اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۹

فعالیت 15 هزار عطاری غیرمجاز در کشور

فعالیت 15 هزار عطاری غیرمجاز در کشور

مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری مرکزی گفت: در حدود ۲ درصد از عطاری غیرمجاز کشور در حال حاضر در استان مرکزی در حال فعالیت هستند.

غلامرضا فتح آبادی در اولین کارگروه تخصصی سلامت و امنیت غذایی استان مرکزی در سال ۹۸، با بیان اینکه هفته سلامت فرصت خوبی برای تبیین برنامه‌های حوزه سلامت در تمامی ابعاد است، افزود: باید از این فرصت به خوبی استفاده شود و در تمامی شهرستان‌های استان مرکزی برنامه‌های سلامت محور را در دستور کار قرار داد و این برنامه را صرفاً محدود به مرکز استان نکرد.

وی با بیان اینکه عرصه سلامت در آینده‌ای نزدیک با یک انقلاب مواجه خواهد بود، اضافه کرد: طبق بررسی‌هایی که آینده پژوهان انجام داده اند، در سال ۲۰۲۵ بیش از ۹۵ درصد از داروها غیر شیمیایی خواهند شد و این افزایش تقاضا برای داروهای گیاهی، زمینه را برای شکل گیری عطاری‌های غیرمجاز در سطح جامعه فراهم کرده است.

وی با اشاره به وجود بیش از ۲۰ هزار عطاری در سطح کشور، افزود: از این مقدار در حدود ۱۵ هزار عطاری به صورت غیر مجاز در حال فعالیت هستند که متأسفانه در حدود ۲ درصد از این واحدهای غیر مجاز در استان مرکزی فعالیت می‌کنند که باید برای رفع این معضل، تصمیمات جدی اتخاذ شود.

فتح آبادی خاطر نشان کرد: یکی از راهکارهای مقابله با این واحدهای غیر مجاز می‌تواند ایجاد داروخانه‌های گیاهی در هر شهرستان باشد تا به تقاضای مردم در این خصوص پاسخ داده شود. آگاه سازی مردم در زمینه پیشگیری از مصرف نابجا موضوع مهمی است که نیازمند توجه ویژه است.

وی با اشاره به شکل گیری کارگروه طب سنتی در وزارت بهداشت، بیان کرد: این کارگروه با دو رویکرد صدور مجوز قانونی از سوی وزارت بهداشت برای این واحدهای صنفی و بازرسی و نظارت‌های مشترک در حال حاضر در حال فعالیت است. متأسفانه آموزش‌هایی که در زمینه کسب مهارت برای ایجاد عطاری انجام می‌شود راهبردی نیستند و مبنای علمی ندارد؛ بر این اساس باید برای توانمندسازی هرچه بیشتر فعالان این صنف، اقدامات متنوع‌تری در دستور کار قرار گیرد./ ایسنا

 

کپی