احضار سفیر فرانسه در روز تقدیم استوارنامه

سیاسی /
شناسه خبر: 462706

«فیلیپ تیه بو» سفیر جدید فرانسه در تهران بعدازظهر امروز (یکشنبه) با حضور در محل وزارت امور خارجه ایران رونوشت استوارنامه خود را تقدیم ظریف کرد. فیلیپ تیه بو از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۴ سفیر فرانسه در پاکستان و از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۹ نیز سفیر فرانسه در کره جنوبی بوده است.

«فیلیپ تیه بو» سفیر جدید فرانسه در تهران بعدازظهر امروز (یکشنبه) با حضور در محل وزارت امور خارجه ایران رونوشت استوارنامه خود را تقدیم ظریف کرد.

سفیر جدید فرانسه در سمت‌هایی چون نماینده فرانسه در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و مدیر اسبق روابط بین‌الملل کمیسیون انرژی اتمی این کشور فعالیت کرده است.

فیلیپ تیه بو از سال 2011 تا 2014 سفیر فرانسه در پاکستان و از سال 2005 تا 2009 نیز سفیر فرانسه در کره جنوبی بوده است.

پس از آنکه «فرانسوا سنمو» سفیر قبلی فرانسه در تهران زودتر از موعد پایان ماموریتش به پاریس بازگشت و به عنوان نماینده ویژه رئیس جمهور این کشور در امور سوریه منصوب شد، گزینه‌ای از سوی پاریس برای تصدی این پست معرفی نشد.

«فرانسوا سنمو» سفیر فرانسه در تهران 27 تیر ماه 1397 با محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران خداحافظی کرد. او از آوریل 2016 و در حدود دو سال و 4 ماه عهده‌دار این سمت بود. او اردیبهشت 1395 استوارنامه خود را تقدیم حسن روحانی کرده بود./ فارس

همچنین به گزارش ایسنا « فیلیپ تیبو »سفیر جدید جمهوری فرانسه در تهران امروز توسط سید حسین سادات میدانی رئیس دبیرخانه ستاد پیگیری اجرای برجام به وزارت امورخارجه احضار شد.

 

---

در این جلسه طرف ایرانی با اشاره به توییت های منتسب به سفیر فرانسه در واشنگتن که محتوای آنها از نظر کشورمان به هیچ عنوان قابل پذیرش نیست، خواستار توضیح دولت فرانسه شده و اعلام کرد در صورتی که اظهارات مزبور مورد تأیید دولت فرانسه بوده و بیان کننده مواضع رسمی این کشور باشد، این امر در مخالفت آشکار با اهداف و مفاد برجام خواهد بود و چنانچه به نحوی رضایت بخش به این مساله رسیدگی نشده و موضوع فیصله نیابد، جمهوری اسلامی موضوع را براساس سازوکارهای پش بینی شده در برجام پیگیری نموده و حق خود برای هرگونه واکنش مقتضی را محفوظ می‌داند.
در واکنش، سفیر فرانسه در تهران ضمن ابراز بی اطلاعی از توئیت های منتسب به سفیر کشورش در واشنگتن، بر اراده سیاسی این دولت بر اجرای کامل مفاد برجام تاکید ورزیده و اعلام نمود مراتب را بلافاصله به پاریس گزارش خواهد نمود.

بر اساس این گزارش پیش‌تر سفیر فرانسه در واشنگتن در حساب توییتری خود در اظهاراتی مغایر با برجام، اشاراتی در خصوص برنامه هسته‌ای ایران پس از سال ۲۰۲۵ کرده بود که با واکنش عباس عراقچی مواجه شد.