آسانژ و تأثیر آن در روزنامه‎نگاری تحقیقی

سیاسی /
شناسه خبر: 462026

جهان به روزنامه‎نگاری تحقیقی برای افشای فساد در روندی طولانی با ابعاد مختلف و جریان‎ساز نیاز دارد و در این میان ویکی‎لیکس، پدیده پیچیده‎ای بود که تبدیل به منبع کار شماری از روزنامه‎نگاران تحقیقی جهان شد. با این حال هنوز ماهیت این پدیده در پرده ابهام قرار دارد و چگونگی دستیابی آن به اطلاعاتی که تبدیل به افشاگری‎های سؤال‎برانگیز آن شده، بی‎پاسخ مانده‎است.


در این پدیده پیچیده اصلی‎ترین سؤالات بی‎پاسخ مانده این سؤالات است که چه کسی یا گروهی پشت آن قرار دارد؟ آیا این سایتی است که اطلاعات منتشر شده از سوی آن، حاصل رقابت سرویس‎های اطلاعاتی جهان است؟ و سؤال اساسی‎تری که از روز پنجشنبه که مؤسس این سایت دستگیر شد، مطرح شده نیز این است: چرا جولیان آسانژ در این برهه از زمان که نقاط زیادی از جهان به‌دلیل سیاست‎های مغشوش دونالد ترامپ دچار آشوب است، دستگیر شده‎ است؟ چنین سؤالاتی نشان می‎دهد ما نمی‎توانیم درباره آسانژ و ویکی‎لیکس ‎ قضاوت روشنی داشته باشیم.
اما به‌عنوان روزنامه‎نگار می‎توانیم به این پرسش‎ پاسخ دهیم که آیا انتشار اسناد به دست آمده، چه اسنادی که اسرار یک کشور محسوب می‎شود و چه اسنادی که بیا‎نگر فساد سیاستمداران هستند، اقدامی درست بوده‎است یا نه؟ انتشار اسناد ویکی‎لیکس باعث دستیابی آسان روزنامه‎نگاران تحقیقی به مدارکی شد که دستیابی به آنها برای آنان دشوار و حتی غیرممکن بود. افشاگری‎هایی که ویکی‎لیکس دست به آنها زد، در دو حوزه قابل دسته‎بندی بود. بخشی از این اسناد مربوط به اسناد نظامی می‎شد و از بین آنها می‎توان به اسنادی که این سایت درباره جنگ‎های افغانستان و عراق منتشر کرد، اشاره کرد و بخشی دیگر نیز به افشاگری فساد سیاستمداران و اقدامات سیاسی آنان می‎پرداخت. هر دو دسته این افشاگری‎ها به روزنامه نگاران جهان کمک کرد تا با تحقیق و راستی آزمایی این اسناد، دست به شفاف‌سازی سیاست‎ها و اقدامات سیاستمداران و تحلیل‎ها و ارزیابی‎های دقیق بزنند. ویکی‎لیکس کمکی بود برای جریان‎سازی رسانه‎ها در شفاف‎سازی کار دولت‎ها. چنین شفاف‎سازی‎هایی همواره باعث می‎شود، حکومت‎هایی که درباره آنها افشاگری صورت گرفته و حتی سایر حکومت‎ها پای خود را عقب‎تر بگذارند. بویژه که در روزنامه‎نگاری تحقیقی، تمرکز اصلی روزنامه‎نگاران بر دو مسأله فساد سیاسی و فساد اقتصادی متمرکز می‎شود. در این میان گاه در جهان شاهد آن بوده‎ایم که کار روزنامه‎نگاران تحقیقی به دلایلی ناتمام مانده اما دیگران آمده و آن را تکمیل کرده‎اند. از این‌رو این بخش از کار رسانه‎ای چیزی است که سیاستمداران راهی برای فرار از آن ندارند و اسنادی که به تهیه این گزارش‎ها و دادن ایده به روزنامه‎نگاران تحقیقی کمک کنند، در جای خود قابل تقدیر هستند.
ویکی‎لیکس در کار خود، پا را از تأثیرگذاری فراتر گذاشت و تبدیل به منبع جریان‎ساز شد. شماری از جریان‎سازی‎هایی که در کشورهای مختلف در یک دهه اخیر شکل گرفت، بر اساس اسنادی بود که به مرور و در یک دهه گذشته توسط ویکی‎لیکس منتشر شد. این جریان‎سازی اکنون تبدیل به روندی شده‎ است که جدا از اسناد ویکی‎لیکس در سایر حوزه‎ها نیز مورد توجه روزنامه‎نگاران بوده ‎است. نمونه آن را می‌توان در ماجرای قتل خاشقجی و جریانی که روزنامه‎نگاران ترکیه و روزنامه واشنگتن پست علیه عربستان سعودی و احقاق حقوق خبرنگاران به راه انداختند، مشاهده کرد.
با وجود این تأثیر‎گذاری و جریان‎سازی، معتقدم نباید درباره کار جولیان آسانژ و سایت ویکی‎لیکس قضاوت کرد. زیرا هرچند اسناد ویکی‎لیکس تأثیر مثبتی در روزنامه نگاری تحقیقی داشته، اما موضوع آن، موضوع پیچیده‎ای است. این سایت به اسنادی دست یافته که براحتی نمی‎تواند به دست کسی افتد و مشخص نیست چگونه به دست این سایت و مؤسس آن افتاده است.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.