آخرین بازمانده خیمه‌شب بازی قاجاری درگذشت

فرهنگی /
شناسه خبر: 463077

مرتضی خمسه‌ای از هنرمندان پیشکسوت عرصه خیمه شب بازی، سحرگاه امروز سه‌شنبه بیست و هفتم فروردین‌ماه بر اثر کهولت سن دارفانی را وداع گفت.

مرتضی خمسه‌ای، فرزند احمد خمسه‌ای و برادر رضا خمسه‌ای از پیشکسوتان عروسک‌سازی و عروسک‌گردانی سنتی ایرانی است. او از ۴ سالگی نزد پدر که یکی از بزرگ‌ترین خیمه‌شب‌بازان تاریخ ایران بود، این هنر را آموخت و همراه برادرش به ادامه راه پدر پرداخت.

پس از فوت رضا خمسه‌ای، مرتضی خمسه‌ای تنها بازمانده این شیوه نمایشی سنتی ایرانی بود.

مرتضی خمسه‌ای در شرایطی بامداد امروز سه‌شنبه ۲۷ فروردین دار فانی را وداع گفت که طی ماه‌های گذشته با بیماری‌های مختلفی مبارزه می‌کرد. آخرین فعالیت هنری این هنرمند فقید تئاتر عروسکی، اجرای یک اثر نمایشی در شب یلدای سال ۹۷ در مجموعه تئاتر محراب بود.

احمد خمسه‌ای معروف به «حاج احمد خمسه» از تأثیرگذارترین هنرمندان خیمه شب بازی در تاریخ تئاتر ایران بود و سال‌های زیادی را در کنار دو فرزندش خیمه این هنر را برپا نگه داشت. بعد از درگذشت رضا خمسه‌ای در سال ۹۲، برادرش مرتضی خمسه‌ای، تنها بازمانده این شیوه نمایش ایرانی از خانواده خمسه‌ای بود.

همسر مرتضی خمسه‌ای، هنرمند پیشکسوت خیمه شب بازی با تأیید این خبر بیان کرد: مرتضی خمسه‌ای حدود ساعت ۲۲ بیست‌وششم فروردین ماه بر اثر بیماری قلبی درگذشت.
به گفته وی، مراسم تشییع مرتضی خمسه‌ای چهارشنبه ۲۸ فروردین ماه برگزار می‌شود.

البته قرار بود هماهنگی صورت گیرد تا پیکر او در قطعه هنرمندان بهشت زهرا (س) دفن شود اما به دلیل دوری مسافت و سختی راه برای همسرش تصمیم گرفته شده این هنرمند را در امامزاده عبدالله شهریار به خاک بسپارند.
مراسم یادبود این هنرمند قدیمی که سال گذشته مراسم بزرگداشتی برای او در تالار محراب برگزار شد احتمالاً جمعه برگزار می‌شود که جزئیات آن منتشر خواهد شد.
برادر و برخی دیگر از اعضای خانواده خمسه‌ای هنرمندان به نامی در خیمه شب بازی بودند و بعد از آنها از مرتضی خمسه‌ای عنوان آخرین بازمانده این هنر قدیمی یاد می‌شد./ایسنا