بارش شدید باران و تندباد دزفول را فرا گرفت/ برخی بوستان‌های ساحلی دزفول در پی بارندگی‌های شدید در دزفول به زیر آب رفتند و برای حفظ سلامت شهروندان و گردشگران تعطیل شدند/ تخلیه روستاها و منازل در مسیر سیل در خراسان رضوی/

از صبح امروز بارش شدید باران همراه با تندباد نقاط مختلف شهرستان دزفول را فرا گرفته و باعث آبگرفتگی شدید معابر و خیابان ها شده است.

به گزارش مهر، از روز یکشنبه بارندگی‌های پراکنده در دزفول آغاز شده و از صبح امروز سه شنبه این بارش‌ها به صورت شدید و همراه با تندباد ادامه یافته است.

در حال حاضر بسیاری از خیابان‌ها، معابر، منازل و ورودی‌های شهرستان دزفول دچار آبگرفتگی شدید شده‌اند.

---
---

از ساعاتی پیش تعدادی خودرو نیز با توجه به آبگرفتگی معابر در برخی نقاط شهر در آب گرفتار شده‌اند که نیروهای آتش نشانی و سپاه ناحیه دزفول در حال امداد رسانی به آنها هستند.

بنا بر اعلام هواشناسی شهرستان دزفول مجموع بارندگی دو روز اخیر تا ساعت ۱۱:۳۰ دقیقه امروز در سطح شهر دزفول ۹۱.۲ میلیمتر و در اداره هواشناسی مستقر در صفی آباد دزفول ۶۰ میلیمتر بوده است و سامانه بارشی تا اواخر امروز به تدریج از منطقه خارج خواهد شد.

با پیش بینی هواشناسی مبنی بر بارندگی شدید، از دو شب گذشته تمام مکان‌های مسقف آموزش و پرورش، اداره ورزش و جوانان، برخی حسینیه‌ها و مکان‌های عمومی و مسقف دزفول در سطح شهر و شهرهای اقماری به صورت خودجوش به اسکان اضطراری مسافران نوروزی اختصاص یافته است.

کمپ‌های نوروزی شهرداری نیز آماده اسکان مسافران هستند.

---
 

با توجه به اتفاقات تلخ رخ داده در کشور بر اثر سیلاب، طی روز گذشته بسیاری از شهروندان دزفولی در فضای مجازی به صورت خودجوش اقدام به انتشار تمامی مکان‌های آماده شده برای اسکان اضطراری مسافران نوروزی در دزفول، ارائه هشدارهای هواشناسی و در برخی موارد دعوت از آنها برای حضور در منازل خود کردند.

---
---

برخی بوستان های ساحلی دزفول زیر آب رفت

برخی بوستان‌های ساحلی دزفول در پی بارندگی‌های شدید در دزفول به زیر آب رفتند و برای حفظ سلامت شهروندان و گردشگران تعطیل شدند.

به گفته فرماندار دزفول با توجه به پیش بینی بارش‌های شدید در شمال خوزستان، ستاد مدیریت بحران شهرستان دزفول با بسیج تمام امکانات و با همراهی تمامی دستگاه‌های اجرایی، خدماتی، انتظامی و نظامی در حالت آماده باش قرار دارند.

نیروهای شهرداری و هلال احمر دزفول نیز به صورت آماده باش کامل در حال خدمت رسانی می‌باشند.

آغاز بارندگی های سیل آسیا در اهواز

از لحظاتی پیش بارش باران به صورت سیل آسا در اهواز آغاز شده و مردم را شوکه کرده است.

به گزارش خوزستان سرافراز، هر چند پیش بینی‌های از آغاز بارش باران در اهواز و برخی شهرهای استان خوزستان برای امروز و دیروز حکایت می‌کرد ولی آغاز بارش‌های سیل آسا در اهواز که از لحظاتی پیش آغاز شد به گفته مردم بی سابقه بوده است.

بعد از این بارش و در فاصله زمانی کوتاه، اغلب مسیرهای شهر غرق در آب شد.

سیلاب جاده بردسکن - طبس رادر جنوب خراسان رضوی بست

 رئیس پلیس راه فرماندهی انتظامی خراسان رضوی گفت: جاده بردسکن - طبس در جنوب این استان عصر امروز ششم فروردین ماه در پی جریان سیلاب بسته شد.

