رکوردشکنی تازه بازار سهام در ارتفاع 201 هزار واحدی

شاخص بورس هر ساعت 1430 واحد رشد کرد

اقتصادی /
شناسه خبر: 463045

روز گذشته بازار سهام ایران شگفتی دیگری رقم زد و تاریخی‌ترین شاخص بورس را به ثبت رساند. درحالی که شش ماه قبل و در مهر ماه سال گذشته شاخص بورس به رکورد تاریخی 195 هزارواحدی دست یافته بود، درنخستین روزهای سال جدید این رکورد را هم پشت سرگذاشت و دیروز به سقف تاریخی خود یعنی ارتفاع 201 هزار و 805 واحد رسید که نشان دهنده رشد 5 هزار و 721 واحدی شاخص معادل 2.92 درصد در چهار ساعت دارد.

 بدین ترتیب روزگذشته شاخص به‌طور متوسط در هر ساعت هزار و 430 واحد بالا رفت. با رکوردشکنی تازه بورس، بازدهی این بازار تنها در 13 روز کاری سال‌جاری به 12.95 درصد رسید بازدهی که گویای رشد 23 هزار و 146 واحدی شاخص کل دارد.
درحالی که در روزهای اولیه سال‌جاری سرمایه‌گذاری در بازارهایی همچون طلا، ارز و مسکن به دلیل رشد بالای قیمتی و دورنمای نامشخص جذابیت خود را از دست داده است، بخشی از صاحبان سرمایه ترجیح داده‌اند تا پول خود را وارد بازاری کنند که در12 روز اول کاری خود 10 درصد سود داده است.
طی روزهای اخیر انتشار صورت‌های مالی ۱۲ ماهه شرکت‌های بورسی بر روی کدال و رشد EPS (درآمد به ازای هر سهم) شرکت‌ها نسبت به سال گذشته بویژه شرکت‌هایی که صادرات محور تقاضای خرید سهام را که به گفته بسیاری از کارشناسان قیمت بسیار مناسبی دارد افزایش داد. روز دوشنبه معامله‌گران بورس اوراق بهادار تهران در یک رقم بی‌سابقه بیش از ۷.۵ میلیارد اوراق بهادار، سهام و حق‌تقدم به ارزش یک‌هزار و ۴۷۶ میلیارد تومان داد و ستد کردند. همچنین تمام شاخص‌های بورس به رنگ سبز درآمد.
برهمین اساس دیروزدر صدر نمادهای تأثیرگذار بر بازار سهام نماد معاملاتی بانک تجارت بود. این نماد به تنهایی ۶۰۱ واحد شاخص کل را تقویت کرد. دیگر نمادهای بانکی نیز با رشد یکدست مواجه شدند و در میان آنها بانک ملت ۱۰۸ واحد در رشد شاخص‌های بازار اثر داشت.
همچنین معدنی و صنعتی گل‌گهر توانست ۵۴۸ واحد به افزایش شاخص‌های بازار سرمایه کمک کند. پس از آن نیز فولاد مبارکه اصفهان و پتروشیمی پارس هر کدام به ترتیب ۴۴۴ و ۲۴۵ واحد روی شاخص‌های بازار تأثیرگذار بودند. آیفکس نیز با رشد ۴۴.۷۷ واحدی روبه‌رو شد و به رقم ۲۴۹۶ واحد رسید. ارزش معاملات فرابورس تهران تا رقم ۶۵۵ میلیارد تومان بالا رفت.
دلایل رکوردشکنی بورس
مدیرعامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سمات) درگفت‌و‌گو با «ایران» با اشاره به دورنمای مثبت بازار سهام در سال‌جاری گفت: بازار در سال‌جاری تحت تأثیر مؤلفه‌های مثبت مختلفی قرار دارد. یکی از این مؤلفه‌های مثبت برای رشد بازار سهام نرخ ارز است که در کنار قیمت کامودیتی‌ها یا مواد پایه نظیر سنگ آهن، فلزات و... باعث رشد بالای ارزش سهام شرکت‌های صادرات محور در بورس تهران شده است. حسین فهیمی افزود: همچنین مؤلفه بعدی که صنعت بانکداری را دربورس تحت تأثیر مثبت قرار داده بخشنامه جدید بانک مرکزی است که به صادرکنندگان اجازه داده است بدون انتقال ارز، ارز حاصل از صادرات خود را به واردکنندگان بدهند. علاوه براین نزدیک شدن نرخ ارز نیمایی با بازار آزاد نیز یکی از دلایلی است که به رشد بازار سهام کمک کرده است. وی اضافه کرد: سابقه تاریخی بازار نشان می‌دهد که همواره رشد نرخ ارز با یک وقفه زمانی بر روی ارزش سهام شرکت‌هایی که دارایی‌های ارزی دارند تأثیر می‌گذارد.
این کارشناس بازار سرمایه تأکید کرد: با توجه به مؤلفه‌های مثبتی که اشاره شد دو دسته از شرکت‌های بورسی یعنی صادرات محورها و بانکی‌ها بیش از سایر شرکت‌ها با رشد ارزش سهام مواجه شده‌اند این درحالی است که وزن این شرکت‌ها دربازار بالاست.
به گفته وی جایگزینی ارزش دلار، تجدید ارزیابی دارایی‌ها و تسعیر نرخ ارز نیز به تقویت رشد بورس اوراق بهادار کمک خواهد کرد. علاوه براین رشد نرخ تورم نیز از محل تأثیر بر روی دارایی‌های غیرپولی شرکت‌ها می‌تواند روی ارزش سهم مؤثر باشد. برهمین اساس طی روزهای اخیر به خصوص روز گذشته سهامداران حقیقی و حقوقی برای خرید سهام وارد بازار شدند. فهیمی اظهارکرد: با محاسبه صندوق‌های سرمایه‌گذاری بازدهی بازار سهام در سال گذشته به حدود 97 درصد می‌رسد که براساس پیش‌بینی‌ها این ظرفیت برای سال‌جاری نیز وجود دارد. اما نکته مهم این است که این رشد مداوم و در یک فرایند بلندمدت باشد. وی ادامه داد: درصورتی که بازار با همین سرعت افزایش یابد به‌طور قطع در آینده نزدیک شکننده خواهد بود. درواقع بازار نباید درگیر یک جو هیجانی شود که در آن سهم‌های خوب و بد با هم رشد می‌کند.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.