اعتبارات بهزیستی کافی نیست

اجتماعی /
شناسه خبر: 462704

شیرینی روزهای خوش آغازین سال 98 هنوز بر کام مردم ننشسته بود که خبر از گلستان آمد که سیل زندگی مردم را نابود کرد. همه توجه‌ها به‌سمت این منطقه رفت که این آب طغیان کرده هموطنانمان در دروازه قرآن شیراز را غافلگیر کرد.

 هنوز غم از دست دادن مردم در شیراز بر دلمان بود که پل های تاریخی پلدختر را آب برد. مردم و نیروهای امدادی در این مناطق با آب های خروشان دست و پنجه نرم می‌کنند که خبرهای خوزستان را باید دنبال کنیم و مردمانی که حاضر به تخلیه منازل مسکونی نیستند؛ چرا که جایی برای رفتن ندارند. اینها مردمان عادی هستند که می‌توانند دنبال راه چاره باشند و کوله باری هرچند کوچک از وسایل منزل را بار ماشین کنند و در مکانی امن پناه بگیرند.
حال معلولان این مناطق چه باید بکنند؟ معلول ضایعه نخاعی که در پلدختر خانه‌اش را آب و گل پر کرده، چگونه دست و آستین بالا بزند و گل و لای را از زندگیش پاک کند؟ سازمان بهزیستی که متولی اصلی معلولان است، بعد از وقوع اولین حادثه جلسه ستاد بحران و تیمی را تشکیل داد تا از احوال و شرایط مددجویانش آگاه شود و روز دوشنبه نوزدهم فروردین ماه دومین جلسه ستاد بحران سازمان بهزیستی با محوریت و آسیب‌هایی که از جنبه توانبخشی به مددجویان سازمان بهزیستی وارد شده است برگزار شد. این جلسه با حضور دکتر نحوی نژاد معاون توانبخشی بهزیستی، صفاری فرد مدیر کل دفتر امور توانبخشی روزانه و توانپزشکی، محمدرضا اسدی دبیر ستاد بحران بهزیستی، نماینده سازمان‌های مردم نهاد، نماینده شبکه مراکز نگهداری خدمات روزانه، نمایندگانی از آق‌قلا، خوزستان و مدیر جامعه معلولان خرم آباد و نماینده سازمان بهزیستی در ستاد مدیریت بحران کشور در محل سازمان بهزیستی کل کشور برگزار شد.
سهیل معینی، مدیر عامل انجمن «باور» در خصوص مباحث مطرح شده در این جلسه گفت: «هدف از این جلسه ارائه گزارش از وضعیت بحران در مناطق سیل زده، اقدامات انجام شده از سوی بهزیستی در این مناطق و اقداماتی که سازمان‌های مردم نهاد می‌توانند در این استان‌ها انجام دهند است. طی صحبت‌های صورت گرفته از سوی نماینده سازمان بهزیستی در ستاد بحران، هنوز جمع‌بندی و آمار دقیقی از آسیب‌هایی که به مددجویان سازمان بهزیستی وارد آمده در دست نیست و این هم به‌دلیل آسیب‌هایی است که سیل به مراکز بهزیستی در برخی شهرها مثل خرم آباد وارد کرده است. به‌عنوان مثال در استان لرستان دو مرکز عمده بهزیستی در پلدختر و سراب دوره را آب گرفته و پرونده‌ها و تجهیزات مددجویان در این مراکز آسیب دیده است و در نتیجه استخراج اطلاعات با دشواری همراه شده است.» این فعال حوزه معلولان در ادامه بیان کرد: «به‌طور میانگین حدود ۴ هزار و 200 باب از واحدهای مسکونی مددجویان دچار آسیب و تخریب شده است، تعدادی از مراکز تجهیزات توانبخشی سازمان بهزیستی آسیب دیده و برخی مراکز نگهداری معلولان هم تخلیه شده است.» وی با اشاره به آمار تجهیزات آسیب دیده معلولان گفت: «مقرر شد سامانه‌ای تشکیل شود تا تجهیزات مورد نیاز معلولان در استان‌های آسیب دیده ثبت شود که با توجه به آمار فعلی سازمان در رأس همه این تجهیزات توانبخشی، وسایل بهداشتی مورد نیاز معلولان ضایعه نخاعی قرار دارد.
