آذربایجان ؛ بوسه بر قاب های افتخار

فرهنگی /
شناسه خبر: 457716

گلزار شهدا میعادگاهی است که همه ساله در آستانه بهار با ازدحام جان‌های شیفته رونق یافته و غبارروبی می‌شود. هموطنان قدرشناس باور دارند که مزار هر شهید چراغ راهی است تا راه از چاه شناخته شود و رسم جوانمردی وفتوت باقی بماند. امسال نیز همچون سال‌های قبل در طلیعه بهار گلزار شهدا پذیرای خیل زائرانی بود که در طلب معرفت و معنویت به سوی بوستان‌های شهید روی آوردند.

مادر لنگان لنگان و زمزمه کنان از کنار قبرهایی که به ردیف کنار هم روی زمین صف کشیده‌اند عبور می‌کند. بعد از مدتی قدم زدن، آهسته کنار یکی از قبرها می‌نشیند. با دستمال کوچکش دستی روی عکس بالای مزار می‌کشد و لب‌هایش را به آرامی به قاب عکس می‌چسباند. مدتی به همین حال می‌ماند. بعد به آرامی خم شده و با بطری آب، روی قبر را می‌شوید.
گاهی خم می‌شود و با دست، نوشته‌های روی قبر را تمیز می‌کند. زیر لب فاتحه می‌خواند و به مزار فرزند گمنامش خیره می‌شود. سال هاست درخت و درختچه کنار مزار شاهد است که این مادر چطور با بدنی خمیده و پاهای لرزان به اینجا که می‌رسد سر درد دلش باز می‌شود. چطور می‌نشیند سر مزار فرزند، انگار که برای اولین بار قبرجگر گوشه‌اش را می‌بیند. همان جگرگوشه‌ای که با دست خود راهی جبهه نبردش کرد و حالا دلتنگی نبودنش را، ندیدنش را اینجا خالی می‌کند.
اینجا وادی رحمت تبریز است. قطعه شهدای هشت سال دفاع مقدس. قطعه سرداران بی‌ادعا. جایی که در دل هر مزارش یک رزمنده آرمیده است. رزمنده‌ای که زیرباران گلوله و خمپاره آسمانی شده و حالا اینجا زیر خروارها خاک به خواب ابدی رفته است.احد فلاحی مدیرعامل سازمان آرامستان‌های شهرداری کلانشهر تبریز درگفت‌و‌گو با «ایران» با اشاره به اینکه اکنون حدود سه هزار و 584 شهید در آرامستان‌های نقاط مختلف تبریز مدفون شده‌اند می‌گوید: از این تعداد دو هزار و 540 شهید در گلزار وادی رحمت و بقیه در آرامستان‌های محلات تبریز آرمیده‌اند.
وی می‌افزاید: از دو هزار و 540 شهید آرمیده در گلزار وادی رحمت تبریز حدود یک هزار و 287 شهید در فاز اول، یک هزار و 161 شهید در فاز دوم، 52 شهید تک مزاره و 40 شهید گمنامند.فلاحی تصریح می‌کند: از ویژگی‌های این گلزار می‌توان به قبرسرداران بزرگ ونام آور، شهید مهدی باکری (فرمانده لشکر 31عاشورا) وشهید حمید باکری (قائم مقام فرمانده لشکر 31 عاشورا) و مزار شهید مرتضی یاغچیان (قائم مقام لشکر مکانیزه 31 عاشورا)، شهید علی تجلایی (جانشین قرارگاه ظفر)، شهید حسن شفیع‌زاده (فرمانده توپخانه سپاه)، شهید حسن جنگجو (فهمیده آذربایجان)، شهید عباس عبداللهی (شهید مدافع حرم) و... اشاره کرد که اجساد برادران باکری و عباس عبداللهی مفقودالاثر بوده و جزو شهدای گمنامند.