قطعنامه توقف حمایت از جنگ یمن روی میز سنای آمریکا

بین الملل /
شناسه خبر: 456420

خبرگزاری رویترز گزارش داد: در بحبوحه فشارهای نمایندگان آمریکایی برای اعمال سختگیری های بیشترعلیه ریاض، سنای این کشور امروز (چهارشنبه) قطعنامه توقف پشتیبانی واشنگتن از کارزار نظامی ائتلاف عربستان در یمن، را به رای می گذارد.

'برنی سندرز' سناتور دمکرات آمریکایی روز سه شنبه ضمن اعلام این خبر ازجنگ عربستان و یمن با عنوان 'یک فاجعه انسانی و راهبردی' یاد کرد.
سندرز نامزد انتخابات ریاست جمهوری 2020 آمریکا و 'مایک لی' از نمایندگان جمهوریخواه مجلس سنا، از حامیان اصلی این قطعنامه هستند.
رای گیری در مورد قطعنامه 'اختیارات جنگی' در سنای آمریکا برای دومین بار در چهار ماه گذشته است که انجام می شود.این لایحه در ماه دسامبر با 56 رای موافق و 41 رای مخالف، در واکنش به مرگ غیرنظامیان در یمن و قتل 'جمال خاشقچی' ستون نویس واشنگتن پست در کنسولگری سعودی در ترکیه، تصویب شد.
با این حال این قطعنامه برای این که مؤثر واقع شود باید به تصویب سنای جدید که در ماه ژانویه (دی - بهمن) تشکیل شد و مجلس نمایندگان نیز رسیده و باید آرای کافی برای خنثی کردن وتوی 'دونالد ترامپ' رئیس جمهوری آمریکا که بر اهمیت اتحاد راهبردی با ریاض تاکید می کند، را به دست آورد.
به نقل از رویترز، مجلس نمایندگان در ماه فوریه (بهمن - اسفند) نسخه خود را از این قطعنامه به تصویب رساند اما موانع ایجاد شده در آئین دادرسی از به رای گذاشته شدن این قطعنامه در سنا جلوگیری کرد.
 عربستان و امارات از سال 1394 در قالب ائتلافی از چند کشور عربی و با حمایت و چراغ سبز آمریکا، حملات گسترده‌ای را علیه یمن که فقیرترین کشور عربی است، آغاز کردند تا به بهانه بازگرداندن رئیس جمهوری مستعفی این کشور به قدرت، به اهداف و زیادخواهی های سیاسی خود جامه عمل بپوشانند.
نتیجه این جنگ، هزاران کشته، میلیون‌ها آواره و همه‌گیری بیماری‌های مهلک بوده است.  / ایرنا

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.