقیت حزب شان را به آقای اردوغان و چاووش اغلو تبریک می گویم و از دولت و مردم ترکیه در همدردی با مردم ایران و کمک هایشان در سیل اخیر تشکر می کنم.

قدردانی از مواضع دولت ترکیه پیرامون تحریم ها و اقدام آمریکا علیه سپاه

ما از مواضع معقولانه ترکیه در موضوع تحریم ها و اقدام امریکا در قرار دادن سپاه در لیست تروریسم تشکر می کنیم.

آمریکا اصول بین الملل را زیر پا گذاشت

وی گفت: ما و دولت ترکیه معتقدیم که باید به حقوق بین الملل باشیم و آمریکا با اقداماتی مثل تصمیم درباره جولان و قدس شریف و قرار دادن سپاه در لیست تروریسم اصول بین الملل را زیر پا گذاشته است.

با همکاری در روند آستانه می توان آرامش را بر سوریه حاکم کرد

وی گفت دولت ها می توانند با هم اختلاف داشته باشند ولی در صحنه صلح بین الملل با هم همکاری داشته باشند و ما معتقدیم با همکاری در روند آستانه می توان آرامش را بر سوریه حاکم کرد.
ظریف افزود:ما با دوستانمان در ترکیه و روسیه تلاش هامان را ادامه خواهیم داد برای کمک به روند سیاسی و تشکیل کمیته قانون اساسی و بازگشت آوارگان و تبادل زندانیان و اجساد.

گزارش از دیدارها با مسئولان سوریه به چاووش اغلو

من گزارشی از دیدارهای طولانی ام با مسئولین سوریه به برادرم آقای چاووش اغلو ارائه دادم.
امیدوارم که دو کشور بتوانیم ارتباطات بهتری را در منطقه ایجاد کنیم.
وی افزود همچنین تحولات منطقه و تحولات نگران کننده شمال آفریقا که معتقدیم باید خواست مردم حاکم شود گفتگو کردیم.
ظریف گفت: در زمینه روابط دو جانبه و زمینه بانکی و سازوکار ویژه اتحادیه اروپا صحبت کردیم.

پیام ظریف از بشار اسد به اردوغان

ظریف در پاسخ سوالی درباره اینکه آیا پیامی از آقای اسد به اردوغان دارید: من گفتگوی طولانی با جناب آقای بشار اسد داشتم و گزارشی به آقای اردوغان از این دیدار خواهم داد.
درباره کمیته قانون اساسی ایران ترکیه و روسیه و سازمان ملل گفتگوهایی خوبی داشتیم و دوستان سوری نیز گفتگوی خوبی با نماینده سازمان ملل داشتند.
امیدواریم برای رسیدن به تشکیل کمسیون دو موضوع شکل کمسیون و اصول حاکم آن حل شود.

برگزاری جلسات آستانه طی روزهای اینده در نورسلطان

اما جلسه آستانه طی روزهای آینده در شهر نور سلطان برگزار خواهد شد و امیدواریم با همکاری با روسیه و ترکیه و سازمان ملل یک مرحله به جلو ببریم.

بهترین راه برای ایجاد امنیت استقرار ارتش سوریه در مرزها با ترکیه

ظریف گفت: همواره به دوستانمان در منطقه اعلام کردیم بهترین راه برای ایجاد امنیت استقرار ارتش سوریه در مرزها با ترکیه است.
حتما برای ما امنیت مردم ترکیه مهم است و همکاری های امنیتی داریم.
ظریف در پاسخ به سوال دیگری گفت: آمریکا نمی تواند روابط سایر کشورها را تحت کنترل خود داشته باشد.

