اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۹
وزیر ارتباطات در اجلاس جهانی جامعه اطلاعاتی 2019

تحریم های غیرقانونی یک اقدام تروریستی اقتصادی است

تحریم های غیرقانونی یک اقدام تروریستی اقتصادی است

محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات که در رأس هیأتی به‌منظور شرکت و سخنرانی در «اجلاس سران جامعه اطلاعاتی» (wsis) و دیدار با رؤسای چهار سازمان بزرگ بین‌المللی، عازم ژنو شده بود با اشاره به اینکه تحریم‌های غیر قانونی یک اقدام تروریستی اقتصادی است، گفت: اقدامات یکجانبه اجباری که در مورد برخی کشورها انجام شده است، نمونه بارزی از نقض حقوق بشر و توسعه پایدار محسوب می‌شود.

شفافیت با اجرای دولت الکترونیک
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در اجلاس جهانی جامعه اطلاعاتی 2019 که در ژنو سوئیس در حال برگزاری است، با بیان اینکه هدف شماره 16 توسعه پایدار به ساخت نهادهای کارآمد و مسئول در تمام سطوح می‌پردازد، گفت: با توسعه خدمات دولت الکترونیک تلاش کرده‌ایم که کارایی، دسترس‌پذیری، شفافیت و پاسخگویی را در بخش دولتی تسهیل کنیم به‌طوری که دولت ایران در حال حاضر 201 خدمت دولتی عمومی و 734 خدمت تخصصی از خدمات بخش قضایی و کشاورزی گرفته تا آموزش، سلامت و فرهنگ را به‌صورت الکترونیکی ارائه می‌دهد.
وی با اشاره به انجام بیش از 350 میلیون تراکنش در درگاه ملی خدمات دولت هوشمند (GSB) در سال گذشته، افزود: در حال حاضر 44 نهاد از جمله بانک مرکزی، پلیس، صنعت و... خدمات‌شان را در بستر GSB ارائه می‌دهند که تعداد این تراکنش‌ها فصل به فصل افزایش داشته و بیشترین میزان آن در فصل زمستان بوده است.
آذری جهرمی با تأکید بر اینکه دسترسی آزاد به اطلاعات، دیگر وجه مهم برای ماست، چرا که سبب اطمینان از وجود شفافیت و جلوگیری از فساد خواهد شد، اظهار کرد: هدف شماره 17 توسعه پایدار نیاز به توجه بیشتر جوامع بین‌المللی دارد. چراکه صلح و توسعه پایدار به هم وابسته هستند و غفلت از هرکدام، جهان را به مکانی ناامن تبدیل خواهد کرد. بنابراین همه کشورها باید با یکدیگر برای رسیدن به این هدف همکاری داشته باشند.
جوان‌ترین عضو کابینه دولت با بیان اینکه تحریم‌های یکجانبه برخی کشورها دربردارنده تهدید بزرگ‌تری برای اهداف توسعه پایدار است، تصریح کرد: اقدامات یکجانبه اجباری که در مورد برخی کشورها انجام شده است، نمونه بارزی از نقض حقوق بشر و همچنین توسعه پایدار محسوب می‌شود. بنابراین به‌عنوان یک جامعه بین‌المللی نیاز به ایجاد مکانیزمی داریم که به برخی کشورهای مشخص اجازه ندهد از توسعه تکنولو‌ژی‌شان به‌عنوان ابزاری برای تمرین قدرت در مقابل دیگران استفاده کنند.
وزیر ارتباطات با بیان اینکه کشور من اکنون تحت فشار شدیدترین تحریم‌هاست، خاطرنشان کرد: تحریم‌هایی که به‌صورت مستقیم کسب و کارهای میلیون‌ها شهروند ایرانی را تحت تأثیر قرارداده، به نحوی که آنها را از دسترسی به خدمات تحت وب و اپلیکیشن‌هایی که توسط تأمین‌کنندگان جهانی ارائه می‌شود و سرمایه‌گذاری در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات محروم کرده است.
وی با تأکید بر اینکه ما این تحریم‌های غیرقانونی را به‌عنوان یک اقدام تروریستی اقتصادی تلقی می‌کنیم، افزود: ایران تمایل به‌همکاری با تمام جامعه بین‌الملل به‌طور خاص همسایگان خود درمنطقه جهت تسهیل و توسعه ارتباطات کسب و کار با کسب و کار (b2b) و کسب و کار با مشتری (b2c) در جنوب غرب آسیا و فراتر از آن را دارد و ما با وجود تمامی چالش‌هایی که با آن روبه‌رو هستیم، مسیرمان را به منظور تحقق اهدافمان همراه با خوشبینی و اعتماد به نفس ادامه خواهیم داد.
جایزه ویژه اجلاس در دستان ایران
همچنین در این اجلاس جایزه جامعه اطلاعاتی (WSIS-2019) در حوزه E-Science به‌دلیل طراحی و اجرای پروژه شبکه علمی به اپراتوری شبکه علمی ایران (شعا) اهدا شد.
در این مراسم هولیون ژائو دبیر کل آی‌تی‌یو (اتحادیه بین‌المللی مخابرات) با اشاره به ۱۰ ساله شدن جایزه بین‌المللی WSIS گفت: همکاری کشورها برای ایجاد جامعه امن ارتباطی باعث نوآوری و همکاری بیشتر بین کشورهای دنیا می‌شود.
