اجرای عمومی تئاتر از دل زندان

فرهنگی /
شناسه خبر: 456675

از اوایل اسفند تئاتری در سالن کوچک مجموعه تئاتر محراب به روی صحنه رفته که بازیگران آن از مددجوهای ندامتگاه تهران بزرگ هستند ،«روز باشکوه آقای گورکن » توسط 11 مددجوی این ندامتگاه هر شب ساعت 19:30 اجرا دارد و تا 24 اسفند این تئاتر روی صحنه است.


"روز با شکوه آقای گورکن" با هدف ارتقاء و گسترش فعالیت‌های فرهنگی و هنری محکومین ندامتگاه‌ها و با همکاری مرکز نمایش مجتمع ندامتگاه های تهران بزرگ و گروه نمایشی آینه زمان، تهیه شده است.
پارسا پولادوند کارگردان این نمایشنامه است که آن را بر اساس نمایشنامه‌ای از نویسنده شناخته شده ارمنی " سوسانا هاروتیونیان" و با ترجمه " آندرانیک خچومیان" روی صحنه برده است.
این نمایشنامه با رویکردی فلسفی، روایت گر مواجهه یک سرباز فراری از میدان جنگ با گورکنی است که کارش حفر گور برای سربازان کشته شده در جنگ است.
درباره این تئاتر و چگونگی حضور مددجوها در فعالیت های فرهنگی و هنری با پارسا پولاد وند کارگردان این نمایش گفت گو کردیم که در زیر می خوانید .
کار تئاتر با مددجویان را از چه زمانی آغاز کردید؟

