گفت‌و‌گو با مرتضی سلیمی رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر

امدادگری عزتی است که خدا به ما داد

حوادث /
شناسه خبر: 456613

برخی واژه‌ها را نمی‌توان براحتی تفسیر کرد. پی بردن به مفهوم ذاتی برخی کلمات نیازمند حسی قوی و تجربه‌ای عمیق است. ظاهر این نوع واژه‌ها فقط به منزله کلیدی برای ورود به دنیایی است که همراه شدن با آن کار هرکسی نیست. نوع دوستی، انسان دوستی، ایثار، جانفشانی، ... و ایران‌دوستی.

 
 
 
 
 
 
 
 
اینها همان کلید واژه‌هایی هستند که روخوانی و تکرار آن و ادعای داشتنش، کار ساده‌ای است اما فقط افرادی می‌توانند آن را در عمل اثبات کنند که مفهوم درونی این واژه‌ها را حس کرده باشند. و آنها که در سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر خدمت‌رسانی می‌کنند نمونه‌ای از این افراد هستند که از بدو ورودشان به این مجموعه انسان دوستی را در ایثار و ایران دوستی را در جانفشانی و گذشت معنا کرده‌اند و ماحصل کارشان هم امیدی است که در دل واماندگان، مصدومان و آسیب دیدگان حوادث و سوانح مختلف پدیدار می‌شود. «مرتضی سلیمی» رئیس این مجموعه در گفت‌و‌گو با گروه حوادث ایران از همین بیم‌ها و امیدها می‌گوید و نوع نگاه‌شان به واژه‌هایی چون نوع دوستی و ایران دوستی و...
در نگاه بسیاری از مردم جامعه کار شما و حضور در عملیات دشوار را فقط به‌خاطر وظایفی می‌دانند که به شما محول شده است. اما اگر عرق به میهن و نوع دوستی با کار شما عجین نباشد آیا کیفیت امور محوله به مجموعه شما با همین کیفیت انجام می‌شد؟
به‌طور قطع همه ما که در جمعیت هلال احمرجمهوری اسلامی ایران مشغول به ارائه خدمت به هموطنان هستیم دارای عرق میهن دوستی و وطن پرستی هستیم اما تمایز کار ما با سایر دستگاه‌ها در این است که فعالیت در جمعیت هلال احمر فراتر از ملیت، ‌نژاد، عقیده، مذهب، طبقه یا عقاید سیاسی است و بارزترین آن نجات جان انسانهاست همانگونه که در آیه 32 سوره مائده قرآن کریم، خداوند می‌فرماید: هرکس، انسانی را از مرگ رهایی بخشد، چنان است که گویی همه مردم را زنده کرده است. اصول کاری کارکنان جمعیت هلال احمر همیشه براین اصل استوار بوده است. در اینجا که بحث وطن پرستی و عرق ایران دوستی در جمعیت هلال احمر مطرح شد یادی می‌کنیم از حدود یک هزار و ۵۰۰ ایثارگر، اعم از جانباز، آزاده و شهدای جنگ تحمیلی و ۴۸۹ شهید امدادگر خانواده بزرگ جمعیت هلال احمر که به انقلاب تقدیم شده است، امدادگرانی که هنگام انجام وظیفه و کمک به رزمندگان مورد اصابت گلوله و خمپاره قرار گرفتند و به درجه رفیع شهادت نائل آمده‌اند.
 کار در گروه‌های امداد و نجات در بسیاری از کشورها به‌عنوان امری انسان دوستانه محسوب می‌شود. آیا نوع نگاه ما ایرانی‌ها به این مفاهیم تأثیری در کار پرسنل شما داشته است؟
عمده فعالیت جمعیت هلال احمر در حوزه امداد و نجات بر دوش داوطلبان (امدادگران و نجاتگران) جمعیت هلال احمر بوده است. بیش از 50 هزار امدادگر و نجاتگر در قالب بیش از 6300 تیم عملیاتی در 13 رسته عملیاتی بدون کمترین چشمداشتی و در سخت‌ترین شرایط ممکن مشغول ارائه خدمت به هموطنان هستند. بی‌تردید نوع نگاه مردم ایران و نوع دوستی و انسان دوستی این مردم که عجین شده با فرهنگ ناب ایرانی و اسلامی است و در بسیاری از طرح‌ها و برنامه‌های جمعیت هلال احمر نمایان بوده است.
