اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۹

خسارت سیل‌زدگان چطور جبران می‌شود؟

خسارت سیل‌زدگان چطور جبران می‌شود؟

گروه اقتصادی: 35 هزار میلیارد تومان؛ خسارت سیل به 25 استان و بیش از 4 هزار و 400 روستا بوده است. برای جبران این خسارت‌ها از اولین روزهای وقوع سیل، سازمان‌های مختلفی پای کار آمدند. بر اساس اعلام بنیاد مسکن، به واحدهای مسکونی که در مناطق شهری صددرصد تخریب شده‌اند 50 میلیون تومان تسهیلات با بازپرداخت 15 ساله و 12 میلیون تومان کمک بلاعوض پرداخت می‌شود.


در مناطق روستایی هم به صاحبان واحدهای مسکونی که صددرصد تخریب شده‌اند 40 میلیون تومان تسهیلات و 10 میلیون تومان به صورت بلاعوض پرداخت می‌شود.همچنین به صاحبان این خانه‌ها چه در مناطق شهری و چه در مناطق روستایی در روستایی برای خرید لوازم خانگی پنج میلیون تومان به صورت بلاعوض و 15 میلیون تومان تسهیلات پرداخت خواهد شد. به جز جبران خسارت واحدهای مسکونی، پرداخت غرامت کشاورزان نیز از راه‌های مختلفی دنبال شده است.
پرداخت 65.5 میلیارد تومان غرامت سیل
روز گذشته صندوق بیمه کشاورزی خبر داد که تا کنون 65.5 میلیارد تومان غرامت سیل در 13 استان پرداخت شده است. محمدابراهیم حسن‌نژاد، قائم مقام صندوق بیمه کشاورزی گفت: «از پانزدهم فروردین ماه به کشاورزان خسارت دیده بر اثر سیل که زیر پوشش بیمه کشاورزی بودند، پس از تکمیل ارزیابی‌های این صندوق، غرامت پرداخت شد. در کل کشور تاکنون به 22 هزار و 534 مورد خسارت در بخش کشاورزی خسارت پرداخته‌ایم.» او ادامه داد: «153 مورد بیمه‌ای در بخش کشاورزی وجود دارد و پرداخت خسارت‌ها بر اساس میزان خسارت، ارزیابی‌ها و نوع محصولات صورت می‌گیرد.» بر اساس اطلاعات پایگاه اینترنتی وزارت جهاد کشاورزی تا کنون کشاورزان استان‌های گلستان، مازندران، خوزستان، لرستان، همدان، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، ایلام، تهران، سمنان، چهارمحال و بختیاری و خراسان شمالی غرامت دریافت کرده‌اند. در همین راستا کاظم خاوازی، معاون وزیر جهاد کشاورزی نیز اعلام کرد که بذر مورد نیاز کشاورزان سیل زده تأمین شده است. رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی همچنین از آمادگی این سازمان برای جلوگیری از شیوع آفات و بیماری‌های گیاهی و دامی در این مناطق خبر داد.
راه‌های سازمان برنامه برای جبران خسارات سیل
«استفاده از سازوکار جابه‌جایی اعتبارات عمرانی و تضمین سود تسهیلات بانکی از روش‌های تأمین مالی بازسازی مناطق سیل زده است.» حمید‌پور محمدی، معاون سازمان برنامه و بودجه این راهکارها را در دستور کار سازمان برنامه و بودجه اعلام کرد. به گزارش «ایران» به نقل از سازمان برنامه و بودجه، پورمحمدی روز گذشته در نشست سازوکارهای تعیین و برآورد خسارت سیل «استفاده از ظرفیت‌ مواد 10 تا 12 قانون مدیریت بحران» را از دیگر راه‌های تأمین مالی برای بازسازی مناطق سیل‌زده دانست. بر اساس این قوانین، به سازمان برنامه و بودجه اجازه داده می‌شود که هر ساله درصدی از اعتبارات موضوع ماده(10) قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت مصوب 1380 را در این زمینه هزینه کند. همچنین به دولت اجازه داده می‌شود که در صورت وقوع حوادث طبیعی و سوانح پیش‌بینی نشده معادل 1.2 درصد از بودجه عمومی هر سال را از محل افزایش تنخواه‌گردان خزانه تأمین کند تا به صورت اعتبارات خارج از شمول با پیشنهاد شورای عالی و تأیید رئیس جمهوری هزینه شود.

کپی