نشست بین‌الافغانی در دوحه آغاز شد

مذاکره چشم در چشم طالبان و دولت افغانستان

بین الملل /
شناسه خبر: 463056

گروه جهان/ امریکا از دیروز ششمین دور از مذاکرات خود با طالبان را در حالی شروع کرد که بدگمانی‎ها نسبت به نتیجه بخش بودن این نشست با آغاز عملیات بهاره طالبان و درگیری‎های این گروه با نیروهای امنیتی افغانستان در برخی مناطق این کشور و همچنین اختلافات درونی دولت بر سر مذاکره با طالبان، افزایش یافته‎ است. این در حالی است که این نشست اولین رویارویی نمایندگان دولت افغانستان با طالبان محسوب می‎شود.

به گزارش سایت شبکه رسانه‎ای «اسپوتنیک»، طالبان دیروز در حالی به پای میز مذاکره با امریکا و گروهی وابسته به دولت افغانستان رفت که در سه روز گذشته با اعلام آغاز عملیات بهاره خود حملات چندی را در سراسر افغانستان انجام داده که طی آنها بیش از 200 نفر کشته شدند. این حملات که به طور خاص در مناطق استراتژیکی چون قندوز، بغلان، تخار، فاریاب، بلخ، سرپل و بدخشان انجام شد، واکنش نیروهای امنیتی افغانستان را در پی داشت. در نهایت نیروهای افغان 128 عضو طالبان را در شمال این کشور از پا درآورده و بیش از 40 نفر از آنان را زخمی کردند. وزارت دفاع و کشور افغانستان این آمار را تأیید کرده‎اند.
این کشتارها و واکنش‎ها در حالی انجام شد که بنا بود طرفین درگیر در افغانستان در ادامه مذاکرات صلحی که با ابتکار امریکا تاکنون 5 دور خود را سپری کرده، ششمین دور مذاکرات را آغاز کند. نشست ماه گذشته آنان که 16 روز هم به درازا کشیده بود، بدون نتیجه پایان یافته بود و اکنون با حملاتی که انجام شده و تأکید طالبان بر اینکه عملیات بهاره را آغاز کرده، امیدی نیز به نشستی که از دیروز آغاز شده، نمی‎رود. با این حال آنچه این نشست را از 5 نشست قبلی متمایز می‎کند، این است که برای اولین بار هیأتی از دولت افغانستان در این نشست شرکت می‎کند. البته پیشتر طالبان تأکید کرده بود، این به معنای آن نیست که آنان وارد مذاکره با دولت افغانستان شده‎اند و حضور این افراد از نظر طالبان، یک حضور فردی است و هرآنچه این افراد بگویند، دیدگاه‎های شخصی آنان تلقی می‎شود، نه دیدگاه‎های دولت.
به گزارش ایسنا به نقل از «بی‎بی‎سی»، یک منبع در حکومت افغانستان گفته «شورای رهبری مصالحه» بعد از چندین روز رایزنی و گفت‌وگو، سرانجام فهرست شرکت‌کنندگان نشست سه روزه قطر را که از دیروز شروع شده و تا فردا ادامه خواهد داشت، نهایی کرده است. به گفته این منبع، ۱۵۰ نفر از جمله ۴۰ زن در نشست قطر شرکت خواهند کرد. با این حال اسامی این افراد منتشر نشده ‎است. بنا بر این گزارش، طالبان نیز اعلام کرده، هیأت اعزامی این گروه 25 نفره است.
سرکشی عبدالله
راه دشوار صلح در افغانستان، تنها به سنگلاخ طالبان نخورده و در کانون دولت نیز اختلاف نظرهایی بین اعضای اصلی دولت بروز کرده ‎است که مسیر صلح را ناهموارتر از آنچه که به نظر می‎رسید، ساخته است. به گزارش خبرگزاری «شینهوا»، روز گذشته عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی حکومت افغانستان با ابراز ناامیدی از نتیجه‎بخش بودن نشست مشورتی ماه آینده افغانستان تحت عنوان «لویه جرگه مشورتی صلح»، اعلام کرد، حاضر به مشارکت در این نشست نخواهد بود.
این در حالی است که خبرگزاری صدای افغان (آوا) گزارش کرده ‎است، کارشناسان و آگاهان سیاسی افغانستان معتقدند، قهر سیاسی عبدالله برای مشارکت داشتن در این نشست، تأثیری در چگونگی برپایی آن نخواهد داشت. در همین ارتباط مطیع‌الله خروتی، کارشناس افغان می‎گوید: لویه جرگه‌ها هرگز دولتی نبوده‎اند و بنابراین اکنون نیز حضور یا غیبت یک مقام دولتی در آن تأثیری بر این جرگه ندارد. وی با این حال با نگاهی به انتخابات پیش روی افغانستان گفت: اگر برگزاری این جرگه تبلیغات به نفع تیم رئیس جمهوری باشد، حضور نداشتن وی در این جرگه، نیز می‌تواند کمپینی به نفع او باشد.
به گفته «عمر داوودزی»، فرستاده ریاست جمهوری افغانستان برای مذاکرات صلح و رئیس دبیرخانه شورای لویه جرگه، «لویه جرگه مشورتی صلح» قرار است 29 آوریل (9 اردیبهشت ماه) با حضور بیش از 2 هزار نماینده از سراسر افغانستان برگزار شود.