نوروز، نماد تعادل میان انسان و طبیعت

فرهنگی /
شناسه خبر: 456912

تاریخ و هویت ایرانی پیوند عجیبی با طبیعت دارد. ‎با یک نگاه جدی تر، ایرانیان در مراسم ملی خود از دیرباز به‌صورت سمبلیک مناسبت‌های مهم خود را با طبیعت پیوند زده‌اند.‎ شاید ایرانیان پیشین می‌دانسته‌اند که این کشور از نظر جغرافیایی در نقطه کم آبی قرار دارد و تنها راه نجات ایران توجه به محیط زیست است.

‎ ‎نوروز و سال نو ایرانی با بهار و فصل رویش آغاز می‌شود. این نو شدن سال در بهار علاوه بر مسائل زیبایی شناختی و طراوت گل و گیاه و فراوانی آب، ‌از نظر محیط زیستی اشاره ویژه‌ای به اهمیت توجه به نو شدن طبیعت دارد و تأکیدی بر مراقبت از فضای سبز می‌کند.‎
در پایان مراسم طولانی و قدیمی نوروز باستانی، سیزده به در قرار گرفته که دوباره در پیوند با طبیعت دعوت به صحرا گردی و سبزه گره زدن و ارتباط با محیط زندگی سبز انسان دارد. ‎حتی در سبک زندگی ایرانیان پیشین احترام و تعادل بین نیازهای انسان و طبیعت دیده می‌شود. ‎معماری کهن در ایران متناسب با شرایط اقلیمی و منابع طبیعی بوده است. در طبیعت دخل و تصرف محترمانه و هوشمندانه داشته‌اند و همواره زیست خود را در گرو همزیستی مسالمت‌آمیز با طبیعت تعریف کرده‌اند و استفاده بهینه از منابع محیط زیستی مانند خاک، آب، و حتی نور خورشید را در دستور کار خود داشته‌اند. ‎
ابتکار ساخت قنات در ایران که با سختکوشی از کیلومترها دور‌تر آب را جا به جا می‌کرده‌اند مثال خوبی برای این همزیستی با طبیعت است. ‎معماری هندسی ایرانی و بادگیرهایی که در کویر ایران و بخصوص یزد وجود دارد و به مثابه یخچال‌های طبیعی عمل می‌کنند یا حتی نوع کاشت درختان و تأثیرات اقلیمی و محیط زیستی آن مورد توجه ایرانیان قدیم بوده است. ‎ما با چنین سابقه‌ای به استقبال نوروز می‌رویم. ‎بهترین حرمت گزاری به پیشینیان‌مان رعایت مبانی محیط زیستی در ایام نوروز است. چیزی که تهدید بزرگ فعلی برای بشریت است و در تمام دنیا زنگ خطر محیط زیستی آینده بشریت را تهدید می‌کند.
‎گاهی بعضی تصور می‌کنند که مشکلات جهانی محیط زیستی به زندگی روزمره ما آسیب زیادی نمی‌زند و نباید آحاد مردم خود را درگیر آن کنند. ‎واقعیت این است که آلودگی‌های مختلف محیط زیستی، کم آبی، گرم شدن هوا و رفتارهای مخرب زیستی که کیلومترها با محل زندگی‌مان فاصله دارند در سلامت ما مؤثر هستند. ‎آلودگی‌های محیط زیستی مرزهای متعارف را نمی‌شناسند. ‎یقیناً زباله‌های رها شده در طبیعت شمال وجنوب ایران، تأثیر مستقیم بر نحوه زندگی ما در تهران یا بالعکس دارد. ‎وقتی در طبیعت تالاب انزلی یا دریاچه ارومیه اختلال به وجود می‌آید یا آلوده می‌شود. یا وقتی ریزگردها به همین دلایل محیط زیستی مرزهای عراق و سعودی را رد می‌کند، تنفس همه ایرانیان را در نیمی از ایران و حتی در پایتخت تحت تأثیر قرار می‌دهد. ‎در سطح جهانی نیز مشکلات محیط زیستی در محدوده مرزهای تعریف شده باقی نمی‌ماند. وقتی در آفریقا خشکسالی و قحطی به وجود می‌آید، سیل مهاجران به اروپا سرازیر می‌شود و بر اقتصاد و سیاست و محیط زیست اروپا سایه می‌افکند. ‎همه مردم دنیا باید به مسائل محیط زیستی اهمیت دهند اما ایرانیان با این پیشینه و در آستانه نوروز برای زندگی بهتر بیشتر به مسائل محیط زیستی توجه کنند. به خاطر داشته باشید که رفتارها و مسئولیت پذیری‌مان در قبال محیط زیست در مسافرت‌های نوروزی هر چند کیلومترها دورتر از محل سکونت‌مان، تأثیری مستقیم و‌غیرمستقیم بر زندگی‌مان خواهد داشت.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.