آیت الله نوری همدانی: طرح کمیسیون اقتصادی مجلس درباره بانکداری بدون ربا دقیق نیست

در گزارش کمیسیون اقتصادی مجلس آمده که قرار است بانکداری بدون ربا را تصویب کنند، اما این طرح کامل و دقیق نیست و باز هم اشکالاتی دارد

آیت الله حسین نوری همدانی از مراجع تقلید گفت: در گزارش کمیسیون اقتصادی مجلس آمده که قرار است بانکداری بدون ربا را تصویب کنند، اما این طرح کامل و دقیق نیست و باز هم اشکالاتی دارد.

به گزارش ایرنا از مرکز خبر حوزه، آیت الله نوری همدانی روز چهارشنبه در پایان درس خارج فقه در مسجد اعظم، با بیان این که بانکداری درنظام اسلامی باید بدون ربا باشد، افزود: متاسفانه امروز ربا به اشکال مختلف در نظام بانکی مشاهده می شود، در حالی که از شدیدترین گناه ها و مشی غربی هاست و نباید در جامعه و نظام اسلامی وجود داشته باشد.
وی با بیان این که باید ماهیت بانک ها تغییر کند و رباخواری برچیده شود، اضافه کرد: بانک بدون ربا این است که پول برای خود انسان باشد و به عنوان اعتماد به بانک سپرده شود تا در جریان اقتصادی حلال و صحیح مورد استفاده قرار گیرد؛ نه این که بانک ها بنگاه اقتصادی راه اندازی کنند و ربا وجود داشته باشد.
وی با تاکید بر تسریع در رفع اشکالات نظام بانکی و دغدغه های مردم و بزرگان، افزود: 40 سال از انقلاب گذشته و هنوز وضعیت بانک ها سامان پیدا نکرده است، علما باید در رسانه ها و تلویزیون مردم را نسبت به مسائل بانکی توجیه کنند تا خواسته و ناخواسته دچار ربا نشوند.
این مرجع تقلید ادامه داد: متاسفانه هیچ فکری برای بانکداری بدون ربا نشده است، در حالی که مسئولان مربوطه باید در این زمینه اهتمام داشته باشند؛ بانک های جامعه اسلامی نباید دنباله رو غرب باشند، کمیسیون اقتصادی مجلس نیز باید بانکداری اسلامی بدون ربا را تصویب و دولت اجرایی کند.
آیت الله نوری همدانی با اشاره به این که با استفاده از پول باید سرمایه گذاری و ایجاد اشتغال کرد، گفت: باید به فکر رونق صنعت و تجارت بود، اسلام می گوید پول نباید همواره در دست عده ای خاص باشد و روز به روز پولدارتر شوند و زندگی اشرافی بیشتری داشته باشند، اما در مقابل مردم نیازمند روز به روز بیشتر فقیرتر شده و دچار مشکل شوند.
وی با اشاره به فرمایشات رهبر انقلاب در دیدار اعضای موسسه فقه و علوم اسلامی، گفت: ایشان فرمودند حوزه انقلابی می تواند تمام نیازهای جامعه اسلامی را برآورده کند؛ بنابراین حوزویان باید در این راستا همت کنند و قدم جدی بردارند.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.