نمایندگان از سیل و خسارت چه گفتند؟

سیاسی /
شناسه خبر: 462613

کولیوند: از اسکان اضطراری جلوگیری شده و توسط بنیاد مسکن برای منازل و ساختمان های تخریب شده در شهرها و روستاها جانمایی مناسبی در نظر گرفته شود/ زارعی: بیش از ۲ هزار میلیارد تومان به استان کهگیلویه و بویراحمد خسارت وارد شده/ نبی هزار جریبی: مافیای آب در کشور بیداد می‌کند، پرورش ماهی باعث شد آب سدها رهاسازی نشود

در جلسه امروز مجلس وزرای کشور، راه و شهرسازی، نیرو و جهاد کشاورزی به همراه رئیس سازمان هلال احمر و رئیس سازمان هواشناسی گزارش هایی از چگونگی وقوع سیلاب در هفته های اخیر و خسارات وارد شده به کشور ارائه کردند.

تعدادی از نمایندگان مجلس که حوزه های انتخابیه آنها در گیر سیل بوده نیز در نطق هایی از میزان خسارات وارد شده گفتند و پیشنهادهایی هم برای جلوگیری از تکرار آن مطرح کردند. در ادامه بخش های مهم نطق های نمایندگان را می خوانید؛
 

قاسم ساعدی، نماینده دشت آزادگان و هویزه: سیلاب خوزستان بیش از اینکه طبیعی و ناشی از طغیان رودخانه ها باشد نتیجه تصمیمات غلط، پیش بینی های نادرست و سوءمدیریت در 2 مرحله آبگیری و رهاسازی به موقع سدهای کرخه و دز است.
 

محمد جواد کولیوند، نماینده کرج : پیشنهاد ما این است که در این حادثه اسکان موقت یک تا دو ساله تا زمان ساخت منازل  آسیب دیده مردم در مناطق سیل زده در نظر گرفته شود. باید از اسکان اضطراری جلوگیری شده و توسط بنیاد مسکن برای منازل و ساختمان های تخریب شده در شهرها و روستاها جانمایی مناسبی در نظر گرفته شود و برای زمین هایی که در بستر و مسیر رودخانه ها قرار گرفته ، جانمایی دیگری صورت گیرد.

غلام محمد زارعی، نماینده بویراحمد و دنا : به دلیل بارندگی های بی سابقه بالای 1200 میلیمتر در  استان کهگیلویه و بویراحمد در مدت 40 ساعت بیش از 300 میلیمتر بارندگی داشته ایم . بیش از ۲ هزار میلیارد تومان به استان خسارت وارد شده است.

حیدرعلی عابدی، نماینده  اصفهان: هنوز ۶۵ درصد از سد زاینده رود خالی است، چرا یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون مترمکعب آب به جای زاینده رود راهی خلیج فارس شد. چرا سدسازی در کشور حدود 8 سال تعطیل شده است.

هادی قوامی، نماینده اسفراین : واحدهای خسارت دیده نیاز به بازسازی دارند و وزیرراه  باید مساعدت کند. جاده ای که در حوزه انتخابیه هنوز احداث نشده است، به طور کامل از بین رفته است، حتما پیمانکار و کارشناسان مسئول مقصر هستند و باید از جیب خود این خسارت ها را جبران کنند.

شمس الله شریعت نژاد، نماینده تنکابن: هیچ اقدامی از سوی وزارت نیرو انجام نگرفته است، رودهای شمال به دلیل شیب تند به دفعات سیل خیز و مملو از شن و ماسه می شود بنابراین لایروبی رودها باید مورد توجه قرار گیرد، مجلس در این زمینه باید اختیارات بیشتری را به وزارت نیرو دهد تا با کمترین تاخیر اقدامات انجام شود.

فرهاد تجری، نماینده قصرشیرین و گیلانغرب: تعطیلی پروژه های سدسازی طی چند سال گذشته، سیاست وزارت نیرو بود که باید در آن تجدیدنظر کند.در استان کرمانشاه سیل و زلزله بالغ بر یک هزار و 760 میلیارد تومان خسارت به کشاورزان و زیرساخت های استان وارد کرده است که امیدواریم به این استان نگاه ویژه ای شود.

محمدرضا ملکشاهی راد، نماینده خرم آباد: اقدامات ویرانگر کارشناسان نفوذی چه بر سر سدهای لرستان که در دولت‌های مختلف مصوب شده آورده‌اند. سد معشوره با تخصیص یک میلیارد مترمکعب و سد بختیاری با مخزن 10 میلیارد مترمکعب متوقف شدند.

علیرضا سلیمی، نماینده محلات: دولت توضیح دهد چرا با تشکیل وزارت آب و محیط زیست که پیشنهاد مجلس بود مخالفت کرد، در حال حاضر در این بخش فاقد راهبرد هستیم که مشکلات جدی از آن نشأت می گیرد.

اکبر رنجبرزاده، نماینده اسدآباد: بیش از ۳ هزار و ۲۹۳ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان خسارت هزینه ای در قالب تخریب منازل مسکونی، تلف شدن دام ها و خسارت به ابنیه و راه های مواصلاتی استان همدان وارد شده است.

سید مهدی مقدسی، نماینده اراک: براساس اعلام سازمان هواشناسی، استان مرکزی در دوره بارش های اولیه جزو استان های پربارش بود اما با اقدامات خوب شورای هماهنگی مدیریت بحران استان مرکزی، استاندار، فرمانداران، بخشداران و نیروهای مسلح خسارت در این استان به حداقل ممکن کاهش یافت اما در نهایت هزار و صد میلیارد تومان به زیرساخت های استان، پل ها، راه ها، بخش کشاورزی، منازل و مغازه ها خسارت وارد شد.

