گزارش ایران از صف تولدهای لاکچری در اولین روز نوروز

کودکانی بیمار با تاریخ تولد رند

سیاسی /
شناسه خبر: 458588

در میان ۴۲۲۱ نوزاد متولد شده دراولین روز بهار کم نبودند نوزادانی که نه در موعد مقرر بلکه با اصرار پدر و مادرشان در تاریخی به ظاهر شیک و لاکچری به دنیا آمده اند.

جشن تحویل سال نو برای برخی از خانواده های ایرانی با جشن تولد فرزندشان مقارن شد.اما در میان۴۲۲۱ نوزاد متولد شده دراولین روز بهار کم نبودند نوزادانی که نه در موعد مقرر بلکه با اصرار پدر و مادرشان در تاریخی به ظاهر شیک و لاکچری به دنیا آمده اند. انگار این روزها دستکاری تاریخ تولد فرزندان آن هم به بهانه خاص بودن، به یک فرهنگ و دلیلی برای فخر فروشی تبدیل شده است. البته لاکچری بودن هزینه های بالایی دارد؛ به این معنا که باید برای سزارین خودخواسته هزینه ای دو تا سه برابر معمول بپردازی، جان جنین را هم به خطر بیاندازی تا گروهی برایت کف بزنند و تاریخ تولد فرزندت را فراموش نکنند.  
6/6/96 و 7/7/97 هم در تقویم ما ایرانی ها، روزهای شیک و لاکچری برای زایمان های پیش از موعد به شمار می آمدند؛ به گونه ای که در آن روزها شاهد حضور زنان باردار در صف زایمان های زودتر از موعد بودیم.
 متاسفانه این اتفاق بیشتر در بیمارستان های خصوصی رخ می دهد؛ چراکه در بیمارستان‌های دولتی مطابق بخشنامه وزارت بهداشت نوع تولد نوزاد به انتخاب والدین نیست و برای زایمان سزارین شروطی تعریف شده است؛ اما در بیمارستان‌های خصوصی این امکان وجود دارد که والدین  نحوه تولد یا حتی تاریخ‌های نزدیک به زمان تولد فرزند خود را انتخاب کنند.
مریم یکی از همین مادران است که دوست دارد تاریخ تولد فرزندش در ذهن همه باقی بماند. وی به     «ایران» می گوید: خواهر زاده ام در تاریخ 6/6/97 به دنیا آمد. تاریخ تولدش خیلی خاص و به یادماندنی است. من هم همیشه دوست داشتم تاریخ تولد فرزندم در ذهن همه باقی بماند به همین دلیل با پزشکم هماهنگ کردم تا فرزندم یک هفته زودتر به دنیا بیاید. البته این موضوع کمی برایم هزینه بر بود؛ اما من راضی هستم و گمان می کنم ارزشش را دارد.
تهدید آینده فرزندان ایران با  زایمان پیش از موعد
این درحالی است که متخصصان معتقدند بخش اعظم تکامل جنین در داخل رحم صورت می گیرد و دخالت در روند تکامل طبیعی عواقب بسیاری برای وی به همراه دارد. از این رو نباید سلامتی نوزاد را قربانی تاریخ شیک تولدش کرد.
دکتر فرزانه گلبنی، عضو هیأت علمی مامایی  با تاکید بر اینکه «سزارین انتخابی، بدترین نوع زایمان است» به «ایران» می‌گوید: جنین برای  رشد  و تکامل  مناسب باید در زمان مقرر به دنیا بیاید. تولد پیش ازموعد و تولد برنامه ریزی شده با دخالت در روند تکامل جنین، رشد طبیعی وی را مختل می کند. این امر  نوزاد را در معرض  آسیب های جدی قرار خواهد داد؛ چرا که این  اختلال در تکامل  هرگز در خارج از بدن جبران نمی شود.
وی می افزاید: متاسفانه مدتی است این تصور ایجاد شده که بعد از هفته 37 بارداری جنین می تواند به دنیا بیاید. همین امر باعث شده گروهی با دستکاری تاریخ زایمان ، تاریخ هایی رند یا مناسبت هایی مانند تولدیکی از والدین یا سالگرد ازدواج را برای تولد فرزندشان انتخاب کنند. اما این افراد باید بدانند با چنین انتخابی فرزندشان را در معرض لطمات جبران ناپذیری قرار می دهند.
دکتر گلبنی تصریح می کند:  شیوع اوتیسم، اختلال یادگیری،بیش فعالی و مشکلات تنفسی در میان نوزادان همگی از عوارض زایمان های خود خواسته و سزارین های پیش از موعد است. در حقیقت چنین نوزادانی در مقایسه با کودکانی که در تاریخ مقرر و به روش طبیعی به دنیا آمده اند بیشتر در معرض بیماری هستند و زمان بیشتری از عمر خود را در بیمارستان ها و مراکز درمانی می گذرانند.
وی با تاکید بر اینکه متاسفانه این روزها از تکنولوژی برخلاف انسانیت استفاده می کنیم می گوید:            نا آگاهی مادران نه تنها بار مالی و روانی بسیاری برای خانواده ها و نظام سلامت جامعه به همراه دارد؛ بلکه به ایجاد یک نسل آسیب پذیر و ناتوان در چرخاندن گردونه اجتماعی و اقتصادی کشور منجر          می شود. از این رو به زنان باردار توصیه می کنم با مطالعه مقالات منتشر شده از سوی مراکز علمی معتبر دنیا با عوارض جبران ناپذیر سزارین و از آن بدتر سزارین پیش از موعد آشنا شوند؛ چرا که تنها در این صورت است که هیچ مادری در ایران با انجام سزارین انتخابی سلامت فرزندش را به مخاطره نخواهد انداخت. دکتر گلبنی در خاتمه  اظهار می کند: سزارین تنها هنگامی مناسب است که جان مادر یا جنین در خطر باشد و امکان زایمان طبیعی وجود نداشته باشد.

کلمات کلیدی

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.