وزیر علوم، تحقیقات و فناوری تاکید کرد

لزوم ورود دانشگاه‌ها و محققان به حل مشکلات کشور

اجتماعی /
شناسه خبر: 462799

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: این روزها به طور مکرر شاهدیم که در مجامع حقیقی و مجازی راجع به اینکه چه کارهای علمی می‌توان در شرایط فعلی کشور انجام داد مطرح می‌شود. اخیرا در بحران سیل و پیشتر در موارد اقتصادی این بحث زیاد مطرح بوده است.

 نشست هم اندیشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با استادان و صاحبنظران برجسته دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی کشور صبح امروز در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزار شد.منصور غلامی  ادامه داد:  این باور در جامعه وجود دارد که دانشگاهیان و محققین می‌توانند در حل مسائل و مشکلات نقش داشته باشند و این انتظار وجود دارد که دانشگاه به حل مسایل ورود کنند. فارغ از این که ما در مدیریت کلان اجتماعی مورد انتقاد و نظر قرار داریم اما باب پیشنهاد همواره باز است. در دانشگاه‌ها تحقیقات و نشست‌های متعددی را برگزار می‌کنیم و تنها بخشی از آن منتشر می‌‌شود.  

وزیر علوم با بیان اینکه حل مسائل در کشور دو رکن اساسی دارد، گفت: در وهله اول باید این را دانست که توسعه علم، فعالیت‌های علمی جدید، کشف و ابداع جزو دستاوردهای ذاتی تحقیق و تفحص در پروژه‌های علمی است‌. دوم اینکه چقدر از نگاه ما دانشگاه با وجود علم و دانش به سمت حل مسائل کشور می روند؟ لذا این نشست‌ها حول محور هم اندیشی با نگاه حل مسائل ضرورت می‌یابد.

وی ادامه داد: امیدواریم به سمت هماهنگی نظرات با وضعیت موجود برویم. در این میان نظراتی هستند که خیلی ایده آل‌ به موضوع نگاه می‌کنند و از طرفی برخی نظرات فارغ از واقعیت‌های علمی است، یعنی عوامانه مطرح می‌شود.  لذا حضور دانشگاه و جامعه علمی در کشور ضرورت دارد. برخی نظرات هم برای اساتید امر با ذکر موضوع ارسال شده است.

وزیر علوم اظهار داشت: وزارت علوم همکاری‌های مختلف با بخش‌های متعدد دولت دارد. ما هنوز به توانمند کردن دانش آموختگان نیاز داریم. همچنین باید در جهت داشتن فکر پویا و فعال در میان جوانان تلاش شود.  ضمن اینکه حوزه آموزش در حد برنامه‌های روتین در تحول محتوای دروس کار کرده است، اما آیا همه آنچه که نیاز است انجام شده است؟

او تاکید کرد:ما باید از این نشست ها به دستاوردهای کاربردی برسیم چه در سطح کلان و چه در سطح دانشگاه و پژوهشگاه‌ها که از طریق آنها به مرحله اجرا برسد./ایلنا