منوچهر جمالی، نماینده رودبار: ورودی بیش از حد آب سد سفیدرود که نزدیک به یک هزار مترمکعب بر ثانیه شده، سبب شده تا مخزن سد افزایش پیدا کند و جاده کنارگذر رودخانه نیز تخریب شود.

محمدرضا عزیزی، نماینده شیروان: آن دسته از عشایری که سرپناه‌های بتنی داشتند، آسیبی ندیده بودند ولی گروهی که دارای سرپناه‌های گلی بودند، به کلی تخریب شده بود. گزارش شد که سازمان منابع طبیعی اجازه نمی‌دهد که این دسته از عشایر سرپناه‌های بتنی برای خود بسازند لذا ما طرحی را آماده کرده‌ایم تا به عشایر اجازه ساخت سرپناه‌های محکم و بتنی که در برابر سیل و باران مقاومت داشته باشد، بدهند.

علی کاظمی بابا حیدری، نماینده اردل و فارسان: بیش از 600 میلیارد خسارات به استان چهارمحال و بختیاری وارد شد. مسائل آینده کشور به ویژه در حوزه انتقال آب باید مورد توجه قرار گیرد زیرا ما در آینده با خشکسالی روبه‌رو خواهیم بود.

حسن بهرام نیا، نماینده نهاوند: میزان خسارت به اراضی کشاورزی، باغات و دامداری های شهرستان نهاوند 25 میلیارد تومان بود. خسارت وارده به شهرستان نهاوند بیش از 170 میلیارد تومان است.

فریدون حسنوند، نماینده اندیمشک: مقامات امنیتی کشور در هفته اول بهمن ماه 97 به رئیس جمهور نامه ای بر مبنای وقوع سیل و اتفاقات ناگوار احتمالی آن نوشتند. رئیس جمهور نیز به وزیر نیرو ارجاع داده و اردکانیان نوشت که ملاحظه شد! اما هیچ اقدامی نکردند! اگر اینها صحت دارد؛ متهم ردیف اول وزیر نیرو و زیرمجموعه ایشان است.

نبی هزار جریبی:  مافیای آب در کشور بیداد می‌کند / پرورش ماهی باعث شد آب سدها رهاسازی نشود

نبی هزار جریبی، نماینده گرگان و آق قلا: مافیای آب در کشور بیداد می‌کند و پرورش ماهی باعث شد تا آب سدها رهاسازی نشود، باید برای همیشه پرورش ماهی در سدها ممنوع شود. راه آهن اینچه برون در شهر آق قلا احداث شده اما برای آن گذرگاه آب تعبیه نشده بود.

سید حمیدرضا کاظمی، نماینده پلدختر : مردم پلدختر بر پشت بام منازل شاهد غرق شدن خود بودند، انتظار داشتند که بالگردی برای نجات آنها بیاید که این اتفاق رخ نداد. 14  هزار واحد مسکونی در این منطقه تخریب شده؛ ۱۰ روستا باید جا به جا شود؛ ارتباط ۴۰ روستا قطع شده؛ حدود ۱۵ هزار واحد مسکونی و خانواده‌ بدون اسباب و اثاثیه هستند؛ ۱۵۰۰ واحد تجاری نیز تخریب و یا دچار خسارت شده‌اند

بنایی: چرا نیاز هواشناسی به رادارهای هواشناسی تأمین نشده است؟

حمید بنایی، نماینده گناباد: از سال 89 مسئولان هواشناسی نسبت به نداشتن رادارهای هواشناسی اعلام وضعیت کرده بودند که اکنون در کشور 9 مورد وجود دارد در صورتی که نیاز ما به 24 عدد است؛ جای این سوال وجود دارد که چرا در طول این سال ها نیاز سازمان هواشناسی تامین نشده و چرا رئیس این سازمان برای ارائه گزارش و طرح درخواست خود به کمیسیون های تخصصی مجلس نیامده است.

یوسفی:  سیاسیون بر موضوع آب سوار شده‌اند و عدم اشراف علمی و ساده سازی مسائل موضوع آب مورد غفلت واقع شد

همایون یوسفی، نماینده اهواز: متأسفانه سیاسیون بر موضوع آب سوار شده‌اند و عدم اشراف علمی و ساده سازی مسائل موضوع آب مورد غفلت واقع شده است. مشکلات مدیریتی حاصل کمبود امکانات نیست بلکه به دلیل تعدد مراکز تصمیم‌گیری در کشور است که منجر به فرسایش سرمایه‌های اجتماعی می‌شود به ویژه در استان‌هایی مانند خوزستان این موضوع نمود بیشتر و آثار شدیدتری دارد.

مردم می خواهند بدانند چه کسانی مجوز ساخت و ساز در رودخانه ها را داده اند

احمد علی کیخا، نماینده زابل: وزیر راه باید توضیح دهد که علت بالا بودن خسارات جاده ها چیست، مردم قصد دارند بدانند چه کسی مجوز ساخت و ساز در حریم رودخانه ها را صادر می کند اگر قانونی وجود دارد چرا به آن عمل نمی شود.

صدیف بدری، نماینده اردبیل: سال آبی 97 و 98 پربارش‌ترین سال‌های ثبتی و از نظر گستردگی مکانی بی‌سابقه است. میزان بارش‌ها در سال جاری نسبت به سال گذشته 181 درصد افزایش و نسبت به 50 سال قبل 48 درصد افزایش خواهد داشت./