چاووش اوغلو: مخالف تحریم های آمریکا هستیم و برای رسیدن به حجم تجارت ۳۰ میلیارد دلاری باید همکاری را ادامه دهیم

وزیر امورخارجه ترکیه گفت:ما مخالف تحریم های آمریکا هستیم و برای رسیدن به حجم تجارت ۳۰ میلیارد دلاری باید همکاری را ادامه دهیم.
وی افزود: امروز درباره مکانیزم اینتکس و مکانیزمهای جدید برای برداشتن موانع مذاکره کردیم.
ما به آمریکا تاکید می کنیم که این تحریم اشتباه است.
وزیر دارایی و تجارت و دفاع ترکیه در آمریکا بوده اند و این موضوع را به امریکایی گفتند و وزیر خزانه ترکیه با ترامپ دیدار داشته و این نظر ما را به امریکایی ها گفت،اما آنچه مهم است همبستگی ما است.

تجارت ما با سایر کشورها کمتر شده بود ولی آمریکا فروشش به ما بیشتر بود و این سیاست منافقانه دولت آمریکا

شاید جالب باشد که در حالی که تجارت ما با سایر کشورها کمتر شده بود ولی آمریکا فروشش به ما بیشتر بود و این سیاست منافقانه دولت آمریکا است.
ما اجازه نمی دهیم آمریکا در روابط ما با دیگر کشور ها دخالت کند‌.

کشورها نباید مقابل اقدامات آمریکا سکوت کنند

نمی شود که آمریکا بر روابط حاکم کشور ها دخالت کند و نباید کشورها در مقابل این اقدام آمریکا سکوت کنند.

 ایران سوریه و عراق و ترکیه در مبارزه با گروه های تروریستی ادامه خواهند داد

چاووش اغلو، وزیر خارجه ترکیه در پاسخ به سوالی درباره روابط ایران و ترکیه و سوریه در دوران پسا داعش چه می تواند باشد؟ گفت: ما در همکاری با برخورد با سایر گروه های تروریستی و ایدئولوژی این ها که از دین اسلام سواستفاده می کنند مقابله کنیم.
اغلو گفت: ایران سوریه و عراق و ترکیه در مبارزه با گروه های تروریستی ادامه خواهند داد.
اغلوگفت: اقدامات یکجانبه آمریکا خارج از حقوق بین الملل است و اقدام آمریکا را در الحاق تپه های سوری جولان به اسرائیل را نمی پذیریم.

عکس هایی از استقبال گرم وزیر خارجه ترکیه از محمد جواد ظریف

---
---
 

اولین روز سفر ظریف به ترکیه / سه دوره مذاکره با چاووش اوغلو 

محمدجواد ظریف که به منظور گفتگو و رایزنی با مقامات ترکیه، به این کشور سفر کرده است امروز چهارشنبه 28 فروردین، در اولین برنامه، سه دور مذاکره با مولودچاووش اوغلو، همتای ترک خود برگزار کرد.

به گزارش ایسنا، سخنگوی وزارت امور خارجه در این باره اعلام کرد: وزیر امور خارجه ترکیه در این دیدار ضمن تسلیت به خاطر خسارات جانی و مالی بر اثر وقوع سیل در کشورمان، اعلام کرد که ترکیه اولین کشوری بود که کمک‌های خود را ارسال کرد و آمادگی دارد کمک‌های بیشتری را به ایران ارسال کند.

وزیر خارجه ترکیه بار دیگر مخالفت خود را با تحریم‌های آمریکا علیه ایران اعلام و تاکید کرد: بر مواضع خود در این زمینه ایستاده‌ایم و از برادرانمان در ایران حمایت می‌کنیم. خوشحالیم که سطح روابط دو کشور سطح بسیار خوبی است. ما نیازمند افزایش مبادلات تجاری و همکاری‌های اقتصادی بیشتر با یکدیگر هستیم. ما در زمینه همکاری‌های امنیتی، مرزی و مقابله با تروریسم اهتمام جدی داریم.

در این مذاکرات همچنین آخرین تحولات سوریه، رایزنی‌های دکتر ظریف با مقامات سوری و همچنین آخرین تحولات سازوکار مالی اتحادیه اروپا برای حمایت از تجارت با کشورمان مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

 
---
---
 
 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.