کرکس پس از 20 سال به «لشگردَر» ملایر بازگشت

استانها /
شناسه خبر: 462569

رییس اداره حفاظت محیط زیست ملایر گفت: به دنبال بارندگی های اخیر و پرآب شدن چشمه های منطقه حفاظت شده «لشگردَر» پس از 20 سال کرکس یکی از گونه های پرندگان شکاری لاشخور به این منطقه بازگشت.

مجید شعبانلو روز یکشنبه بیان کرد: سابقه وجود انواع گونه های کرکس در منطقه حفاظت شده «لشگردَر» در سال های گذشته بوده است، اما به دلیل خشکسالی و کم آب شدن چشمه ها، چند سالی این گونه پرندگان را در منطقه مشاهده نکرده ایم.
وی افزود: با توجه به اینکه منطقه لشگردَر جمعیت بالایی از وحوش را در خود جای داده است، وجود انواع گونه های پرندگان همچون کرکس و کفتار در منطقه عجیب نیست.
رییس اداره حفاظت محیط زیست ملایر بارندگی های بهاری را برای این منطقه بسیار مساعد دانست و بیان کرد: بیش از 15 دهنه چشمه در منطقه حفاظت شده لشگردَر وجود دارد که همگی به واسطه بارندگی های اخیر پرآب شده اند.
شعبانلو ادامه داد: منطقه لشگردَر هم اکنون وضعیت بسیار خوبی دارد و تنها برخی از مسیرهای دسترسی توسط سیلاب شسته شده است.
وی افزود: میزان خسارت ها به راه های دسترسی به مناطق داخلی لشگردَر و دسترسی به پست های محیط بانی خیلی جدی نیست و بلافاصله پس از بارندگی ها، اصلاح مسیرهای دسترسی انجام می شود.
رییس اداره حفاظت محیط زیست ملایر با بیان اینکه بارندگی و سیلاب مشکل خاصی را برای گونه های جانوری منطقه ایجاد نکرد گفت: سیلاب بیشتر در مناطق پایین دست منطقه اتفاق افتاد و گونه های جانوری به دلیل قرار گرفتن در نقاط بالایی منطقه، آسیب ندیدند.
شعبانلو یادآور شد: منطقه حفاظت شده «گلپرآباد» نیز وضعیت بسیار خوبی دارد و بارندگی های اخیر موجب پرآب شدن حدود 10 دهنه چشمه در این منطقه شد.
منطقه حفاظت شده «لشگردَر» با وسعت 15542 هکتار در مجاورت شرق و جنوب شرقی ملایر واقع شده است و از سال 1363 به عنوان منطقه شکار ممنوع اعلام و در اسفند سال 1369 با تصویب شورای عالی حفاظت محیط زیست عنوان «منطقه حفاظت شده» اعلام شد./ ایرنا