در ادامه این گفت‌و‌گو مدیر عامل انجمن باور با اشاره به دیگر مباحث مطرح شده از سوی مسئولان بهزیستی گفت: «آسیب به افراد معلول در دو بعد قابل بررسی است؛ بخش اول، از بین رفتن خانه و وسایل زندگی شان است، اما بخش دوم نیازهای افراد معلول بسته به معلولیتی که دارند است. قرار بر این شد با هماهنگی‌هایی که در جمع‌آوری کمک‌ها صورت می‌گیرد، اقلام توانبخشی با دقت و حساسیت بیشتری به دست مددجویان برسد. توصیه بر این است که کمک‌ها از طریق استان معین صورت گیرد. به‌عنوان مثال استان معین خوزستان، تهران، البرز، اصفهان و فارس است که کمک‌ها از طریق این مناطق به خوزستان ارسال می‌شوند.» معینی افزود: «یکی دیگر از بحث‌های مطرح شده، کمک‌های نقدی است؛ چرا که کالا در این استان‌ها به حد نیاز وجود دارد و مردم نیازمند تجهیزات هستند تا اقلام مصرفی و خوراکی. در نتیجه اگر کمک‌ها نقدی صورت گیرد، مسئولان می‌توانند اقلام مورد نیاز را از نزدیک‌ترین محل به سیل زدگان تهیه کرده و به دست مردم برسانند. با این کار درهزینه حمل و نقل هم صرفه‌جویی می‌شود. اما اگر هموطنان می خواهند کالا به مناطق سیل زده ارسال کنند، بهتر است کالاهایی باشد که فاسد نشوند و بیشتر در قالب کنسرو و مواد خشک باشد و از ارسال مواد گرم خودداری کنند. یکی دیگر از موارد مصرفی مهم برای این مناطق آب معدنی است؛ چرا که آب آشامیدنی مردم آلوده شده و قابل استفاده نیست.» وی با بیان اینکه وسایل دسته دوم فعلاً به مناطق ارسال نمی‌شود، افزود: «با توجه به سوء‌استفاده رسانه‌های غربی از نحوه کمک‌رسانی به مردم آسیب دیده حتی الامکان نباید وسایل دسته دومی را که مردم برای سیل زدگان اهدا می‌کنند به مناطق ارسال کرد. این وسایل جمع و ذخیره می‌شوند تا در فرصت مناسب به دست هموطنان آسیب دیده برسد.» معینی عنوان کرد: «از هفته جاری سه تیم مدیریتی از سوی بهزیستی به مناطق آسیب  دیده گلستان، لرستان و خوزستان اعزام می‌شوند تا شرایط را سنجیده و اقدامات لازم را انجام دهند. این تیم‌های اعزامی آماده همکاری با نیروهای داوطلب متخصص در حوزه توانبخشی هستند که می‌توانند در این شرایط، باری را از دوش هموطنان آسیب دیده بردارند. نکته‌ای که در این جلسه از سوی نمایندگان انجمن‌ها مطرح شد، نحوه شناسایی افرادی است که نیازمند کمک هستند. با توجه به حجم خساراتی که به اطلاعات مددجویان وارد شده است، این افراد چطور شناسایی می‌شوند؟ برای محقق شدن این امر تیم‌های اعزامی سازمان بهزیستی باید با همکاری مددکاران هر استان محل استقرار معلولان را شناسایی کنند.» مدیر عامل انجمن باور در پایان با اشاره به کمبود اعتبارات برای تأمین تجهیزات توانبخشی آسیب دیده این مناطق گفت: «در این جلسه مطرح شد هفت میلیارد تومان کمک از سوی مردم توسط سازمان بهزیستی جمع‌آوری شده است که فقط یک میلیارد آن به‌صورت نقدی به حساب این سازمان وارد شده است. طبق برآوردهای اولیه مبلغ مورد نیاز برای تأمین تجهیزات توانبخشی مددجویان مناطق سیل زده شش میلیارد تومان است که سازمان بودجه‌ای برای تأمین این هزینه ندارد و این امر کمک خیرین و مردم را می‌طلبد.»