افزایش ۱۳ درصدی اقامت کنندگان نوروزی در خوزستان

استانها /
شناسه خبر: 462760

سرپرست معاونت گردشگری اداره‎کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان با بیان این‎که بیش از هفت میلیون گردشگر در نوروز ۹۸ در سطح استان اقامت داشتند، از افزایش ۱۳ درصدی این تعداد نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر داد.

غلام شجاعی با اعلام این خبر افزود: در بازه زمانی ۲۷ اسفندماه ۹۷ تا ۱۶ فروردین‎ماه ۹۸، ۱۴ میلیون و ۳۲۱ هزار و ۸۳۴ نفر گردشگر وارد استان شدند و از مجموع مراکز تاریخی، تفریحی و گردشگری خوزستان دیدن کردند که چهار میلیون و ۶۲۱ هزار و ۴۷۲ نفر از جاذبه‌های تاریخی فرهنگی، پنج میلیون ۴۹۵ هزار و ۱۱۲ نفر از جاذبه‌های طبیعی و چهار میلیون و ۲۰۵ هزار و ۲۵۰ نفر نیز از جاذبه‌های دست‎ساز بازدید داشتند.

او ادامه داد: شهرستان ایذه در نوروز ۹۸ با ثبت یک میلیون و ۴۶۶ هزار و ۱۶۵ بازدیدکننده، عنوان گردشگرپذیرترین شهرستان استان را به خود اختصاص داد و پس از آن شهرستان‌های بهبهان با یک میلیون ۳۷۸ هزار و ۴۵۵ و ماهشهر با یک میلیون ۱۶۸ هزار و ۶۸۰ بازدیدکننده در رده‌های دوم و سوم جای گرفتند. همچنین شهرستان‌های اهواز، خرمشهر، لالی و مسجدسلیمان نیز به ترتیب رد رده‌های بعدی پربازدیدترین شهرستان‌های استان قرار گرفتند.

وی افزود: از بین کل اقامت‎کنندگان در استان در نوروز ۹۸، شهرستان اهواز با ثبت ۹۷۷ هزار و ۲۴۳ نفرشب اقامت در رده اول قرار گرفت، لالی با ۷۶۲ هزار و ۷۶۰ نفر شب در اقامت جایگاه دوم قرار گرفت و خرمشهر نیز با ۶۵۶ هزار و ۶۳۹ نفر شب اقامت رتبه سوم را به خود اختصاص داد و بهبهان، ماهشهر ایذه و آبادان نیز در رده‌های بعدی جای گرفتند.

شجاعی گفت: اگرچه در بُعد اقامت در استان، شاهد رشد ۱۳ درصدی نسبت به نوروز گذشته بودیم ولی شرایط جوی خاص امسال در استان، بارندگی‌های شدید، وقوع سیل و به تبع آن تعطیلی چند روزه سایت‌های جهانی و تاریخی استان باعث شد در میزان بازدید از جاذبه‌های گردشگری چند درصد نسبت به سال گذشته کاهش داشته باشیم.

او همچنین به بازدیدهای نظارتی انجام‎شده از سوی ستاد اجرایی خدمات سفر استان در نوروز ۹۸ اشاره کرد و گفت: در بازه زمانی ۲۷ اسفندماه ۹۷ تا ۱۶ فروردین‎ماه ۹۸، در مجموع چهارهزار و ۱۳۶ مورد بازدید نظارتی از تأسیسات گردشگری و اقامتی و دستگاه‌های خدمات‎رسان به مسافران و گردشگران نوروزی در استان صورت گرفت که از این تعداد بازدید نظارتی انجام‎شده، یک‎هزار و ۱۵۵ بازدید از مراکز اقامتی، ۷۹۹ بازدید از رستوران‌ها و مراکز پذیرایی و بین‌راهی، ۳۴۳ بازدید از دفاتر خدمات مسافرتی و یک‎هزار و ۸۳۹ بازدید نیز از مراکز اقامتی موقت (کمپ‌ها، مهمانسراها، خانه‎مسافر و …) به ثبت رسید؛ ضمن این در شهرستان اهواز نیز در مجموع ۶۵۰ بازدید نظارتی انجام شد.

سرپرست معاونت گردشگری اداره‎کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان خاطرنشان کرد: در مجموع این بازدیدها، تعداد ۱۱۸ تذکر و پنج اخطار کتبی صادر شد، ضمن این که یک مرکز اقامتی و سه مرکز پذیرایی نیز طی بازدیدها به دلیل تخلفات تعطیل شدند.

وی اضافه کرد: در مجموع این بازدیدها ۱۱۵ فقره تشویق نیز به مراکز خدمات‎رسان داده شد./ ایسنا