تیم برتون همچنان غافلگیر می کند

فیل پرنده در دست های نابغه ناکجاآباد

فرهنگی /
شناسه خبر: 463329

جالب‌ترین و عاقلانه‌ترین کاری که کمپانی قدیمی رؤیاسازی والت‌دیسنی به هنگام بازسازی «دامبو» و تهیه نسخه‌ای تازه از آن انجام داد، استخدام تیم برتون، هنرمند غیرمتعارف و 61ساله متولد شهر بربنک در ایالت کالیفرنیای امریکا بود.

 حاصل کار این نابغه ناکجاآباد و «موجود افسون شده سحر کننده» فیلمی غافلگیر‌کننده است که حالا بعد از چند هفته‌ای که از اکرانش می‌گذرد، در گیشه و در جذب مخاطب کولاک کرده و می‌رود تا رکوردشکن شود.
دامبو همان فیل دوست داشتنی و شیرین در یک سیرک سیار است که البته قدرت پرواز دارد؛ ولی برتون با اندیشه‌های عجیب و مختص خود نمونه‌ای از این فیل را عرضه کرده که با هیچ‌یک از نسخه‌های پیشین آن قابل قیاس نیست و یک بار دیگر مثل «چارلی و کارخانه شکلات‌سازی» با کاراکترهایی طرف هستیم که به هیچ‌یک از انگاره‌های سنتی از زندگی باور ندارند. از برتونی که 29 سال پیش برای ما داستان غریب و پرهجران و یک درد ابدی به‌نام «ادوارد دست قیچی» را با بازی حیرت‌آور جانی دپ در نقش اصلی ساخت بجز آنچه گفتیم، چه توقعی را می‌توان داشت؟
برتون مسئول و مجری سیاه‌سازی کاراکتر بت‌من در سه‌گانه اولی بود که از روی این شخصیت کمیک‌بوکی ساخته شد و کارگردانی قسمت‌های اول و دوم را انجام داد و این مهم را برای فیلم سوم به فردی دیگر –جوئل شوماخر- سپرد و در این بین و سال‌های بعدی با به تصویر کشیدن زندگی «ادوود» که بدترین کارگردان تاریخ نامیده شده و همچنین رو کردن «اسلیپی‌هالو» جنگاور «بی‌سر»ی که سوار بر اسب با مظاهر شر می‌جنگد، نیکی را به‌گونه‌ای تازه معنا کرد. «کابوس پیش از کریسمس» مدل تازه و پست‌مدرنی از کارتون با قلم و اندیشه‌های مالیخولیایی برتون بود و «مریخ حمله می‌کند» هزل‌ گویی وی از امکان حمله موجودات هوشمند سایر سیارات به کره خاکی که فیلم‌های جدی یا تجاری ساخته شده در این زمینه را به باد تمسخر گرفت.
برتون حتی از بازسازی کلاسیک‌های سینما مثل «سیاره میمون‌ها» بازنمانده است و «آلیس در سرزمین عجایب» سه‌بعدی و سرشار از اسپشیال افکت او در سال 2010 یک تحول تازه در سینمایی است که به اندیشه‌های غریب‌ برتون خو گرفته و او را به سلطان موجودات غریبه و تک روهای گمشده در جوامع مدرن تبدیل کرده است.
در «داموب»ی جدید برای تنوع هم که شده خبری از جانی‌دپ هنرپیشه محبوب برتون نیست و او از کالین فارل، اوا گرین، مایکل کیتون و دنی دویتو در نقش‌های اصلی این نسخه  جدید سود جسته است اما این سومین مرتبه همکاری او با گرین فرانسوی و چهارمین کار مشترک وی با کیتون امریکایی است که پیشتر دوبار برای برتون در قالب مرد خفاشی فرو رفته است. دیسنی حدود یک دهه است که به‌کار بازسازی کارتون‌های معروف و موفق‌اش با بازیگران زنده مشغول است و دامبوی تازه جدیدترین محصول این رویکرد است و این در حالی شکل گرفته که نسخه کارتونی اوری‌ژینال این فیلم در سال 1941 عرضه شده و از این فیل شیرین موجودی از یاد نرفتنی ساخته بود. همیشه در توصیف دامبو و قدرت‌های غیر معمولش از استثنایی بودن وی یاد شده اما موجودی متفاوت‌تر و برتر از خود برتون را نمی‌توان یافت که ابتدا با یک نسخه  بلند از روی کاراکتر احمق و کودک مانده «پی.‌وی» در سال 1986 شهره شد و سپس با «بیتل جوییس» در سال 1988 هم خودش را حاکم دیوانگان نابغه صفت معرفی کرد و هم هنرهای مایکل کیتون را بیش از پیش فرا روی خیل هنردوستان قرار داد.  برتون    حاضر نیست  با موضوعات سنتی و کسالت بار کار کند و برای  او  که در 7 سال اخیر «سایه‌های تاریک»، «چشم‌های بزرگ» و «خانه‌خانه پرگرین برای بچه‌های خاص» را ساخته، زندگی به مثابه پرواز در آسمان خیالی است. پروازی با وسعت و عظمت فیل چاق و دوست داشتنی فیلم دامبو.

کلمات کلیدی

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.