کرکس پس از 20 سال به «لشگردَر» ملایر بازگشت

استانها /
شناسه خبر: 462569

رییس اداره حفاظت محیط زیست ملایر گفت: به دنبال بارندگی های اخیر و پرآب شدن چشمه های منطقه حفاظت شده «لشگردَر» پس از 20 سال کرکس یکی از گونه های پرندگان شکاری لاشخور به این منطقه بازگشت.

مجید شعبانلو روز یکشنبه بیان کرد: سابقه وجود انواع گونه های کرکس در منطقه حفاظت شده «لشگردَر» در سال های گذشته بوده است، اما به دلیل خشکسالی و کم آب شدن چشمه ها، چند سالی این گونه پرندگان را در منطقه مشاهده نکرده ایم.
وی افزود: با توجه به اینکه منطقه لشگردَر جمعیت بالایی از وحوش را در خود جای داده است، وجود انواع گونه های پرندگان همچون کرکس و کفتار در منطقه عجیب نیست.
رییس اداره حفاظت محیط زیست ملایر بارندگی های بهاری را برای این منطقه بسیار مساعد دانست و بیان کرد: بیش از 15 دهنه چشمه در منطقه حفاظت شده لشگردَر وجود دارد که همگی به واسطه بارندگی های اخیر پرآب شده اند.
شعبانلو ادامه داد: منطقه لشگردَر هم اکنون وضعیت بسیار خوبی دارد و تنها برخی از مسیرهای دسترسی توسط سیلاب شسته شده است.
وی افزود: میزان خسارت ها به راه های دسترسی به مناطق داخلی لشگردَر و دسترسی به پست های محیط بانی خیلی جدی نیست و بلافاصله پس از بارندگی ها، اصلاح مسیرهای دسترسی انجام می شود.
رییس اداره حفاظت محیط زیست ملایر با بیان اینکه بارندگی و سیلاب مشکل خاصی را برای گونه های جانوری منطقه ایجاد نکرد گفت: سیلاب بیشتر در مناطق پایین دست منطقه اتفاق افتاد و گونه های جانوری به دلیل قرار گرفتن در نقاط بالایی منطقه، آسیب ندیدند.
شعبانلو یادآور شد: منطقه حفاظت شده «گلپرآباد» نیز وضعیت بسیار خوبی دارد و بارندگی های اخیر موجب پرآب شدن حدود 10 دهنه چشمه در این منطقه شد.
منطقه حفاظت شده «لشگردَر» با وسعت 15542 هکتار در مجاورت شرق و جنوب شرقی ملایر واقع شده است و از سال 1363 به عنوان منطقه شکار ممنوع اعلام و در اسفند سال 1369 با تصویب شورای عالی حفاظت محیط زیست عنوان «منطقه حفاظت شده» اعلام شد./ ایرنا
 

 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.