در تعطیلات نوروز ایرانی‌ها بیشتر اوقات‌شان به دید و بازدید و استراحت و تفریح می‌گذرد. اما آنها که در سازمان‌هایی مانند هلال احمر و امداد و نجات خدمت‌رسانی می‌کنند چنین شرایطی ندارند. آیا این وضعیت باعث اعتراض فعالان مجموعه شما نمی‌شود؟
تمامی امدادگران و نجاتگران و پرسنل جمعیت هلال احمر فقط و فقط براساس ایمان و اعتقاد خود و حس انسان دوستانه و بشردوستی پا در این عرصه گذاشته و این تنها عاملی است که آنها را در ارائه خدمات امداد و نجات به هموطنان در تمامی ایام سال و در سخت‌ترین شرایط ممکن استوار کرده است.
 خدمات این افراد در نجات جان هموطنان که در بسیاری از اوقات سبب بروز خطرات جانی برای خودشان نیز می‌شود نمونه بارز فداکاری است که در طول اجرای طرح ملی امداد و نجات نوروزی تمامی امدادگران و نجاتگران جمعیت هلال احمر بدون کوچکترین توقع یا حتی اعتراضی به ارائه خدمت می‌اندیشند.
آیا خانواده هایتان هم با این شرایط کنار آمده‌اند. به هرحال ممکن است نیروهای شما با بحث ایثار و جانفشانی عجین شده باشند اما خانواده‌های آنها که لزوماً نباید یک نگاه واحد داشته باشند. به‌عنوان مثال خانواده خود شما با حضور گاه و بی گاه‌تان در مأموریت‌ها مشکلی ندارند؟
تمامی خانواده خادمان جمعیت هلال احمر همچون تمامی فعالان این حوزه شامل (امدادگران و نجاتگران و پرسنل خدوم جمعیت) با بحث ایثار و ازخودگذشتگی عجین شده‌اند. خانواده من نیز به مانند خانواده هزاران نفر از امدادگران و نجاتگران و پرسنل جمعیت با مأموریت‌های متعدد امدادی و حضور در مناطق مختلف کشور در طول سال کنار آمده و در بیشتر اوقات به‌عنوان مشوق بنده برای ایفای مؤثرتر تلاش می‌کند. بی‌تردید این نقش در خانواده همکاران بنده که در پایگاه‌های امدادی و در شرایطی به مراتب سخت‌تر مشغول ارائه خدمت به هموطنان هستند مشهودتر است.
کار شما اغلب با خطر و مشکلات حادثه‌ای همراه است. زمان و مکان آن هم مشخص و از قبل تعیین شده نیست. شاید خاطرات کاری شما خیلی شیرین نباشد اما آیا در این سال‌ها شما با خاطره شیرینی بخصوص در ایام نوروز مواجه بوده اید؟
نزدیک به 24 سال است که به‌عنوان یک امدادگر کوچک در جمعیت هلال احمر مشغول به کار و فعالیت هستم و بیشتر دوران خدمتم را در حوزه امداد و نجات گذرانده‌ام. تک تک لحظات سرشار از خاطرات متعدد است که به تعبیری می‌توان گفت از بهترین و بدترین اتفاق‌ها در همه حوزه‌ها به دنیا آمدن و از دنیا رفتن‌ها است.
 یکی از خاطراتی که در ذهنم نقش بسته است و هیچگاه هم آن را فراموش نمی‌کنم مربوط به یکی از بازدیدهای نوروزی چند سال گذشته است. بنده به همراه جمعی از همکارانم با صحنه تصادفی روبه‌رو شدیم که واژگونی خودرو باعث محبوس شدن کودک خردسالی شده بود. 
پس از ارزیابی مشخص شد که کار از کار گذشته است والدین کودک از زنده بودن فرزندشان قطع امید کرده بودند و اشک حسرت از دیدگانشان جاری بود. اما امدادگران و نجاتگران جمعیت هلال احمر با تمام وجود نسبت به رها‌سازی کودک از خودرو اقدام کردند و با کمک نیروهای فوریت‌های پزشکی راه هوایی کودک را باز کردند. در همین موقع بود که در مقابل چشمان حیرت زده حاضران و پدر و مادر کودک وی به زندگی برگشت.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.