رأی سنا به لغو وضعیت اضطراری ترامپ و توقف حمایت از عربستان

این روزها حتی مجلس سنا با اکثریت جمهوریخواه هم مطابق میل دونالد ترامپ، رئیس جمهوری جمهوریخواه امریکا کار نمی‌کند و در یک روز هم رأی به لغو وضعیت اضطراری ملی می‌دهد و هم رأی به توقف حمایت واشنگتن از ائتلاف متجاوز عربی در یمن.

به گزارش خبرگزاری رویترز، مجلس سنای امریکا در جلسه روز پنجشنبه خود به لغو وضعیت اضطراری ملی که ترامپ با هدف تأمین هزینه طرح دیوار مرزی اعلام کرده بود، رأی داد تا آقای رئیس جمهوری مجبور شود برای به کرسی نشاندن حرف خود درباره بودجه دیوار مرزی
مکزیک – امریکا از نخستین حق وتوی خود استفاده کند. ترامپ که در روزهای گذشته احساس کرده بود، سنا به لغو وضعیت اضطراری ملی رأی دهد، در پیام‌ها و مصاحبه‌های پیش‌دستانه قول داده بود، از حق وتوی خود استفاده کند.
ترامپ روز پنجشنبه نیز در واکنش توئیتری به رأی‌گیری سنا نوشت، این اقدام سناتورهای جمهوریخواه در واقع یک رأی آری برای نانسی پلوسی، رهبر دموکرات مجلس نمایندگان و آری گفتن به «جرم» و «مرز باز» مورد علاقه دموکرات‌هاست. پیش از این، مجلس نمایندگان امریکا به لغو وضعیت اضطراری در امریکا رأی داده بود و تحلیلگران نیز پیش‌بینی کرده بودند که سنا نیز مایل به لغو این وضعیت اضطراری باشد زیرا در روزهای گذشته 4 سناتور جمهوریخواه رسماً اعلام کرده بودند که از وضعیت اضطراری اعلامی ترامپ در کشورشان حمایت نمی‌کنند.
اتفاق دیگری که در جلسه سنای روز پنجشنبه رخ داد این بود که نمایندگان سنا به قطعنامه توقف حمایت نظامی امریکا از ائتلاف متجاوز تحت رهبری عربستان در جنگ یمن رأی مثبت دادند و این قطعنامه با ۵۴ رأی موافق در مقابل ۴۶رأی مخالف به تصویب رسید. در مورد این قطعنامه نیز اگرچه جمهوریخواهان در سنا اکثریت را در اختیار دارند اما هفت تن از آنها به جبهه دموکرات‌ها پیوسته و به این قطعنامه مطرح شده توسط دموکرات‌ها رأی مثبت دادند. حامیان این قطعنامه معتقدند که دخالت امریکا در جنگ یمن نقض قانون اساسی این کشور است؛ زیرا طبق این قانون کنگره اختیار اعلام جنگ را دارد.
قانونگذاران مجلس نمایندگان امریکا با اکثریتی قابل توجه قطعنامه‌ای غیرالزام‌آور را تصویب کردند که انتشار «علنی» گزارش رابرت مولر از تحقیقات درخصوص پرونده مداخله روسیه در انتخابات امریکا را خواستار می‌شود. این رأی‌گیری با نتیجه ۴۲۰ رأی موافق و بدون هیچ رأی مخالفی با حضور چهار نماینده جمهوریخواه برگزار شد.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.