گلستان شهدای اصفهان، بهشت شوق

فرهنگی /
شناسه خبر: 457705

گلزار شهدا میعادگاهی است که همه ساله در آستانه بهار با ازدحام جان‌های شیفته رونق یافته و غبارروبی می‌شود. هموطنان قدرشناس باور دارند که مزار هر شهید چراغ راهی است تا راه از چاه شناخته شود و رسم جوانمردی وفتوت باقی بماند. امسال نیز همچون سال‌های قبل در طلیعه بهار گلزار شهدا پذیرای خیل زائرانی بود که در طلب معرفت و معنویت به سوی بوستان‌های شهید روی آوردند.

شهیدپرورترین استان ایران با 23 هزار و 500 شهید و با دارا بودن بیشترین و بزرگ‌ترین و نام آورترین فرماندهان سال‌های دفاع مقدس، یکی از بزرگ‌ترین و زیباترین گلزارهای شهدای ایران را در دل خود جای داده است که با بیش از 113 هزار مترمربع مساحت، درست جنب تخت فولاد؛ از شریف‌ترین مزار های جهان تشیع قرار گرفته است. درهای اصلی گلستان شهدای اصفهان در خیابان‌های سعادت آباد و فیض قرار دارد و از هر کدام از ورودی‌ها که قصد داخل شدن به گلستان را داشته باشید، چشمتان به گنبد و مزاری خواهد افتاد که صاحبش حتماً نام و نشانی بلندآوازه دارد. مثل آیت‌الله شمس آبادی که گفته می‌شود گلستان شهدای اصفهان قریب به بیش از شش دهه پیش با دفن ایشان در این مکان، ساخته شد. کمی آن سوتر از مزار آیت‌الله شمس آبادی، مزار شریف آیت‌الله اشرفی اصفهانی از شهدای محراب قرار گرفته است. میان این آرامگاه، مزار شهدای معروفی چون حجت‌الاسلام میثمی است. مزار آیت‌الله طاهری امام جمعه فقید اصفهان نیز در قسمت انتهایی قطعه شهدای آزادسازی خرمشهر است. چند قدم بالاتر از مزار آیت‌الله طاهری، قطعه شهدای مدافع حرم را خواهید دید که در سه چهارسال گذشته بواسطه خاکسپاری شهدای دفاع از حرم در این قطعه، رونق زیادی هم گرفته است. اما بدون شک یکی از شلوغ‌ترین و پربازدیدترین قطعه‌های گلستان شهدای اصفهان، قطعه شهدای عملیات کربلای 5 است که پشت خیمه حسینی گلستان قرار دارد. در منتهی الیه قسمت غربی؛ جایی که فرمانده نام آور و دلاور اصفهانی دفاع مقدس؛ سردار حاج حسین خرازی در کنار همرزمان شهید خود شهید مصطفی ردانی‌پور، شهید حاج احمدکاظمی و رضا حبیب اللهی آرمیده است. مزار ردانی‌پور البته همچنان در انتظار بازگشت پیکر پاک آقامصطفی است و به یادبود او ساخته شد و چندماهی می‌شود بنا به وصیت مادر این شهید، آرامگاه ابدی مادر آقامصطفی شده است.
 آن‌هایی که گلستان شهدای اصفهان را برای بازدید و زیارت در ایام نوروز انتخاب می‌کنند، قطعاً از فضای دلچسب و معنوی و سرسبز این گلستان که خوشبختانه از طرح یکسان‌سازی قبور هم در امان مانده، بهره معنوی خواهند برد و حداقل چندین ساعت برای سرزدن به شهدای نام آور این شهر نیاز خواهند داشت. آرامگاه یوشع نبی (که گفته می‌شود از پیامبران الهی بوده)، در ضلع شمالی از قسمت ورودی گلستان شهدا، مزار شهدای بزرگی چون اکبر آقابابایی، جلال افشار، محمدرضا تورجی‌زاده، محمدتقی طاهرزاده، شهید بهشتی‌نژاد، اژه‌ای، جلال افشار، سردار محمود شهبازی و بسیاری دیگر از شهدای قهرمان شهر نیز در گلستان شهدای اصفهان است. گلستانی که درست مصداق همانی است که حضرت روح‌الله می‌گفت: همین تربت پاک شهیدان است که تا قیامت مزار عاشقان و عارفان و دلسوختگان و دارالشفای آزادگان خواهد بود.