با شکست دوباره نخست وزیر انگلیس در رأی گیری پارلمان، پرونده برگزیت از دست دولت خارج شد

خداحافظی «ترزا» با «برگزیت»

بین الملل /
شناسه خبر: 456622
با شکست دوباره نخست وزیر انگلیس در رأی گیری پارلمان، پرونده برگزیت از دست دولت خارج شد  خداحافظی «ترزا» با «برگزیت»

تنها 17 روز مانده به اجرایی شدن طرح خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، ترزا می، نخست‌وزیر انگلیس برای دومین بار در جلب آرای موافق نمایندگان پارلمان کشورش درباره چگونگی این خروج بشدت شکست خورد و حالا دیگر سرنوشت برگزیت از دست دولت خارج شده و در اختیار پارلمان قرار گرفته و این پارلمان است که باید تصمیم بگیرد آیا قصد دارد بدون توافق با اتحادیه اروپا از این اتحادیه خارج شود یا می‌خواهد تاریخ اجرایی شدن برگزیت را به تأخیر بیندازد.

به گزارش سایت شبکه خبری الجزیره، در رأی‌گیری عصر روز سه‌شنبه پارلمان انگلیس درباره نسخه اصلاح شده طرح برگزیت 391 نماینده رأی مخالف و 242 نماینده رأی موافق دادند و طرح خانم ترزا می‌ برای دومین بار در سال‌جاری میلادی در پارلمان شکست سختی خورد. این در حالی بود که در ساعات پایانی دوشنبه شب، خانم می‌ با ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا بر سر نسخه اصلاح شده برگزیت به یک توافق دقیقه نودی رسیده بود و امید داشت تغییراتی که در طرح اولیه برگزیت اعمال کرده توجه نمایندگان را هم جلب کند و خانم نخست‌وزیر نفس راحتی بکشد. البته می‌ پس از این شکست فاجعه بار بلافاصله خود را جمع و جور کرد و روی پاهایش ایستاد و گفت، «عمیقاً متأسف» است که طرحش برای دومین بار رأی نیاورد. او افزود، نمایندگان باید فرصت بحث بر سر نسخه اصلاح شده برگزیت را تا روز چهارشنبه می‌دادند و سپس رأی‌گیری می‌کردند. او گفت، «شخصاً دارد با این سؤال در ذهنش کلنجار می‌رود که خروج بدون توافق با اتحادیه اروپا به صلاح است یا نه». نخست‌وزیر انگلیس تصریح کرد: من همچنین به وظایفم به‌عنوان نخست‌وزیر بریتانیای کبیر و ایرلند شمالی واقف و نگران آسیب بالقوه خروج بدون توافق از اتحادیه هستم.
جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر انگلیس نیز سه‌شنبه شب به محض پایان رأی‌گیری پارلمان و شکست دوباره خانم می‌ اظهار نظر کرد و گفت: دولت دوباره با یک اکثریت قابل توجه شکست خورد و باید بپذیرد که طرحش کاملاً مرده است و در پارلمان حامی ندارد. کوربین بدون اشاره به اینکه از برگزیت بدون توافق با اتحادیه اروپا حمایت می‌کند یا از به تأخیر افتادن برگزیت، خواستار برگزاری انتخابات سراسری زودهنگام شد.
مقامات و نمایندگان انگلیسی در حالی از دو گزینه یعنی برگزیت بدون توافق با اتحادیه اروپا و به تأخیر افتادن برگزیت به‌عنوان گام‌های بعدی خود یاد می‌کنند و حتی قصد داشتند دیروز چهارشنبه و امروز پنجشنبه درباره این دو گزینه رأی‌گیری کنند که طرف اروپایی ممکن است تأخیر در اجرای برگزیت را نپذیرد و تنها یک گزینه برای انگلیس باقی بماند. گواه این ادعا سخنان دونالد توسک، رئیس شورای اروپا است که سه‌شنبه شب دقایقی پس از شکست می‌ در پارلمان با لحنی هشدار‌آمیز اعلام کرد، انتظار دارد انگلیس یک دلیل «قابل قبول» برای به تأخیر انداختن روند برگزیت ارائه دهد. دوشنبه شب نیز ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا پس از به توافق رسیدن با می‌ بر سر نسخه اصلاح شده برگزیت به او هشدار داد که این دومین و آخرین شانسی است که اتحادیه اروپا به دولت انگلیس می‌دهد و اگر پارلمان از این فرصت بخوبی بهره نبرد دیگر هیچ توافقی در کار نخواهد بود.
به عقیده بسیاری از تحلیلگران، به احتمال بسیار زیاد پارلمان انگلیس از برگزیت بدون توافق با اروپا حمایت نمی‌کند و به تأخیر اجرای برگزیت رأی می‌دهد و پس از آن خانم نخست‌وزیر فرصت خواهد داشت که برای بار سوم با طرف اروپایی بر سر طرح برگزیت ملایم‌تر مذاکره کند. هرچند که یونکر دوشنبه شب تأکید کرد، اتحادیه اروپا دیگر درباره برگزیت با انگلیس وارد هیچ مذاکره‌ای نمی‌شود.
اگر اروپا حاضر به مذاکره سوم نشود ترزا می‌ باید آنقدر همین نسخه از برگزیت را در پارلمان به رأی بگذارد تا هر بار شمار مخالفان آن کم و کمتر شود و در نهایت به حدنصاب پارلمانی لازم برای اجرایی کردن همین نسخه از برگزیت دست یابد. بنابراین ممکن است همین نسخه موجود از برگزیت تا 5 یا حتی 6 بار هم در پارلمان به رأی گذاشته شود.
خود خانم می‌ هم بر این باور است اگر نمایندگان ببینند اروپا حاضر به مذاکره مجدد نیست و تأخیر در روند برگزیت را هم نمی‌پذیرد به رأی دادن به همین نسخه موجود از برگزیت تن می‌دهند.
چرا توافق با اروپا بر سر برگزیت مهم است
از آنجا که کشورهای عضو اتحادیه اروپا بویژه کشورهای ثروتمند شامل انگلیس، فرانسه و آلمان بواسطه این اتحاد از نظر اقتصادی و حقوقی عمیقاً به هم گره خورده‌اند. جدایی یک عضو از اتحادیه مستلزم رسیدن به توافق با دیگر اعضا بر سر بسیاری مسائل است. دو موضوع مهمی که توافق انگلیس با اروپا بر سر برگزیت را ضروری می‌کند، میزان بدهی انگلیس به اتحادیه اروپا و وضعیت مرز ایرلند شمالی و جمهوری ایرلند است.
حقوق انگلیسی‌هایی که به کشورهای دیگر عضو اتحادیه اروپا مهاجرت کرده‌اند و نیز حقوق اروپایی‌هایی که به انگلیس مهاجرت کرده‌اند را می‌توان در زمره بدهی‌های انگلیس به اتحادیه اروپا قرار داد. درباره وضعیت مرز ایرلند شمالی و جمهوری ایرلند هم طبق طرح برگزیت، انگلیس پس از خروج از اتحادیه اروپا وارد یک دوره تقریباً دو ساله «گذار» می‌شود که در آن وضعیت فعلی روابط تجاری حفظ می‌شود تا دو طرف بتوانند درباره امضای یک پیمان تجارت آزاد مذاکره کنند.
همچنین دو طرف در کنار توافقنامه خروج، یک «بیانیه سیاسی» مشترک هم امضا کرده‌اند که از نظر حقوقی الزام‌آور نیست و هدفش اعلام خواسته‌های دو طرف در روابطشان پس از برگزیت است. 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.