در این اجلاس که وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران و هیأت رسمی جمهوری اسلامی ایران نیز حضور داشتند، از میان بیش از ۱۱۰۰ پروژه، از جمله شش پروژه معرفی‌شده از سوی ایران، در ۱۸ گروه از سراسر جهان که برای دریافت این جایزه در سال ۲۰۱۹ رقابت می‌کردند، در نهایت ۹۰ پروژه به مرحله دوم راه یافتند و در این میان شبکه علمی ایران به‌عنوان تنها پروژه ایرانی از میان پروژه‌ها و طرح‌های مرتبط با ICT با کسب بالاترین امتیاز موفق به دریافت جایزه E-Science این دوره WSIS شد.
طرح شبکه علمی ایران (SHOA) در سال ۹۵ طی توافقنامه‌ای مابین سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران، سازمان فناوری اطلاعات ایران به‌عنوان طرف‌های دولتی و هلدینگ سیمرغ سامانه به‌عنوان طرف خصوصی منعقد و طی دو سال موفق شد به‌عنوان نخستین پروژه مشارکت دولتی - خصوصی (PPP)، شبکه‌ای جامع، جهت حمایت از نیازهای جوامع تحقیقی و آموزشی به‌عنوان زیرساخت سند بالاسری نقشه جامع علمی کشور، بین دانشگاه‌ها، مراکز تحقیقاتی، مراکز آموزشی و درمانی، حوزه‌های علمیه ایجاد کند.
در همین راستا وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز در اینستاگرام خود نوشت: در ژنو جایزه ویژه «جامعه جهانی فناوری اطلاعات» به ایران رسید.
وی در همین ارتباط افزود: در اجلاس WSIS 2019 شش کاندیدا داشتیم که برای پیشرفت قابل توجه «شبکه علمی ایران» برترین جایزه را برنده شدیم.
وزیر ارتباطات تصریح کرد: شادی همکارانم دیدنی بود و البته چهره نمایندگان کشورهایی که فکر می‌کردند تحریم‌هایشان مؤثر است.
هکتون و حضور فعال جوانان ایرانی
از بخش‌های مهم و تأثیرگذار امسال اجلاس جهانی جامعه اطلاعاتی (wsis) که در ژنو در حال برگزاری است، بخش هکتون (Hackathon) است که حضور فعال جوانان ایرانی در این رویداد از جمله اتفاق‌های جالب توجه این اجلاس جهانی به شمار می رود.
«هکتون» ماراتن نخبگانی است که راه‌حل‌های فناورانه و خلاقانه‌ای را برای موضوعات مختلف ارائه می‌دهند. هکتون در حاشیه دهمین نشست سالانه اجلاس جهانی جامعه اطلاعاتی به مدت دو روز با همکاری سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد (یونسکو) برگزار می‌شود و به ارائه راه حل‌هایی برای یادگیری مادام العمر و معیشت می‌پردازد.
امسال در بخش رقابت‌های هکتون، تیم peered که یکی از اعضای مؤثر آن‌ یک جوان ایرانی است، موفق به کسب عنوان برتر شده و موردتوجه حاضران در اجلاس قرارگرفته است.
بر اساس این گزارش، علی منصور بنیانگذار اپلیکیشن ووپ یکی از شرکت‌کنندگان در این رویداد فناورانه بود که ایده خلاقانه تیم خود را ارائه داد.
طرح برتر که در حوزه آموزش است موردتوجه حاضران قرار گرفت تا جایی که برخی اسپانسرها برای حمایت از این ایده اعلام آمادگی کردند و یکی از دانشگاه‌های سوئیس نیز برای اعضای اصلی تیم، دوره فلوشیپ تخصصی پیشنهاد داد.
گفتنی است اجلاس سران جامعه اطلاعاتی (WSIS) به مدت ۵ روز با حضور بیش از ۳ هزار نفر از ۱۵۰ کشور برگزار می‌شود که طرح شبکه علمی ایران (شعا) نامزد دریافت جایزه از این اجلاس شده است.
این اجلاس هرساله با هدف گفت‌و‌گو و تبادل‌نظر بین‌المللی با کمک اتحادیه جهانی ارتباطات (ITU) در سطح وزیران و معاونان کشورهای مختلف برگزار می‌شود. موضوع اصلی اجلاس امسال، نقش ارتباطات و فناوری اطلاعات برای رسیدن به اهداف توسعه پایدار است.
در این اجلاس دو پنل تحت عناوین آینده مشاغل در اقتصادهای مبتنی بر فاوا (توسط وزارت ارتباطات) و علم، نوآوری و آینده دانشگاه (توسط دانشگاه علم و صنعت) مربوط به ایران است که با آینده‌نگری توسعه فناوری ارتباطات برای دانشگاه‌ها و مشاغل برگزار می‌شود.
وزیر ارتباطات علاوه بر سخنرانی در این اجلاس، در حاشیه آن با وزیر ارتباطات بلغارستان و معاون وزیر ارتباطات گرجستان و همچنین دبیر کل ITU و رئیس سازمان جهانی مالکیت فکری دیدار داشت.

کپی