هزینه ها سبک زندگی را تغییر می دهد

اجتماعی /
شناسه خبر: 463359

این روزها قیمت‌ها و نوسانات بازار، معادلات بسیاری از زوج‌های جوان را برای شروع زندگی مشترک بهم ریخته است. گرانی مسکن، سالن‌های پذیرایی، هزینه عکاسی و فیلمبرداری مراسم از یک سو و بالا رفتن لحظه‌ای قیمت طلا از سوی دیگر کار را به جایی رسانده که برخی از جوانان عطای ازدواج را به لقایش می‌بخشند.

 کافی است گذری به خیابان‌های معروف شهر که بورس خرید عروس و دامادهای جوان است داشته باشید، آنگاه خواهید دید که کرکره خیلی از مغازه‌ها پایین است و در برخی دیگر هم اثری از مشتری نیست و کسبه به جای فروش، خود را به بازی‌های موبایلی مشغول کرده‌اند یا اسپند دود می‌کنند تا شاید به مدد دود اسپند پای مشتری به مغازه باز شود. عروس و داماد‌هایی هم که به بازار آمده‌اند کمتر خرید می‌کنند و بیشتر مشغول قیمت گرفتن هستند. به گفته مغازه داران، بیشتر مشتری‌ها با دست خالی برمی گردند چون دخل و خرج‌شان باهم نمی‌خواند.
مغازه‌داران تمایلی به فروش ندارند
البته کسبه هم رغبت چندانی به فروش ندارند. در شرایطی که قیمت یخچال 8میلیون تومانی، طی چند روز به 13میلیون تومان می‌رسد، آنها سعی می‌کنند سرمایه خود را حفظ کنند تا شاید فردا آن را گران‌تر بفروشند. بی‌تردید این تفکر از نوسان قیمت ارز نشأت می‌گیرد چون کسبه هم می‌دانند در آینده نزدیک با نرخی چند برابری باید جنس مغازه خود را تأمین کنند. برخی از کارشناسان حوزه اجتماعی معتقدند، التهاب وضعیت بازار در آینده نزدیک باعث کاهش تمایل زوج‌های جوان برای ازدواج خواهد شد. البته زوج‌های جوان هم مهر تأییدی به حرف‌های کارشناسان می‌زنند. آنها می‌گویند بالا رفتن قیمت ارز و چند برابر شدن هزینه‌های زندگی آنها را تا اطلاع ثانوی از ازدواج منصرف کرده است. در شرایطی که برخی هزینه‌های هنگفتی برای آغاز زندگی مشترک خود می‌پردازند، کم نیستند جوانانی که هر روز نوسانات بازار را رصد می‌کنند تا شاید بتوانند آپارتمانی 40 متری برای خود دست و پا کنند. گرانی‌ها کار را به جایی رسانده که برخی از جوانان به‌دلیل مشکلات اقتصادی از برگزاری سنت قدیمی مراسم عروسی کلاً چشم پوشی می‌کنند و ترجیح می‌دهند آن مبلغ را صرف پول پیش خانه اجاره‌ای خود کنند.
نقش عوامل فرهنگی در ازدواج
افزایش سن ازدواج و کاهش آمار ازدواج‌ها در کشور به قدری نگران‌کننده است که ذهن متخصصان این حوزه را به خود مشغول کرده و همگی به‌دنبال راهکارهای مناسب برای حل این معضل اجتماعی هستند.
در چنین شرایطی که انگشت اتهام به سوی مسائل اقتصادی و اشتغال جوانان نشانه رفته و همه اقتصاد را عامل اصلی کاهش ازدواج می‌دانند، برخی از صاحبنظران حوزه جوانان معتقدند تغییرات فرهنگی و سبک زندگی نیز در بی‌رغبتی جوانان نقش مهمی دارد که کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد.
کاهش مسئولیت‌پذیری و تمایل به زندگی انفرادی موضوعی نیست که یک شبه ایجاد شده باشد و این حاصل نبود مهارت فرزند پروری والدینی است که نتوانستند مفهوم کامل زندگی مشترک و نقش خانواده به‌عنوان رکن اصلی جامعه را به فرزندان خود آموزش دهند. با این همه، به نظر می‌رسد می‌توان با فرهنگ‌سازی مناسب، توانمندسازی جوانان و همچنین در نظر گرفتن راهکاری برای حل مشکلات اقتصادی و اجتماعی جوانان شرایط ازدواج را فراهم کرد.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.