یکی از اقداماتی که سازمان زندان ها برای مددجویان انجام می دهد بخش تربیتی است و در این راستا کارشناسان فرهنگی و هنری سازمان زندان ها در این زمینه مسئولیت هایی را دارند  بر این اساس4 سال است که با مددجوها کارهای هنری به خصوص در زمینه تئاتر داریم و توانستیم در جشنواره تئاتر فجر در سال 94 برنامه اجرا در بخش خیابانی داشتیم . و مددجوهای کانون اصلاح و تربیت سال 97 در جشنواره تئاتر کودک و نوجوان همدان شرکت کردند و اجرا داشتند .
تئاتر روز باشکوه آقای گورکن هم در تالار محراب در حال اجراست 11 مددجو در این تئاتر کار می کنند که از این تعداد 5 نفر آزاد شدند و 6 نفر هنوز در حبس هستند که طراحی موسیقی ، افکت و پروژکشن  ،پوستر و سازنده های دکور توسط افرادی که هنوز در حبس هستند صورت گرفته است.
روز باشکوه آقای گورکن پارسال در هفدمین جشنواره تئاتر زندان های کشور به میزبانی تهران در برج آزادی اجرا شد و توانست مقام دوم طراحی صحنه ،مقام سوم کارگردانی را بگیرد ،دو مددجوی بازیگر و یکی از مدیران صحنه این تئاتر به دلیل انجام دادن کار فرهنگی در دی ماه سال گذشته  حبس شان توسط قاضی شان بخشیده شد و آزاد شدند.
معیارتان در انتخاب مددجوها چه بود ؟
انتخاب مددجوها شکل متفاوتی دارد در جشنواره کودک و نوجوان همدان از مددجوهای کانون اصلا ح و تربیت انتخاب شدند ، در تئاتر روز باشکوه آقای گورکن از مددجوهای ندامتگاه تهران بزرگ که جرایم شان سرقت ،کلاهبرداری و مالخری بود  . نحوه انتخاب از طریق کشف استعداد وتست بود که استعداد اولیه را برای بازیگر دارند یا نه . تمریناتی برای آموزش اصول اولیه بازیگری داشتیم و در بخش های کارگردانی و طراحی کلاس برگزار کرده و در حین آموزش متنی انتخاب شد و رویش تمرین کردیم .
جدا از مسایل تربیتی مددجوها بعد از آزادی توانستند  جذب گروه های تئاتری دیگر شوند و کسب درآمد کنند؟
خیلی از این مددجویانی که در تئاتر همکاری دارند قبلا اصلا به تئاتر نرفتند و حتی تجربه بازیگری نداشتند حضور شان در برنامه های فرهنگی عاملی شد آن ها به سمت یک حرفه روی بیاورند و درآمدی از این راه داشته باشند بسیاری از این مددجویان بعد از آزادی در مجموعه های فرهنگی زیر نظر ارشاد مشغول به کار شدند و از طریق تئاتر هایی که من مدیریت کردم با گروه های تئاتری دیگر آشنا شدند .
تئاترهایی که انتخاب می شوند برای اجرا بیشتر در چه موضوعاتی است آیا به جرم و مسایل زندانیان می پردازد ؟
عناوین متفاوت است در حوزه مسایل زندانیان هم بوده یکسری از محدودیت ها  در بحث حضور خانم ها در تئاتروجود دارد بخاطر همین بیشتر به سراغ متن هایی می رویم که بشود با بازیگران مرد به روی صحنه ببریم.
گروه آیینه زمان ،گروه هنری آوین و انجمن داوطلبان خدمات اجتماعی ، با گروه نمایش مجتمع ندامتگاه تهران بزرگ همکاری دارند و افراد مختلف در کارهای هنری با آنها همکاری می کنند در کار روز باشکوه آقای گورکن از این گروه ها مشورت و کمک گرفتیم.
مثلا کاری که ما در کانون اصلاح و تربیت داشتیم و به جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان راه پیدا کرد داستانش به حال وهوای زندگی مددجوها نزدیک بود ولی روز باشکوه آقای گورکن از تولد،زندگی ،عشق و مرد صحبت می کند این کار علاوه بر بلیت فروشی کمک هزینه از طرف مرکز هنرهای نمایشی دریافت کرده است و تا 24 اسفند روی صحنه می رود.
گفتید که در جشنواره تئاتر فجر هم اجرا داشتید به چه نحو توانستید به جشنواره راه پیدا کنید ؟
جشنواره تئاتر فجر بخشی دارد به نام کارهای برتر جشنواره ها که خود سازمان زندان ها هم جشنواره تئاتر مستقلی دارد هفدمین دوره اش سال گذشته برگزار شد تئاتر املت با گوجه ایرانی به جشنواره تئاتر فجر رفت و چند نوبت اجرا گرفت.
همه ندامتگاه های کشور کارشناس هنری دارند گروه های مختلف هنری را تربیت کرده  تا در حوزه های مختلف هنری فعالیت کنند ،این گروه ها در جشنواره تئاتر زندان های کشور کارهای شان را ارائه می کنند و بعد گروه های برتر می توانند در  جشنواره های معتبر هنری رقابت کنند تمام گروه های هنری در شهرستان ها شانس برابر برای حضور در دیگر جشنواره ها را دارند.
با توجه به اینکه در زندان ها محدودیت هایی هست برای فعالیت های هنری برای مجوز و امکانات  مشکلی ندارید؟
برای فعالیت های هنری تمام همکاری و امکانات فراهم است رزومه کار نشان می دهد که در این چند ساله از حمایت برخوردار بودیم و توانستیم در جشنواره های معتبر اجرا داشته و اجرای عمومی برای تئاتر بگیریم امیدواریم روند  فعالیت های هنری در ندامتگاه ها ادامه داشته باشد.
فعالیت های هنری برای مددجوها بسیار مفید است با روی آوردن  مددجوها به کارهای هنری و فرهنگی دریچه ای به روی آنها باز می شود و با آدم هایی می توانند در بیرون زندان ارتباط بگیرند و شانس ورود به گروه های هنری در خارج از زندان پیدا می کنند .
مددجوها تا به حال تجربه این چنینی در برخورد با افراد فرهنگی و هنری  نداشتند ،سطح فکر و ادبیات شان متفاوت می شود .این افراد چون دارای تنش هایی هستند با کار هنری در قسمت های مختلف به یک آرامش روحی می رسند و از تنش های دیگر دور می شوند طبیعتا چنین بسترهایی باعث کاهش جرایم می شود.
با توجه به اینکه مددجوها جرمی را مرتکب شدند برای خروج از زندان و حضور در اجراها خارج از زندان چه تدابیری اندیشیده می شود ؟
مددجوهایی که در کارهای هنری حضور دارند به چند دسته تقسیم می شوند افرادی که در داخل زندان هستند مثلا فردی که موسیقی نمایش روز باشکوه آقای گورکن را ساخته هنوز آزاد نشده موسیقی اش را ساخته و سی دی کارش در زمان اجرا پخش می شود  و طراح پوستر و بروشور هم همینطور هنوز در حبس هستند .
دسته دوم کسانی هستند که قبلا زندانی بودند و الان آزاد شدند بازیگران  تئاترروز باشکوه آقای گورکن پارسال بعد از تحمل حبس شان آزاد شدند و دسته سوم افرادی هستند که در این کار نیستند و در نمایش اولیور توئیست در جشنواره تئاترکودک و نوجوان همدان شرکت کردند با وثیقه همراه یک مراقب از زندان خارج شدند
دسته چهارم کسانی هستند که وثیقه می گذارند و مرخصی می گیرند به اصطلاح به این افراد مرخصی رو می گویند هر زندانی در ماه 5 روز حق دارد به مرخصی برود و قاضی ها همکاری می کنند و در جشنواره های هنری به مددجوها مرخصی می دهند .
آیا در شاخه های دیگر هنری با مددجوها کار می شود ؟
بله موسیقی ، نقاشی ،کاریکاتور ،حجم سازی که سازمان زندان ها در جشنواره داخلی دارد در این زمینه مسابقه دارد آموزش های هنری توسط کارشناس هنری مدیریت می شود و رشته های مختلف هنری  توسط مددجوهای هنرمند که کار را بلدند  به صورت گروهی آموزش داده می شود در بعضی کارها هم مثل تئاتر چون مدرک مرتبط با کارگردانی تئاتر دارم برای آموزش خودم ورود می کنم.
در برنامه های هنری مثل تئاتر روز باشکوه آقای گورکن تماشاچی ها اطلاع دارند که کار توسط مددجوها اجرا می شود ؟  
بله در پوستری که طراحی شد تمام اطلاعات مربوط به نمایش آورده شده است و مشخص است بازیگران و عوامل تئاتر چه کسانی هستند.
 

کلمات کلیدی

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.