پیشنهاد یک آلبوم برای نوروز

بوی نوروز را از دست ندهید

فرهنگی /
شناسه خبر: 456237

آلبوم موسیقی «بوی نوروز» اثری است در ژانر موسیقی کلاسیک ایرانی؛ موسیقی کلاسیک ایرانی عنوان علمی برای موسیقی سنتی و به تعبیری موسیقی اصیل یا موسیقی دستگاهی ایران است که همواره مورد اقبال مخاطب ایرانی بوده است. ژانرموسیقی کلاسیک ایرانی مبتنی بر ملودی‌ها، گام‌ها و مختصات موسیقی دستگاهی است و براساس هفت دستگاه و شش آواز موسیقی ایرانی ساخته می‌شود.

آلبوم موسیقی «بوی نوروز» که نمونه و معرف یک موسیقی ایرانی است به مناسبت فرارسیدن نوروز 72 در اواخر زمستان 1371 منتشرشد؛ اثری که دارای کیفیت ضبط بسیارخوبی است. صدا‌برداری این کار برعهده استاد منوچهرریاحی از پیشکسوتان صدابرداری در ایران بوده که سال‌های بسیاری است جلای وطن کرده و هم‌اکنون در غربت زندگی می‌کند. نگاهی به آثار با ارزش موسیقی کلاسیک ایران نشان می‌دهد اکثر آثاری که درحوزه موسیقی دستگاهی ضبط شده به همت و تجربه ایشان بوده است. منوچهر ریاحی تخصص ویژه‌ای دراین زمینه دارد و بی‌شک یکی از مختصات خوب این اثر نیز صدا‌برداری درخشان آن است.
آغازگر این آلبوم «تصنیف اصفهان» است؛ اثری ازعلی اکبر شیدا با مطلع شعر «عقرب زلف کجت با قمر قرینه/ تا قمر در عقربه کار ما چنینه...» تصنیف معروفی که تقریباً به گوش شنونده ایرانی آشنا بوده و بسیار شنیده شده است. نکته دیگر این اثر تنظیم بسیار زیبا و درخشان حمید متبسم است که به نوعی آهنگساز و تنظیم‌کننده آثار این آلبوم نیز هستند. صدای دلنشین ایرج بسطامی و همنوازی دایره بیژن کامکار از وجوه درخشان و نقاط قوت این تصنیف است که این اثر را ایرانی‌تر و زیبا‌تر می‌کند. قطعه بعدی تصنیف «باده شبگیر» بوده با شعری از حضرت حافظ و در ادامه قطعه بسیار معروف برای چهار مضراب به گوش می‌رسد. اثری برای تار و گروه سازهای ملی که در چهارگاه ساخته شده و حمید متبسم تنظیم آن را انجام داده است. این قطعه از معدود آثاری است که در چهارگاه منتشر شده است. در چند دهه اخیر اکثر آهنگسازان نشان داده‌اند که علاقه‌مند به ساخت آهنگ روی دستگاه‌های نوا، شور، اصفهان و ماهور هستند و کمتر آهنگسازی به سراغ چهارگاه و مشتقات آن مثل بیات ترک، افشاری، بیات کرد، همایون یا راست پنج گاه می‌رود.
اثر بعدی«مقدمه‌ای برای نوروز» نام دارد و قطعه دیگر«جنگ و صلح» ساخته علی اکبرخان شهنازی است. استاد علی اکبر خان شهنازی یکی ازنوابغ موسیقی ایرانی است، فرزند استاد حسین شهنازی و از نوادگان آقا حسینقلی که از پایه‌گذاران موسیقی دستگاهی ایران هستند. این قطعه درابتدا با اجرای استاد شهنازی به گوش رسیده اما دراین آلبوم حمید متبسم دوباره آن را تنظیم کرده و در مجموعه «بوی نوروز» گنجانده شده است.
دراین آلبوم پشنگ کامکار سنتور، محمد علی کیانی‌نژاد، نی و حسین بهروزی نیا نیز عود نواخته‌اند و به‌صورت تکنوازی نیز ایرج بسطامی را همراهی کرده‌اند.
ضبط یک اثرموسیقی ایرانی باید با دقت کامل انجام شود و شخصی که نظارت ضبط را انجام می‌دهد هم باید احاطه و تسلط بسیاری به موسیقی ایران داشته باشد. محمدعلی کیانی‌نژاد نوازنده نی، تنظیم‌کننده و آهنگساز طی سال های بعد از انقلاب ثابت کرده است که علاوه بر آهنگسازی در بالاترین سطوح، درنظارت ضبط نیز توانایی و حساسیت بسیاری دارد و این دقت نظر نه تنها دراین اثر بلکه دربسیاری ازآثار پرویزمشکاتیان هم که نظارت بر ضبط را برعهده داشته، به چشم می‌خورد؛ هرچند متأسفانه دراین سال های اخیر بسیارکم کار شده است.
آخرین قطعه این آلبوم تصنیف «بوی نوروز» است؛ شعری از سعدی که آلبوم نیز به‌نام همین تصنیف مزین شده است؛ تصنیفی سرزنده و شاداب که به میمنت نوروز تولید شده است.نکته قابل توجه در این آلبوم نوازندگی هنرمندانی است که هر کدام از این بزرگان در کار خود سرآمد هستند و از معدود آلبوم‌هایی است که استاد کیهان کلهر در ارکستر همنوازی کرده است. حسین بهروزی نیا نوازنده بربط یا عود، سیامک نعمت ناصر نوازنده تار و حمید متبسم تنظیم‌کننده و آهنگساز، اردشیر کامکار نوازنده کمانچه و قیچک، پشنگ کامکار نوازنده سنتور، بیژن کامکار نوازنده دف و دایره، محمد علی کیانی‌نژاد نوازنده نی و مرتضی عیان نوازندگی تنبک این آلبوم را برعهده داشته‌اند.
از دیگرنکات قابل توجه دراین آلبوم می‌توانیم به تبحر ویژه ایرج بسطامی در آوازخوانی و تصنیف خوانی اشاره کنیم. در موسیقی ایرانی و حداقل دراین چند دهه اخیر خوانندگانی چون استادان محمدرضا شجریان، شهرام ناظری، ایرج بسطامی و علیرضا افتخاری نسبت به دیگرخوانندگان متمایز بودند چرا که هم آوازخوانان و هم تصنیف خوانان بسیارمتبحری هستند وهم دارای سبک و سیاق متفاوت.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.