سرهنگ هادی امیدوار روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: بر این اساس 35 کیلومتر از مسیر این جاده در محدوده استان خراسان رضوی هم اینک به روی ترافیک خودرویی مسدود شده است.

انسداد جاده تربت حیدریه به نیشابور در جنوب غرب و تقاطع انداده به جغتای در غرب خراسان رضوی 

 

---


وی گفت: مسیر جاده تربت حیدریه به نیشابور در جنوب غرب و تقاطع انداده به جغتای در غرب خراسان رضوی نیز از صبح امروز به دلیل سیلاب مسدود شده و هنوز باز نشده اند.
رئیس پلیس راه فرماندهی انتظامی خراسان رضوی وضعیت ترافیک خودرویی در دیگر جاده های این استان را با وجود بارش باران و لغزندگی سطح جاده سبک و روان اعلام کرد.
خراسان رضوی 20 هزار و 575 کیلومتر راه دارد که شش هزار و 423 کیلومتر آن بین شهری و 14 هزار و 152 کیلومتر آن راه روستایی است.
بر اساس پیش بینی اداره کل هواشناسی خراسان رضوی بارش شدید باران طی روزهای ششم و هفتم فروردین ماه جاری این استان را فرا می گیرد. با توجه به رگباری بودن بارشها وقوع آبگرفتگی و سیلابی شدن مسیلها و همچنین احتمال اختلال در سامانه حمل و نقل وجود دارد. بیشترین بارش برای شهرستانهای درگز، قوچان، جوین، جغتای، سبزوار، داورزن، چناران، تربت حیدریه، رشتخوار، بردسکن، گناباد، کاخک، نیشابور، بینالود، فیروزه، فریمان، کاشمر، خوشاب و مشهد پیش بینی شده است.

تخلیه کامل 3 روستا در خراسان رضوی

مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری خراسان رضوی به پیش بینهای هواشناسی و هشدار وقوع سیل اشاره و بیان کرد: در همین چارچوب طی اقدامی پیشگیرانه سه روستا در بخش سرولایت شهرستان نیشابور واقع در مرکز استان برای اجتناب از تبعادت ناشی از بارندگی تخلیه شده اند.

به گزارش ایرنا، حجتعلی شایان فر صبح روز سه شنبه این روستاها را شامل 'گاوکشی، کلاته حاجی و شکوه سنگ' ذکر و بیان کرد: در پی بارش شدید باران جاده فرعی انداده - جغتای واقع در غرب خراسان رضوی به دلیل بارشهای شدید از دیشب تاکنون مسدود و مسیر جایگزین برای آن مشخص شده است.

وی افزود: ستاد مدیریت بحران خراسان رضوی هم اینک در حال آماده باش است و در این چارچوب همه فرمانداران، شهرداران، مدیران و مسئولان بخشهای مختلف سطح استان در محل ماموریت خود حاضر بوده و اقدامات لازم و پیشگیرانه را انجام داده اند.
مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری خراسان رضوی ادامه داد: با تداوم بارش از دیشب تاکنون 15 شهرستان استان به ویژه در مناطق غربی خراسان رضوی بارندگی داشته اند.
وی بیشترین میزان بارندگی را طی این مدت در شهرستان بردسکن واقع در جنوب غربی خراسان رضوی به میزان 17 میلیمتر اعلام و بیان کرد: پس از آن در شهرستانهای سبزوار و جغتای به ترتیب 12 و 10 میلیمتر بارندگی ثبت شده است. طی همین مدت در کلانشهر مشهد نیز سه میلیمتر باران باریده است.

بیشترین بارش باران در کدام شهرهای خراسان رضوی است؟

بر اساس پیش بینی اداره کل هواشناسی خراسان رضوی بارش شدید باران طی روزهای ششم و هفتم فروردین ماه جاری این استان را فرا می گیرد. با توجه به رگباری بودن بارشها وقوع آبگرفتگی و سیلابی شدن مسیلها و همچنین احتمال اختلال در سامانه حمل و نقل وجود دارد. بیشترین بارش برای شهرستانهای درگز، قوچان، جوین، جغتای، سبزوار، داورزن، چناران، تربت حیدریه، رشتخوار، بردسکن، گناباد، کاخک، نیشابور، بینالود، فیروزه، فریمان، کاشمر، خوشاب و مشهد پیش بینی شده است./ 

---